Z lotu ptaka: Szklarska Poręba - zdjęcie #15578

Szklarska Poręba, Szklarska Poręba, powiat karkonoski, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: wiosna, czerwiec 2021

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

Szklarska Poręba

obiekt administracyjny

Góry Izerskie

Stok narciarski Dolina Szczęścia

sporty zimowe
odległość: 86 m

11 Listopada

droga dojazdowa
odległość: 95 m

Parking stok Dolina Szczęścia

parking
odległość: 287 m

Mikołaja Kopernika

utwardzona, droga dojazdowa
odległość: 388 m

Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego

droga dojazdowa, usługa, jednokierunkowa
odległość: 577 m

Relaks

zabudowanie, pensjonat
odległość: 590 m

Franciszkańska

droga dojazdowa
odległość: 595 m

Kościół pw. Bożego Ciała

rzymskokatolickie, miejsce kultu, kościół, chrześcijańska
odległość: 645 m

Rolkostrada

spacer, ścieżka rowerowa, asfalt
odległość: 675 m

Słoneczna Polana

beton:płyty, usługa
odległość: 716 m

Sowiniec

szczyt
odległość: 858 m

Obrońców Pokoju

droga dojazdowa
odległość: 888 m

Centrum Pulmonologii i alergologii

zabudowanie, szpital
odległość: 1,08 km

Pod Siódemką

pensjonat
odległość: 1,08 km

Willa w Dole

pensjonat, zabudowanie
odległość: 1,15 km

Hotel Wiktoria

hotel, zabudowanie
odległość: 1,33 km

Jeleniogórska

droga główna, asfalt
odległość: 1,36 km

Kamienna

rzeka
odległość: 1,38 km
Kamienna – górska rzeka, lewy dopływ Bobru o długości 34,75 km i powierzchni zlewni 272,3 km². Rzeka płynie w Sudetach Zachodnich. Przepływa przez Jakuszyce, Szklarską Porębę, Piechowice, Jelenią Górę (Sobieszów, Cieplice).
Źródło opisu: Wikipedia

Oczyszczalnia "B. Prusa"

Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji Sp z o.o. o/Szklarska Poręba, oczyszczalnia ścieków, obiekt przemysłowy, ogrodzenie
odległość: 1,45 km

Dziobata

wspinaczka, gołe skały
odległość: 1,46 km

Plac PKS

asfalt, droga dojazdowa
odległość: 1,48 km

Szklarska Poręba Górna

obiekt administracyjny
odległość: 1,49 km

Kamieńczyk

rzeka
odległość: 1,50 km

Objazdowa

droga dojazdowa
odległość: 1,54 km

Bolesława Prusa

droga dojazdowa, most
odległość: 1,58 km

Głazisko

wspinaczka, gołe skały
odległość: 1,58 km

Bednarz

strumień
odległość: 1,66 km

Piekielnik

wspinaczka, gołe skały
odległość: 1,66 km

Metafora

restauracja, zabudowanie
odległość: 1,68 km

Topaz

zabudowanie, pensjonat
odległość: 1,72 km

1 Maja

rower, asfalt, droga dojazdowa
odległość: 1,74 km

Agat

hotel
odległość: 1,75 km

Wzgórze Paderewskiego

asfalt, podjazd, droga dojazdowa, jednokierunkowa
odległość: 1,75 km

Harnasie

restauracja
odległość: 1,76 km

Euronet

Euronet, atm
odległość: 1,77 km

U Hochoła

restauracja
odległość: 1,77 km

Obiekty na dalszym planie

Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej

muzeum, zabudowanie
odległość: 1,92 km
Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej w Szklarskiej Porębie – muzeum prowadzone przez oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Jeleniej Górze, znajdujące się w budynku starej siłowni wodnej w Szklarskiej Porębie (niem. ''Schreiberhau). '' Budynek muzeum jest położony w dolinie Kamiennej, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 3. Siłownia w Schreiberhau została wybudowana w 1900 roku, na potrzeby założonej w 1872 roku przez Otto Opitza fabryki papy i tektury.
Źródło opisu: Wikipedia

Szklarka

rzeka
odległość: 3,11 km
Szklarka (niem. ) – potok, prawy dopływ Kamiennej o długości 6,78 km. Potok płynie w Sudetach Zachodnich, w zachodniej części Karkonoszy. Wypływa na północnych zboczach Śmielca na wysokości 740 m n.p.m. z połączenia dwóch potoków - Górnej Szklarki i Niedźwiady.
Źródło opisu: Wikipedia

Muzeum Mineralogiczne

zabudowanie, muzeum
odległość: 3,27 km
Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie – prywatne muzeum z siedzibą w Szklarskiej Porębie (jedno z dwóch tego typu muzeów w Szklarskiej Porębie, obok Muzeum Ziemi „Juna”). Placówka jest przedsięwzięciem rodziny Sokołowskich, do których należy również Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim. Muzeum powstało w 1993 roku.
Źródło opisu: Wikipedia

Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej

chata alpejska, PTTK, zabudowanie
odległość: 7,84 km
Schronisko Na Hali Szrenickiej (niem. Neue Schlesische Baude) − wysokogórskie schronisko turystyczne w Sudetach Zachodnich w paśmie Karkonoszy. Schronisko położone jest na wysokości 1195 m n.p.m. na środku Hali Szrenickiej w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, pomiędzy dwoma szczytami: Kamiennikiem i Szrenicą. Na miejscu obecnego schroniska w 1786 roku postawiono budę pasterską, którą nazwano „Nowa Buda Śląska” (sporadycznie również Kranichbaude).
Źródło opisu: Wikipedia

Szrenica

atrakcja, szczyt
odległość: 7,95 km
Szrenica (1362 m n.p.m., niem. Reifträger) – szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy państwowej z Czechami, na południe od Szklarskiej Poręby. Doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze czeskie. Sam szczyt Szrenicy wyniesiony jest ponad główny grzbiet Karkonoszy (Śląski Grzbiet) na wysokość 60 m. Wierzchołek leży całkowicie po polskiej stronie granicy.
Źródło opisu: Wikipedia

Twarożnik

miejscowość, kamień
odległość: 9,14 km
Twarożnik (niem. Quargsteine, Quarksteine, czes. Tvarožník) – skałka granitowa w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy. Twarożnik położony jest na granicy polsko-czeskiej, w Sudetach Zachodnich, w zachodniej części Karkonoszy, w zachodniej części Śląskiego Grzbietu, pomiędzy Szrenicą a Sokolnikiem, powyżej Mokrej Przełęczy, właściwie na zachodnim zboczu Sokolnika, na wysokości ok. 1320 m n.p.m.
Źródło opisu: Wikipedia

Labe

rzeka
odległość: 10,62 km
Łaba – rzeka w Niemczech i Czechach o długości 1165 km (370 km w Czechach) i powierzchni dorzecza 144 055 km² (w Czechach 51 394 km²). Ma źródła w Karkonoszach, na południe od Łabskiego Szczytu, na wysokości 1387 m n.p.m., w pobliżu polskiej granicy; uchodzi do Zatoki Helgolandzkiej Morza Północnego w okolicach Cuxhaven. Jest największą rzeką Czech oraz jedną z większych europejskich rzek i rzecznych szlaków komunikacyjno-transportowych.
Źródło opisu: Wikipedia

Śmielec

szczyt
odległość: 11,29 km
Śmielec (czes. Velky Šišak, niem. Große Sturmhaube, 1424 m n.p.m.) – szczyt na głównej grani Karkonoszy – Śląskim Grzbiecie. Dawna nazwa tego szczytu to „Wielki Szyszak”, natomiast położony w sąsiedztwie obecny „Wielki Szyszak” nosił nazwę „Wielkie Koło”. Zmiana nazwy nastąpiła zaraz po wojnie podczas opisywania niemieckich map kartograficznych.
Źródło opisu: Wikipedia

Labská louka

miejscowość
odległość: 11,47 km
Łabska Łąka (czes. Labská louka) – równina wierzchowinowa w Sudetach Zachodnich w czeskiej części pasma Karkonoszy na wysokości 1340–1460 m n.p.m. Równina położona jest w północno-zachodniej części Karkonoszy, na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego, na południowy wschód od Szrenicy, między Śląskim Grzbietem od północy a Czeskim Grzbietem od południa. Jest to rozległa wierzchowinowa równina położona na wysokości 1340–1460 m n.p.m., na południe od Łabskiego Szczytu, przy granicy państwowej z Polską.
Źródło opisu: Wikipedia

Czarny Kocioł Jagniątkowski

miejscowość
odległość: 11,51 km
Czarny Kocioł Jagniątkowski (niem. Schwarze Schneegrube) – kocioł polodowcowy w Sudetach Zachodnich, w Karkonoszach. Czarny Kocioł Jagniątkowski położony jest w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w zachodniej części pasma Karkonoszy, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na północ od Czarnej Przełęczy, na północno-wschodnim zboczu Śmielca i północno-zachodnim zboczu Czeskich Kamieni.
Źródło opisu: Wikipedia

Labský vodopád

wodospad, klif
odległość: 11,66 km
Wodospad Łaby – wodospad górski w Sudetach Zachodnich w zachodniej części Karkonoszy. Należy do największych i najbardziej znanych czeskich wodospadów. Jego powstanie związane jest z erozją wsteczną Łaby.
Źródło opisu: Wikipedia

Labská bouda

chata alpejska, mieszkanie
odległość: 11,71 km
Labská bouda (niem. Elbfallbaude) – czeskie schronisko turystyczne w Karkonoszach, położone na wysokości 1340 metrów n.p.m., nad górnym obrzeżem doliny Labský důl. W odległości 1 kilometra znajdują się źródła rzeki Łaba (stąd nazwa obiektu).
Źródło opisu: Wikipedia

Martinova bouda

zabudowanie, chata alpejska
odległość: 12,39 km
Martinova Bouda schronisko w czeskich Karkonoszach na wysokości 1288 m n.p.m. Położone jest na zboczu Wielkiego Szyszaka. Obok schroniska jest węzeł szlaków turystycznych. Schronisko należy do najstarszych w Karkonoszach.
Źródło opisu: Wikipedia

Brádlerovy boudy

zabudowanie, chata alpejska
odległość: 13,58 km
Brádlerovy boudy (d. Bradlerbaude, Fučíkovy boudy) – schronisko turystyczne w czeskich Karkonoszach, położone na wys. 1156 m n.p.m., prowadzone przez Klub Czeskich Turystów.
Źródło opisu: Wikipedia

Ptačí kámen

szczyt
odległość: 14,02 km
Ptačí kámen (1310 m n.p.m.) – grupa skał i boczny szczyt w Karkonoszach należący do masywu Czeskich i Śląskich Kamieni, leżący po ich południowej stronie (czeskiej), ok. 850 m na południe od wierzchołka Śląskich Kamieni. Zbudowany z granitu karkonoskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Moravská bouda

hotel, chata alpejska
odległość: 14,63 km
Moravská bouda (hist. niem. Dafte-baude) schronisko w czeskich Karkonoszach na wysokości 1255 m n.p.m. nad Szpindlerowym Młynem na dużej polanie na wschodnim zboczu masywu Wielkiego Szyszaka.
Źródło opisu: Wikipedia

Karkonoski Park Narodowy

park narodowy
odległość: 24,58 km
Karkonoski Park Narodowy (cz. Krkonošský národní park, w skrócie KRNAP) – park narodowy położony w północnej części republiki czeskiej, w krajach hradeckim i libereckim, przy granicy z Polską. Utworzony został 17 maja 1963 r. i obejmuje obszar 36 327 ha (z otuliną ok. 55 000 ha).
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO