Z lotu ptaka: Zabobrze - zdjęcie #19458

Zabobrze, Jelenia Góra, Jelenia Góra, Jelenia Góra, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: zima, luty 2024

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

Jelenia Góra

obiekt administracyjny
Jelenia Góra – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto jest również siedzibą powiatu karkonoskiego, Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz polską stolicą Euroregionu Nysa. Historyczne miasto leży na Dolnym Śląsku.
Źródło opisu: Wikipedia

Kotlina Jeleniogórska

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
odległość: 143 m
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

gmina Jeżów Sudecki

obiekt administracyjny
odległość: 143 m
Jeżów Sudecki – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Jeżów Sudecki.
Źródło opisu: Wikipedia

Leroy Merlin

obiekt handlowy, zrób to sam, Leroy Merlin
odległość: 618 m

Legnicka

asfalt, droga wojewódzka/powiatowa, platforma, przystanek autobusowy
odległość: 887 m

Dziwiszów

obiekt administracyjny, wieś
odległość: 959 m
Dziwiszów – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Jeżów Sudecki. Leży w środkowej części Południowego Grzbietu Gór Kaczawskich. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim.
Źródło opisu: Wikipedia

Grób Wandala (marmit)

gołe skały, atrakcja
odległość: 1,15 km

Krzyż Jubileuszowy

chrześcijańska, miejsce kultu, katolickie
odległość: 1,50 km

Obiekty na dalszym planie

Bóbr

rzeka
odległość: 3,35 km
Bóbr (czes. Bobr; niem. Bober) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, największy z lewobrzeżnych dopływów Odry. Rzeka ma długość 272 km (w Polsce 270 km, w Czechach 2 km), a powierzchnia jego dorzecza 5876 km² (w Polsce 5830 km², w Czechach 46 km²). Po włączeniu rzeki do Polski w 1945 r. przez krótki okres używana była nazwa Bobrawa, później Bober, w końcu Bóbr.
Źródło opisu: Wikipedia

Koziniec

szczyt
odległość: 6,52 km
Koziniec, niem. Molken Berg (462 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, we wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej, we Wzgórzach Dziwiszowskich. Rozczłonkowany szczyt z główną kulminacją o wysokości 462 m n.p.m. położony jest w południowo części Wzgórz Dziwiszowskich, stanowi kulminację grupy wzgórz w zakolu rzeki Bóbr około 5 km na wschód od centrum miejscowości Jelenia Góra, pomiędzy Dąbrowicą a Grabarami. Wzniesienie Koziniec jest najwyższym wzniesieniem Wzgórz Dziwiszowskich.
Źródło opisu: Wikipedia

Dąbrowica

wieś
odległość: 8,17 km
Dąbrowica (niem. Eichberg, Kreis Hirschberg i. Rsgb.) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Mysłakowice. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego. Wieś położona na wysokości 345–390 m n.p.m. jest rozłożona pomiędzy doliną Bobru a Kozińcem (462 m n.p.m.), u podnóża Wzgórz Dziwiszowskich, należących do Kotliny Jeleniogórskiej.
Źródło opisu: Wikipedia

Rudawski Park Krajobrazowy

rezerwat przyrody, obszar chroniony
odległość: 10,23 km
Rudawski Park Krajobrazowy – położony w południowej części województwa dolnośląskiego na terenie gmin Bolków, Janowice Wielkie, Kamienna Góra, Marciszów, Mysłakowice oraz miast Jelenia Góra, Kamienna Góra i Kowary. Swym obszarem obejmuje Rudawy Janowickie wraz z Górami Sokolimi i Wzgórzami Karpnickimi oraz Góry Ołowiane w Górach Kaczawskich i Góry Lisie w Kotlinie Kamiennogórskiej. Chroni naturalne górskie i rzeczne geokompleksy przyrodnicze.
Źródło opisu: Wikipedia

Podgórki

wieś
odległość: 10,89 km
Podgórki (niem. Tiefhartmannsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Świerzawa, w środkowej części Górach Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim. Długa wieś łańcuchowa, której zabudowa znajduje się na wysokości 400 do 530 m n.p.m., ciągnąc się na długości około 3,7 km w dolinie Świerzawy.
Źródło opisu: Wikipedia

Łomnica

wieś
odległość: 11,56 km
Łomnica (niem. Lomnitz) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Mysłakowice, wzdłuż rzeki Łomnica, w Kotlinie Jeleniogórskiej u podnóża Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. W latach 1945–1954 siedziba gminy Łomnica. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Wojanów

wieś
odległość: 12,32 km
Wojanów (do 1945 niem. Schildau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Mysłakowice, na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej i Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są obiekty :
Źródło opisu: Wikipedia

Maślak

szczyt
odległość: 12,43 km
Maślak (właściwie Góra Folwarczna, niem. Vorwerks Berg) – szczyt w Południowym Grzbiecie Gór Kaczawskich, oddzielony od masywu Skopca i Barańca Przełęczą Komarnicką. Wznosi się na wysokość 722,9 lub 724,7 m n.p.m.
Źródło opisu: Wikipedia

Folwarczna

szczyt
odległość: 12,65 km
Maślak (właściwie Góra Folwarczna, niem. Vorwerks Berg) – szczyt w Południowym Grzbiecie Gór Kaczawskich, oddzielony od masywu Skopca i Barańca Przełęczą Komarnicką. Wznosi się na wysokość 722,9 lub 724,7 m n.p.m.
Źródło opisu: Wikipedia

Bukówka

szczyt
odległość: 12,78 km
Bukówka – wzniesienie 472 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Kotlinie Kłodzkiej. Wzniesienie położone w Sudetach Środkowych, na Wzgórzach Rogówki, we wschodnim krańcu Kotliny Kłodzkiej około 0,6 km na północ od centrum miejscowości Ołdrzychowice Kłodzkie. Bukówka jest jednym z większych pod względem wysokości wzniesień Wzgórz Rogówki górującym nieznacznie od strony północnej nad pobliskimi Ołdrzychowicami Kłodzkimi.
Źródło opisu: Wikipedia

Komarno

wieś
odległość: 12,89 km
Komarno (niem. Kammerswaldau ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Janowice Wielkie, w Górach Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. Leży u podnóży należącego do Korony Gór Polski, najwyższego szczytu Gór Kaczawskich – Skopca (724 m n.p.m.). Stanowi typową wieś łańcuchową.
Źródło opisu: Wikipedia

Bobrów

wieś
odległość: 13,00 km
Bobrów – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim, w gminie Miłkowice. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa legnickiego. Wieś od początku lat 90.
Źródło opisu: Wikipedia

Baraniec

szczyt
odległość: 13,82 km
Baraniec (720,1 m n.p.m., według starszych pomiarów 720,3 m ) – szczyt w Górach Kaczawskich, w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w gminie Janowice Wielkie. Góra położona jest w południowo-środkowej części Gór Kaczawskich, w środkowej części Grzbietu Południowego, około 400 m na południe od szczytu Skopiec, około 2,8 km na południowy zachód od centrum Wojcieszowa. Jest czwartym pod względem wysokości szczytem szczytem Gór Kaczawskich, po Okolu, Folwarcznej i Skopcu.
Źródło opisu: Wikipedia

Skopiec

szczyt
odległość: 13,93 km
Skopiec (720,7 m n.p.m. ) – szczyt w Górach Kaczawskich, w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w gminie Janowice Wielkie. Góra znajduje się w południowo-środkowej części Gór Kaczawskich, w środkowej części Grzbietu Południowego, około 400 m na północ od szczytu Baraniec, około 2,8 km na południowy zachód od centrum Wojcieszowa i około 7 km na północny wschód od centrum Janowic Wielkich. Szczyt należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich.
Źródło opisu: Wikipedia

Gruszkówka

strumień, przepust
odległość: 15,24 km
Gruszkówka – potok górski, lewy dopływ Karpnickiego Potoku o długości 5,55 km. Potok płynie w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich, na Wzgórzach Karpnickich w woj. dolnośląskim. Gruszkówkę tworzy kilka blisko położonych, krótkich strumieni, których źródła położone są na wysokości ok.
Źródło opisu: Wikipedia

Krogulec

wieś
odległość: 17,61 km
Krogulec (niem. Södrich) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Mysłakowice. W Krogulcu gniazdują dwa bieliki. W Krogulcu są głównie stawy z rybami.
Źródło opisu: Wikipedia

Kaczawa

rzeka
odległość: 17,93 km
Kaczawa (niem. Katzbach, dawniej Kacbacha ) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku, lewy dopływ Odry. Przepływa przez województwo dolnośląskie. Swoje źródła ma w Górach Kaczawskich (Góry Ołowiane – pn.
Źródło opisu: Wikipedia

Bukowiec

wieś
odległość: 19,15 km
Bukowiec (niem. Buchwald, czes. Bukovník) – wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Mysłakowice, położona na wysokości 400–490 m n.p.m., w Rudawach Janowickich (Sudety Zachodnie). Znajduje się tu zespół pałacowo-parkowy. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim.
Źródło opisu: Wikipedia

Brzeźnik

szczyt
odległość: 21,99 km
Brzeźnik (555 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickch, w paśmie Wzgórz Karpnickich. Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w południowo-zachodniej części Rudaw Janowickch, na południowo-wschodnim krańcu pasma Wzgórz Karpnickich. Od Góry Parkowej oddziela go Przełęcz pod Brzeźnikiem.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO