Boże Ciało w Cieplicach
W tym roku, 3 czerwca, minęło 700 lat od pierwszych w naszym regionie obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), które odbyły się w 1321 roku w Cieplicach.
Wszystko zaczęło się w XIII wieku, kiedy to przeorysza klasztoru augustianek w Mont Cornilon w pobliżu Liége, św. Julianna z Carnilon miała widzenie o obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie i konieczności uświęcenia tego faktu.
Święto Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa wprowadził biskup Robert z Thourotte w 1246 roku zarządzeniem dla diecezji Liége. To on jako pierwszy przewodniczył tym obchodom. Święto miało wówczas jeszcze charakter lokalny. Dopiero dwadzieścia lat później papież Urban IV, związany wcześniej jako biskup, z diecezją w Liége, 1 sierpnia 1264 roku ogłosił bullę, którą wprowadził Festum Corporis Christi (Święto Ciała Chrystusowego) nakazując, aby wierni tego dnia powstrzymywali się od pracy. Tą uroczystość liturgiczną w Kościele katolickim ustalono na czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.
Święto to nie od razu przyjęło się w całym Kościele. Po śmierci papieża Urbana IV było zaniedbane. Dopiero kiedy w 1317 roku papież Klemens V bullą ponownie ogłosił to święto i wprowadzono je w całym Kościele. Niemal natychmiast dotarło ono wtedy do Polski, w czasach sprawowania urzędów przez kolejnych arcybiskupów gnieźnieńskich: Jakuba Świnki (1281-1314), Borysława (1283-1317) i Janisława (1317-1341). Pierwszy raz Święto obchodzono w 1320 roku w diecezji krakowskiej, po wprowadzeniu go na synodzie w Krakowie przez biskupa Nankiera. W tym czasie biskupem diecezji wrocławskiej był Henryk I z Wierzbna (1302-1319), któremu sakry biskupiej udzielił arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka, a który jako pierwszy biskup wrocławski używał tytułu książęcego. Po nim na czele kościoła wrocławskiego, staraniem króla Władysława Łokietka, został w 1326 roku krakowski biskup Nankier.
Święto Bożego Ciała, jak wspomniano wyżej, odbyło się w Cieplicach pierwszy raz w 1321 roku, czyli rok po Krakowie. Odbyło się z całą pewnością za zgodą Biskupa Henryka I z Wierzbna w parafii, którą wówczas zarządzali joannici (od 1281 roku).
Nie można zapomnieć, że przed jonitami w Cieplicach gospodarzyli augustianie sprowadzeni tu przez księcia Śląskiego Bolesława II Rogatkę, a więc zakon, z którego wywodziła się św. Julianna z Cornilon, od której narodziło się Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Faktem jest, że Święto Bożego Ciała w Cieplicach obchodzone jest od samego początku wprowadzenia go na ziemiach polskich, tuż po Krakowie.