Z lotu ptaka: Grabary - zdjęcie #16512

Grabary, Jelenia Góra, Jelenia Góra, Jelenia Góra, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: wiosna, czerwiec 2021

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

Jelenia Góra

obiekt administracyjny
Jelenia Góra – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto jest również siedzibą powiatu karkonoskiego, Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz polską stolicą Euroregionu Nysa. Historyczne miasto leży na Dolnym Śląsku.
Źródło opisu: Wikipedia

Grabary

obiekt administracyjny

Łączna

jednokierunkowa, asfalt, droga wojewódzka/powiatowa, platforma, przystanek autobusowy
odległość: 297 m

Radomierka

rzeka
odległość: 359 m
Radomierka (niem. ) – potok, prawy dopływ Bobru o długości 11,13 km. Potok płynie z Gór Kaczawskich do Kotliny Jeleniogórskiej. Przepływa przez Maciejową (dzielnicę Jeleniej Góry).
Źródło opisu: Wikipedia

Batalionów Chłopskich

droga dojazdowa, kostka brukowa
odległość: 418 m

Bóbr

rzeka
odległość: 588 m
Bóbr (czes. Bobr; niem. Bober) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, największy z lewobrzeżnych dopływów Odry. Rzeka ma długość 272 km (w Polsce 270 km, w Czechach 2 km), a powierzchnia jego dorzecza 5876 km² (w Polsce 5830 km², w Czechach 46 km²). Po włączeniu rzeki do Polski w 1945 r. przez krótki okres używana była nazwa Bobrawa, później Bober, w końcu Bóbr.
Źródło opisu: Wikipedia

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
odległość: 1,50 km
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

gmina Mysłakowice

obiekt administracyjny
odległość: 1,50 km
Mysłakowice (daw. gmina Karpniki + gmina Łomnica) – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim.
Źródło opisu: Wikipedia

Chłopska

przystanek autobusowy, platforma
odległość: 1,56 km

Kozia

platforma, przystanek autobusowy
odległość: 2,40 km

Lotnisko

przystanek autobusowy, platforma
odległość: 2,44 km

Łomnica

obiekt administracyjny
odległość: 2,71 km
Łomnica (niem. Lomnitz) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Mysłakowice, wzdłuż rzeki Łomnica, w Kotlinie Jeleniogórskiej u podnóża Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. W latach 1945–1954 siedziba gminy Łomnica. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

TAURON Dystrybucja S.A.

obiekt przemysłowy
odległość: 2,76 km

Skład kruszywa

obiekt przemysłowy
odległość: 2,88 km

Skład opału

obiekt przemysłowy
odległość: 2,92 km

PKP Enegetyka - Sekcja Zasilania Elektroenergetycznego Jelenia Góra

obiekt przemysłowy, ogrodzenie
odległość: 3,26 km

Wzgórze druidów

atrakcja
odległość: 3,35 km

PT Jelenia Góra

podstacja, dostęp:nie, ogrodzenie, obiekt przemysłowy, PKP Energetyka S.A.
odległość: 3,55 km

Skałki im Jara Karakana II

punkt widokowy
odległość: 3,64 km

Zamkowa Góra

szczyt
odległość: 4,25 km
Zamkowa Góra (niem. Schlossberg, Schloss-Berg, 618 m n.p.m.) – szczyt w Sudetach Środkowych, w Górach Wałbrzyskich na terenie Wałbrzycha, w dzielnicy Glinik. Szczyt położony jest w południowo-wschodniej części Gór Wałbrzyskich, w masywie Rybnickiego Grzbietu, na południe od dzielnicy Wałbrzycha Podgórze. Poniżej szczytu po północno-zachodniej stronie płynie Pełcznica.
Źródło opisu: Wikipedia

Paulinów

obiekt administracyjny
odległość: 4,45 km

Mountains

punkt widokowy
odległość: 4,48 km

Obiekty na dalszym planie

Staniszów

wieś
odległość: 12,16 km
Staniszów (niem. Stonsdorf (do 1945), Stansdorf; od 1945 do 1948 Łącznikowo) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn licząca 817 mieszkańców (31 III 2011 r.). Położona jest 9 km od miasta Jelenia Góra, na terenie Wzgórz Łomnickich, w obrębie Kotliny Jeleniogórskiej, w pobliżu uzdrowiska Cieplice. W latach 1975–1998 miejscowość należała terytorialnie do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Podgórzyn

wieś
odległość: 18,32 km
Podgórzyn – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Podgórzyn.
Źródło opisu: Wikipedia

Zamek Chojnik

zamek, PTTK, oddział Sudety Zachodnie, atrakcja
odległość: 21,24 km
Zamek Chojnik (niem. Kynast) – zamek usytuowany nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny.
Źródło opisu: Wikipedia

Przesieka

wieś
odległość: 22,71 km
Przesieka (do 1945 niem. Hain, do 1946 Matejkowice) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn, w centrum Karkonoszy w Dolinie Czerwienia, Podgórnej i Myi, na wysokości 480–700 m n.p.m. na stoku Złotego Widoku. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Pierwsza pewna wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1618 (wzmianka z roku 1387 dotyczyła w istocie Podgórzyna Górnego).
Źródło opisu: Wikipedia

Świątynia Wang

kościół, luterański, historyczne, Parafia Ewangelicko-Augsburska Wang, chrześcijańska, atrakcja, miejsce kultu
odległość: 24,32 km
Kościół Górski Naszego Zbawiciela (powszechnie znany jako Kościół Wang lub Świątynia Wang) – ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii. Kościół został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii, na przełomie XII i XIII wieku. Powstał jako jeden z około tysiąca (przetrwało kilkadziesiąt) norweskich kościołów klepkowych (słupowych) – stavkirke.
Źródło opisu: Wikipedia

Piechowice

miasto
odległość: 24,33 km
Piechowice – miasto w Polsce, na Śląsku, w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1945–1954 siedziba wiejskiej gminy Piechowice. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Czarna Góra

szczyt
odległość: 24,41 km
Černá hora (niem. Schwarzenberg, Spiegelkoppe, 1299 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Zachodnich w czeskiej części Karkonoszy. Wzniesienie położone jest na południowy wschód od Pecu pod Sněžkou, w południowo-wschodniej części Karkonoszy, na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (czes. Krkonošský národní park – KRNAP).
Źródło opisu: Wikipedia

Karkonoski Park Narodowy

park narodowy
odległość: 24,85 km
Karkonoski Park Narodowy (cz. Krkonošský národní park, w skrócie KRNAP) – park narodowy położony w północnej części republiki czeskiej, w krajach hradeckim i libereckim, przy granicy z Polską. Utworzony został 17 maja 1963 r. i obejmuje obszar 36 327 ha (z otuliną ok. 55 000 ha).
Źródło opisu: Wikipedia

Strzecha Akademicka

zabudowanie
odległość: 29,29 km
Strzecha Akademicka – schronisko PTTK znajdujące się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na jednym ze szlaków prowadzących z Karpacza na Śnieżkę. Położone 1258 m n.p.m., pomiędzy Kotłem Małego Stawu i Białym Jarem, około 10 minut drogi od innego schroniska, Samotni. Schronisko posiada 140 miejsc noclegowych.
Źródło opisu: Wikipedia

Schronisko Samotnia

zabudowanie, PTTK, chata alpejska
odległość: 29,80 km
Samotnia – Schronisko PTTK im. Waldemara Siemaszki nad Małym Stawem, w Kotle Małego Stawu, w Karkonoszach. Do schroniska można dojść niebieskim szlakiem od Świątyni Wang (około 1 godz.) lub zejść od strony Strzechy Akademickiej (około 10 min).
Źródło opisu: Wikipedia

Śmielec

szczyt
odległość: 33,02 km
Śmielec (czes. Velky Šišak, niem. Große Sturmhaube, 1424 m n.p.m.) – szczyt na głównej grani Karkonoszy – Śląskim Grzbiecie. Dawna nazwa tego szczytu to „Wielki Szyszak”, natomiast położony w sąsiedztwie obecny „Wielki Szyszak” nosił nazwę „Wielkie Koło”. Zmiana nazwy nastąpiła zaraz po wojnie podczas opisywania niemieckich map kartograficznych.
Źródło opisu: Wikipedia

Labe

rzeka
odległość: 35,70 km
Łaba – rzeka w Niemczech i Czechach o długości 1165 km (370 km w Czechach) i powierzchni dorzecza 144 055 km² (w Czechach 51 394 km²). Ma źródła w Karkonoszach, na południe od Łabskiego Szczytu, na wysokości 1387 m n.p.m., w pobliżu polskiej granicy; uchodzi do Zatoki Helgolandzkiej Morza Północnego w okolicach Cuxhaven. Jest największą rzeką Czech oraz jedną z większych europejskich rzek i rzecznych szlaków komunikacyjno-transportowych.
Źródło opisu: Wikipedia

Szrenica

szczyt, atrakcja
odległość: 37,46 km
Szrenica (1362 m n.p.m., niem. Reifträger) – szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy państwowej z Czechami, na południe od Szklarskiej Poręby. Doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze czeskie. Sam szczyt Szrenicy wyniesiony jest ponad główny grzbiet Karkonoszy (Śląski Grzbiet) na wysokość 60 m. Wierzchołek leży całkowicie po polskiej stronie granicy.
Źródło opisu: Wikipedia

Jakuszyce

przysiółek
odległość: 43,60 km
Graniczna Placówka Kontrolna Jakuszec/Jakuszyce – nieistniejący obecnie pododdział Wojsk Ochrony Pogranicza wykonujący kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu bezpośrednio w przejściach granicznych na granicy z Czechosłowacją. Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Jakuszycach – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna Straży Granicznej wykonująca kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu bezpośrednio w przejściach granicznych na granicy z Czechosłowacją/Republiką Czeską. W październiku 1945 roku Naczelny Dowódca Ludowego Wojska Polskiego nakazywał sformować na granicy państwowej 51 przejściowych punktów kontrolnych (PPK).
Źródło opisu: Wikipedia

Jizera

rzeka
odległość: 49,89 km
Izera – rzeka w Czechach i na granicy w Polsce; prawy dopływ Łaby; długość 164 km. Źródlisko w Górach Izerskich tworzone z wielu drobnych strumyków wypływających z południowego zbocza Smreku na wysokości 980 m n.p.m. W górnym biegu na Hali Izerskiej płynie na południowy wschód meandrującym korytem przez długi ciąg torfowisk wysokich objętych ścisłym rezerwatem przyrody Torfowiska Doliny Izery w Polsce oraz Rašeliniště Izery Czechach. W górnym biegu, na odcinku od źródła do osady Mytiný, wyznacza granicę polsko-czeską na długości 15 km.
Źródło opisu: Wikipedia

Zeleneč

miejscowość
odległość: 51,57 km
Zelenecká Lhota – gmina w Czechach, w powiecie Jiczyn, w kraju hradeckim. Według danych z dnia 1 stycznia 2014 liczyła 151 mieszkańców.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO