Z lotu ptaka: Zagórze Śląskie - zdjęcie #13022

Zagórze Śląskie, gmina Walim, powiat wałbrzyski, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: lato, lipiec 2021

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

powiat wałbrzyski

obiekt administracyjny
Powiat wałbrzyski – powiat w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wałbrzych. W skład powiatu wchodzą:
Źródło opisu: Wikipedia

Zagórze Śląskie

obiekt administracyjny, wieś
Zagórze Śląskie – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim. Wieś jest usytuowana w dolinie Bystrzycy, pomiędzy Górami Sowimi i Górami Czarnymi. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

gmina Walim

obiekt administracyjny
Walim – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie wałbrzyskim. Siedziba gminy to Walim.
Źródło opisu: Wikipedia

Ostoja Nietoperzy Gór Sowich

obszar chroniony

Góry Sowie

Wodna

droga niesklasyfikowana
odległość: 50 m

Bystrzyca

rzeka
odległość: 121 m
Bystrzyca (niem. Weistritz, Schweidnitzer Weistritz) – rzeka, lewy dopływ Odry o długości 101,49 km. Rzeka płynie w województwie dolnośląskim, odwadnia znaczny obszar Sudetów Środkowych.
Źródło opisu: Wikipedia

Rezerwat Góra Choina

rezerwat przyrody
odległość: 143 m

Zamek Grodno

zamek
odległość: 330 m
Zamek Grodno – zamek położony w Górach Czarnych (część Gór Wałbrzyskich), na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy. Dolina tej rzeki, zwana kiedyś Śląską Doliną, stanowi naturalną granicę między Górami Sowimi i położonymi na zachód od nich Górami Wałbrzyskimi. Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Bystrzyckie.
Źródło opisu: Wikipedia

Portal

stróżówka
odległość: 398 m

Zamek Górny

zabudowanie
odległość: 422 m

Jezioro Bystrzyckie

zbiornik wodny, zbiornik wodny
odległość: 497 m

STARE DRZEWO - mały ekosystem

punkt informacyjny
odległość: 566 m

Rośliny chronione

punkt informacyjny
odległość: 598 m

ROŚLINY CHRONIONE REZERWAT PRZYRODY GÓRA CHOINA

punkt informacyjny
odległość: 661 m

Rośliny i zwierzęta w rezerwacie

punkt informacyjny
odległość: 783 m

Choina

szczyt
odległość: 1,05 km
Choina – wzniesienie o wysokości 450 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce w Górach Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych (województwo dolnośląskie). Wzniesienie położone jest w północno-wschodniej części Gór Czarnych, w paśmie Gór Wałbrzyskich nad północno-zachodnim brzegiem Jezioro Bystrzyckie, około 1,0 km na południowy wschód od miejscowości Zagórze Śląskie. Niewielkie wzniesienie, w kształcie rozległego kopca, o dość stromych zboczach: południowym, wschodnim i zachodnim i łagodnym zboczu północnym, z ruiną piastowskiego zamku Grodno w części szczytowej, co czyni wzniesienie rozpoznawalnym w terenie.
Źródło opisu: Wikipedia

Spacerowa

droga dojazdowa, kostka brukowa
odległość: 1,22 km

Główna

trzeciorzędna
odległość: 1,73 km

Obiekty na dalszym planie

Lubachów

wieś
odległość: 4,51 km
Lubachów (niem. Breitenhain ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego. Graniczy z Bystrzycą Górną oraz Zagórzem Śląskim.
Źródło opisu: Wikipedia

Bystrzyca Górna

wieś
odległość: 7,91 km
Bystrzyca Górna – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. Bystrzyca Górna to jedna z największych wsi w regionie leżąca pomiędzy Pogórzem Wałbrzyskim na północnym zachodzie a Górami Sowimi na południowym wschodzie, na wysokości około 280-310 m n.p.m. W latach 1954-1968 wieś należała i była siedzibą władz gromady Bystrzyca Górna, po jej zniesieniu w gromadzie Lutomia.
Źródło opisu: Wikipedia

Modliszów

wieś
odległość: 8,23 km
Modliszów (niem. Hohgiersdorf ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. Część wsi nosiła nazwę Gołębnik (niem. Taubenberg).
Źródło opisu: Wikipedia

Burkatów

wieś
odległość: 10,34 km
Burkatów – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica nad Bystrzycą. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego. Wieś położona na północnym krańcu Gór Sowich.
Źródło opisu: Wikipedia

Pogorzała

wieś
odległość: 11,70 km
Pogorzała (niem. Seifersdorf ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. Miejsce urodzenia i śmierci Adama Thebesa (1596–1652) – duchownego i poety, autora pieśni religijnych. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Witoszów Górny

wieś
odległość: 12,91 km
Witoszów Górny – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego. Dawne nazwy miejscowości i etymologia nazwy wsi: Bougendorf - 1318 r., Ober Bögendorf (nazwa dzierżawcza od imienia Bogdan).
Źródło opisu: Wikipedia

Bystrzyca Dolna

wieś
odległość: 12,97 km
Bystrzyca Dolna (pol. hist. Bystrzyca, niem. Nieder Weistritz, do 1898 Polnisch Weistricz ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica.
Źródło opisu: Wikipedia

Opoczka

wieś
odległość: 13,52 km
Opoczka (niem. Esdorf ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. Po północno-wschodniej stronie wsi przebiega linia kolejowa nr 137. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Witoszów Dolny

wieś
odległość: 13,87 km
Witoszów Dolny (dawniej niem. Nieder Bögendorf ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego. Przez miejscowość przepływa Witoszówka, niewielka rzeka dorzecza Odry, dopływ Bystrzycy.
Źródło opisu: Wikipedia

Piława

rzeka
odległość: 14,59 km
Piława (niem. Peile) – rzeka, prawy dopływ Bystrzycy o długości 45,36 km. Rzeka płynie w województwie dolnośląskim. Jej źródło znajduje się na wzgórzu koło wioski Kluczowa w powiecie ząbkowickim.
Źródło opisu: Wikipedia

Makowice

wieś
odległość: 15,03 km
Makowice – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego. Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w dokumencie lokacyjnym z 1283 r. pod nazwą Swenkinfeld.
Źródło opisu: Wikipedia

Jakubów

wieś
odległość: 15,95 km
Jakubów (niem. Jakobsdorf ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wałbrzyskiego. Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisany jest :
Źródło opisu: Wikipedia

Pełcznica

rzeka
odległość: 16,07 km
Pełcznica (Czarnula) – rzeka górska w południowo-zachodniej Polsce w woj. dolnośląskim w Sudetach Środkowych, w Górach Wałbrzyskich, Kotlinie Wałbrzyskiej i Pogórzu Wałbrzyskim. Rzeka o długości 39,95 km, prawy dopływ Strzegomki, jest ciekiem IV rzędu należącym do dorzecza Odry, zlewiska Morza Bałtyckiego. Rzeka płynie w województwie dolnośląskim.
Źródło opisu: Wikipedia

Krzyżowa

wieś
odległość: 16,39 km
Krzyżowa (niem. Kreisau ) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica, na południowym skraju Równiny Świdnickiej, nad rzeką Piławą. W latach 1975–1998 wieś należała administracyjnie do województwa wałbrzyskiego. Wzmiankowana w 1335 roku jako wieś w Księstwie świdnicko-jaworskim, od 1392 r. pod zwierzchnictwem Czech, od 1526 r. Habsburgów, od 1742 r. w państwie Prus, od 1867 r. własność rodziny von Moltke, kiedy to Helmuth Karl Bernhard von Moltke – dowódca z okresu „niemieckich wojen zjednoczeniowych” – nabywa majątek Krzyżowa.
Źródło opisu: Wikipedia

Boleścin

wieś
odległość: 18,13 km
Boleścin (niem. Pilzen bei Schweidnitz) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wałbrzyskiego. Według niemieckiego językoznawcy Heinricha Adamy’ego nazwa miejscowości należy do grupy nazw patronomicznych i pochodzi od imienia Bolko, które jest staropolskim derywatem słowiańskiego imienia męskiego Bolesław będącego imieniem dynastycznym w polskiej dynastii Piastów.
Źródło opisu: Wikipedia

Stary Książ

zamek, atrakcja
odległość: 20,55 km
Zamek Stary Książ – ruiny zamku położone w Wałbrzychu, w północno-wschodniej części Pogórza Wałbrzyskiego w Sudetach w województwie dolnośląskim. Nieopodal ruin znajduje się zamek Książ. XIX wieczny romantyczny zamek Stary Książ zbudowany jest na murach średniowiecznego zamku piastowskiego księcia jaworskiego Bolka I Surowego.
Źródło opisu: Wikipedia

Zamek Książ

zabudowanie, zamek, atrakcja
odległość: 21,37 km
Książ – kompleks zamkowy, zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Przez obiekt przebiega Szlak Zamków Piastowskich i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Budowla posiada ponad 400 pomieszczeń (wraz z zabudowaniami gospodarczymi ok.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO