Z lotu ptaka: Jelenia Góra - zdjęcie #19460

Jelenia Góra, Jelenia Góra, Jelenia Góra, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: zima, luty 2024

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

Jelenia Góra

obiekt administracyjny
Jelenia Góra – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto jest również siedzibą powiatu karkonoskiego, Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz polską stolicą Euroregionu Nysa. Historyczne miasto leży na Dolnym Śląsku.
Źródło opisu: Wikipedia

Kotlina Jeleniogórska

Zabobrze

obiekt administracyjny
odległość: 27 m

Gajowa

droga dojazdowa, żwir
odległość: 325 m

Graniczna

zagęszczona, droga dojazdowa
odległość: 325 m

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
odległość: 337 m
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

gmina Jeżów Sudecki

obiekt administracyjny
odległość: 337 m
Jeżów Sudecki – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Jeżów Sudecki.
Źródło opisu: Wikipedia

Jeżów Sudecki

obiekt administracyjny
odległość: 337 m
Jeżów Sudecki – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Jeżów Sudecki.
Źródło opisu: Wikipedia

Podmiejska

droga dojazdowa
odległość: 905 m

Szybowcowa

asfalt, droga dojazdowa
odległość: 1,00 km

Lotnicza

droga dojazdowa
odległość: 1,58 km

Sztormowa

nieutwardzona, droga dojazdowa
odległość: 1,66 km

Góry Kaczawskie

odległość: 2,20 km

Wrzosowa

asfalt, ruchliwa ulica
odległość: 2,24 km

Topolowa

asfalt, tor
odległość: 2,44 km

Obiekty na dalszym planie

Park Krajobrazowy Doliny Bobru

rezerwat przyrody, obszar chroniony
odległość: 3,29 km
Park Krajobrazowy Doliny Bobru – park krajobrazowy w województwie dolnośląskim położony na terenie gmin Jelenia Góra, Jeżów Sudecki, Lubomierz, Lwówek Śląski, Stara Kamienica, Świerzawa i Wleń. Zajmuje powierzchnię 10 943 ha, w tym powierzchnia leśna liczy 4215 ha (32%). Otulina Parku zajmuje 12 552 ha.
Źródło opisu: Wikipedia

Czernica

wieś
odległość: 10,55 km
Czernica (niem. Langenau ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Jeżów Sudecki, w Górach Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego. Wieś jest malowniczo położona w Górach Kaczawskich w dolinie rzeki Chrośnicki Potok (Lipki), u stóp Chrośnickich Kop (Czernicka Góra).
Źródło opisu: Wikipedia

Strzyżowiec

wieś
odległość: 12,38 km
Strzyżowiec (niem. Tschischdorf (in Riesengebirge)) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Wleń. Pod względem fizycznogeograficznym wieś położona jest w Sudetach Zachodnich, na Małym Grzbiecie Gór Kaczawskich. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim.
Źródło opisu: Wikipedia

Bóbr

rzeka
odległość: 14,81 km
Bóbr (czes. Bobr; niem. Bober) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, największy z lewobrzeżnych dopływów Odry. Rzeka ma długość 272 km (w Polsce 270 km, w Czechach 2 km), a powierzchnia jego dorzecza 5876 km² (w Polsce 5830 km², w Czechach 46 km²). Po włączeniu rzeki do Polski w 1945 r. przez krótki okres używana była nazwa Bobrawa, później Bober, w końcu Bóbr.
Źródło opisu: Wikipedia

Tarczyn

wieś
odległość: 16,87 km
Tarczyn (niem. Kleppelsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Wleń. Wieś położona na górze Tarczynka (422 m n.p.m.). Obecnie zajmująca powierzchnię około 2,8 km² i licząca kilkanaście gospodarstw wieś leży w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.
Źródło opisu: Wikipedia

Stadion Miejski

stadion, piłka nożna
odległość: 17,83 km
Stadion Miejski we Wrocławiu, znany również jako Stadion Wrocław oraz ze względów marketingowych jako Tarczyński Arena – stadion piłkarski we Wrocławiu, stanowiący własność miasta Wrocław. Jego głównym użytkownikiem jest klub piłkarski Śląsk Wrocław. Stadion był jedną z aren Euro 2012 – rozegrane na nim zostały trzy mecze fazy grupowej (w tym jeden Reprezentacji Polski – 16 czerwca).
Źródło opisu: Wikipedia

Wleń

miasto
odległość: 18,85 km
Wleń – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba gminy to Wleń.
Źródło opisu: Wikipedia

Bystrzyca

wieś
odległość: 19,04 km
Bystrzyca (niem. Wiesenthal) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Wleń, na pograniczu Pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich w Sudetach. W latach 1945–1954 siedziba gminy Bystrzyca. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Łupki

wieś
odległość: 21,20 km
Łupki (niem. Schiefern) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Wleń. W latach 1945-1954 wieś należała i była siedzibą gminy Łupki. W latach 1954-1959 wieś należała i była siedzibą władz gromady Łupki, po jej zniesieniu w gromadzie Bystrzyca.
Źródło opisu: Wikipedia

Przeździedza

wieś
odległość: 24,14 km
Przeździedza – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Wleń, na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Niewielka wieś położona na Pogórzu Kaczawskim, u podnóża gór: Folwarcznej (347 m n.p.m.) i Grodziny (372 m n.p.m.).
Źródło opisu: Wikipedia

Proboszczów

wieś
odległość: 24,51 km
Proboszczów (niem. Probsthain ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Pielgrzymka, na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa legnickiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczył 1005 mieszkańców.
Źródło opisu: Wikipedia

Marczów

wieś
odległość: 24,87 km
Marczów – wieś łańcuchowa w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Wleń w dolinie potoku Ośna nad rzeką Bóbr, pośród wzniesień Pogórza Izerskiego: Kątnicy (379 m n.p.m.) Włócznika (386 m n.p.m.) i Łopaty (366 m n.p.m.) po stronie północnej i od południa wzdłuż masywu Baraniej Góry (309 m n.p.m.). W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Marczów zwany dawniej: Góraszką, Märzdorf am Bober, Mertzdorf, Mertinsdorf, powstał we wczesnym średniowieczu, jednak pierwsze udokumentowane wzmianki pochodzą z 1315 roku.
Źródło opisu: Wikipedia

Golejów

wieś
odległość: 25,88 km
Golejów – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Lubomierz. Golejów to wieś łańcuchowa o długości około 2,1 km, leżąca na Pogórzu Izerskim, we wschodniej części Wzgórz Radoniowskich, na wysokości około 320-440 m n.p.m. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Sobota

wieś
odległość: 29,69 km
Sobota (niem. Zobten am Bober) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Lwówek Śląski, na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach. W latach 1945–1954 siedziba gminy Sobota. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim.
Źródło opisu: Wikipedia

Pławna Dolna

wieś
odległość: 29,80 km
Pławna Dolna (niem. Schmottseifen ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Lubomierz. W latach 1945–1954 siedziba gminy Pławna. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Pławna Górna

wieś
odległość: 29,90 km
Pławna Górna – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Lubomierz. Według podziału administracyjnego Polski obowiązującego w latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa jeleniogórskiego. W osiemnastowiecznym domu, należącym dawniej do szewskiej rodziny Dietrich (nr 79), znajduje się Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych.
Źródło opisu: Wikipedia

Twardocice

wieś
odległość: 29,91 km
Twardocice – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Pielgrzymka, na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa legnickiego. Nazwa miejscowości pochodzi od polskiego określenia stopnia spoistości – twardości.
Źródło opisu: Wikipedia

Dębowy Gaj

wieś
odległość: 29,94 km
Dębowy Gaj (niem. Siebeneichen) – wieś sołecka w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Lwówek Śląski. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. W kronice łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol.
Źródło opisu: Wikipedia

Dworek

wieś
odległość: 33,94 km
Dworek (niem. Höfel) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Lwówek Śląski. Dworek położony jest w południowo-zachodniej części mikroregionu Wzniesień Płakowickich, w mezoregionie Pogórza Kaczawskiego na Pogórzu Zachodniosudeckim. Sołectwo Dworek graniczy od zachodu z Lwówkiem Śląskim, od północy z Bielanką, od wschodu z Pieszkowem, od południowego wschodu z Sobotą a od południowego zachodu z Dębowym Gajem.
Źródło opisu: Wikipedia

Mojesz

wieś
odległość: 34,67 km
Mojesz (niem. Mois) – rozciągająca się na odcinku przeszło dwóch kilometrów, wzdłuż potoku Srebrna, to wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Lwówek Śląski. Leżąca w dolinie Pogórza Izerskiego wieś historycznie dzieliła się na Mojesz Dolny i Mojesz Górny. Od północy Mojesz graniczy z Lwówkiem Śląskim i znajdującą się na jego terenie Szwajcarią Lwówecką.
Źródło opisu: Wikipedia

Pielgrzymka

wieś
odległość: 34,81 km
Pielgrzymka – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie legnickim. Siedziba gminy to Pielgrzymka.
Źródło opisu: Wikipedia

Bielanka

wieś
odległość: 35,11 km
Bielanka – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Lwówek Śląski, na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach. Przed 1945 wieś pojawiała się w źródłach w różnych wariantach pisowni niemieckiej nazwy Lauterseifen: w 1217 jako Luternsiven, 1300 Luthersyph, 1330 Luternsyphen, 1374 Luteseifen, Lutirseifen, 1677 Lauterseiffen, 1726 Lauter Seyffen, Lauter Seifffen, 1765 Lauterseiffen, 1816 Lauterseifen. W latach 1945–1947 Bielankę znano jako Starą Wieś, a obecną nazwę uzyskała w 1947 roku.
Źródło opisu: Wikipedia

Czaple

wieś
odległość: 36,70 km
Czaple (niem. Hockenau ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Pielgrzymka, na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach. Czaple to wieś tematyczna – Wioska Piasku i Kamienia, Najpiękniejsza Wieś Dolnego Śląska 2015 roku. Wioska posiada ofertę dla turysty, która opiera się i wykorzystuje swoje geologiczne zasoby naturalne: piasek i kamień (głównie piaskowiec).
Źródło opisu: Wikipedia

Płóczki Górne

wieś
odległość: 37,58 km
Płóczki Górne (niem. Ober Görisseifen ) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Lwówek Śląski. Logo wsi przedstawia kopacza agatów. Płóczki Górne są łańcuchówką leżącą wzdłuż dolnego biegu Słotwiny we Wzniesieniach Gradowskich.
Źródło opisu: Wikipedia

Wojcieszyn

wieś
odległość: 39,45 km
Wojcieszyn – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Pielgrzymka, na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach. Przez wieś przepływa rzeka Skora. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa legnickiego.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO