Z lotu ptaka: Ścięgny - zdjęcie #11845

Ścięgny, gmina Podgórzyn, powiat karkonoski, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: zima, marzec 2022

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

gmina Podgórzyn

obiekt administracyjny
Podgórzyn – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Podgórzyn.
Źródło opisu: Wikipedia

Ścięgny

obiekt administracyjny
Ścięgny (niem. Steinseiffen, po 1945 krótko Kamionka, następnie do końca 2017 roku Ściegny) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn. Leży ona w dolinie Skałki pomiędzy Kowarami a Karpaczem. Pierwsze wzmianki o zamieszkaniu tego terenu pochodzą z początku XIV w. (około roku 1305).
Źródło opisu: Wikipedia

Kotlina Jeleniogórska

Western City

park rozrywki
odległość: 175 m

Karpacz

obiekt administracyjny
odległość: 264 m
Karpacz Górny (1946–2017 Bierutowice, niem. Brückenberg) − część miasta Karpacz (województwo dolnośląskie), granicząca z Karkonoskim Parkiem Narodowym. Dawniej samodzielna wieś, sąsiadująca z Karpaczem. Główną oś jednostki osadniczej stanowi ulica Karkonoska (przed 1945 zwana Brückenberger Chaussee).
Źródło opisu: Wikipedia

Władysława Orkana

nieutwardzona, droga dojazdowa
odległość: 461 m

Kowary

obiekt administracyjny
odległość: 1,41 km
Kowary – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich. Historycznie leżące na Dolnym Śląsku. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Krzaczyna

obiekt administracyjny
odległość: 1,41 km

Malina

strumień
odległość: 1,61 km

Karkonosze

odległość: 1,65 km

Obiekty na dalszym planie

Wołowa Góra

szczyt
odległość: 5,01 km
Wołowa Góra (niem. Ochsenberg, 1041 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Kowarskiego Grzbietu. Jest to wybitny szczyt, a właściwie masyw w północnej części Kowarskiego Grzbietu. Stanowi główną kulminację bocznego grzbietu odchodzącego od Czoła ku północy i rozciągającego się od Krzaczyny do Kowar.
Źródło opisu: Wikipedia

Jedlica

rzeka
odległość: 5,74 km
Jedlica (niem. ) – potok, prawy dopływ Łomnicy o długości 16,63 km. Potok wypływa w Karkonoszach na wysokości ponad 1040 m n.p.m., w pobliżu przełęczy Okraj. Odwadnia północne zbocza Kowarskiego Grzbietu i Lasockiego Grzbietu oraz zachodnie zbocza Rudaw Janowickich.
Źródło opisu: Wikipedia

Rudawski Park Krajobrazowy

obszar chroniony, rezerwat przyrody
odległość: 5,97 km
Rudawski Park Krajobrazowy – położony w południowej części województwa dolnośląskiego na terenie gmin Bolków, Janowice Wielkie, Kamienna Góra, Marciszów, Mysłakowice oraz miast Jelenia Góra, Kamienna Góra i Kowary. Swym obszarem obejmuje Rudawy Janowickie wraz z Górami Sokolimi i Wzgórzami Karpnickimi oraz Góry Ołowiane w Górach Kaczawskich i Góry Lisie w Kotlinie Kamiennogórskiej. Chroni naturalne górskie i rzeczne geokompleksy przyrodnicze.
Źródło opisu: Wikipedia

Karkonoski Park Narodowy

park narodowy
odległość: 6,02 km
Karkonoski Park Narodowy (cz. Krkonošský národní park, w skrócie KRNAP) – park narodowy położony w północnej części republiki czeskiej, w krajach hradeckim i libereckim, przy granicy z Polską. Utworzony został 17 maja 1963 r. i obejmuje obszar 36 327 ha (z otuliną ok. 55 000 ha).
Źródło opisu: Wikipedia

Schronisko PTTK "Na Przełęczy Okraj"

chata alpejska, zabudowanie
odległość: 8,15 km
Schronisko PTTK „Na Przełęczy Okraj” – górskie schronisko turystyczne w Karkonoszach, położone na granicy Karkonoskiego Parku Narodowego w województwie dolnośląskim. Schronisko na Przełęczy Okraj leży na wysokości 1046 m n.p.m. pomiędzy Karkonoszami a Lasockim Grzbietem. Obok schroniska znajduje się drogowe przejście graniczne do Czech.
Źródło opisu: Wikipedia

Jelení potok

strumień
odległość: 8,29 km
Jelení potok (niem. Löwen Bach) – górski potok w Czechach, we wschodnich Karkonoszach, prawy dopływ Malé Úpy o długości ok. 6 km. Źródła znajdują się na południowych zboczach Czarnego Grzbietu, pomiędzy Śnieżką a Czarną Kopą, na wysokości ok.
Źródło opisu: Wikipedia

Sulica

szczyt
odległość: 10,18 km
Sulica (niem. Molkenberg, 942 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Lasockiego Grzbietu. Położony w północnej części Lasockiego Grzbietu, w bocznym ramieniu, odchodzącym od Łysociny ku północnemu wschodowi. Na północy Sulica łączy się przez Przełęcz Kowarską z Rudnikiem, pierwszym szczytem Rudaw Janowickich.
Źródło opisu: Wikipedia

Borowa Góra

szczyt
odległość: 12,05 km
Borowa Góra (niem. Hoheberg, 1056 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Lasockiego Grzbietu. Położony w północnej części Lasockiego Grzbietu, w bocznym grzbiecie odchodzącym od Łysociny ku wschodowi. Od zachodu łączy się z Łysociną a od wschodu z Bielcem.
Źródło opisu: Wikipedia

Ogorzelec

wieś
odległość: 12,19 km
Ogorzelec (przed 1945 niem. Dittersbach) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra, na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich i Wzgórz Bramy Lubawskiej w Sudetach Środkowych nad Świdnikiem. Przyjmuje się, że pierwsza wzmianka z 1292 r. wymienia wśród innych wsi w okolicy także Ogorzelec. Prawdopodobnie chodziło tu jednak o Jarkowice koło Lubawki, które przez długi czas nosiły taką samą nazwę w języku niemieckim.
Źródło opisu: Wikipedia

Bobrzak

szczyt
odległość: 12,58 km
Bobrzak – (niem. Bibersberg) szczyt w Rudawach Janowickich o wysokości 839 m n.p.m. Bobrzak wraz z Rudnikiem stanowi jedną z dwóch kulminacji południowo-zachodniej części głównego grzbietu Rudaw Janowickich. Od strony północnej, od Skalnika, oddziela go Przełęcz pod Bobrzakiem, od wschodniej jest oddzielony Rozdrożem pod Bobrzakiem od Wilkowyi.
Źródło opisu: Wikipedia

Bielec

szczyt
odległość: 12,94 km
Bielec (871 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich. Wzniesienie położone w środkowej części Rudaw Janowickich, na zachód od Przełęczy Rędzińskiej, około 6,5 km na północny wschód od centrum Kowar. Bielec jest czwartym pod względem wysokości szczytem Rudaw Janowickich.
Źródło opisu: Wikipedia

Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła

kościół, miejsce kultu, rzymskokatolickie, kościół, chrześcijańska
odległość: 14,46 km
'''Kościół św. Jana Nepomucena w Leszczyńcu''' – rzymskokatolicki kościół parafialny parafii św. Bartłomieja Apostoła mieszczący się w Leszczyńcu w diecezji legnickiej. Kościół wzniesiony przez protestantów w latach 1751–1754, wielokrotnie remontowany.
Źródło opisu: Wikipedia

Leszczyniec

wieś
odległość: 14,57 km
Leszczyniec (przed 1945 niem. Haselbach ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra, na pograniczu Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich i Wzgórz Bramy Lubawskiej w Sudetach Środkowych nad Świdnikiem. Wieś położona w głębokiej dolinie Świdnika, wzdłuż drogi z Kamiennej Góry do Jeleniej Góry przez Przełęcz Kowarską. Leszczyniec może stanowić dobrą bazę wypadową do zwiedzania stosunkowo licznych atrakcji.
Źródło opisu: Wikipedia

Czarnów

wieś
odległość: 14,58 km
Czarnów (przed 1945 niem. Rothenzechau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra, w Rudawach Janowickich w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Jest najmniejszą miejscowością gminy Kamienna Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

Kościół pomocniczy parafii św. Bartłomieja Apostoła

miejsce kultu, rzymskokatolickie, chrześcijańska, kościół, kościół
odległość: 14,58 km
'''Kościół św. Bartłomieja w Leszczyńcu''' – rzymskokatolicki kościół filialny parafii św. Bartłomieja Apostoła mieszczący się w Leszczyńcu w diecezji legnickiej. Kościół zbudowany w 1593 r., przebudowany z XVIII w. i XIX w. Jest to budowla orientowana z prostokątną nawą i kwadratowym prezbiterium nakrytym sklepieniem krzyżowym.
Źródło opisu: Wikipedia

Wilkowyja

szczyt
odległość: 14,83 km
Wilkowyja (niem. Wolfsberg) – szczyt w Rudawach Janowickich, o wysokości 776 m n.p.m. Wilkowyja znajduje się w południowo-wschodniej części Rudaw Janowickich. Wyrasta w ramieniu odchodzącym od głównego grzbietu w kierunku wschodnim.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO