Z lotu ptaka: Jelenia Góra - zdjęcie #19785

Jelenia Góra, Jelenia Góra, Jelenia Góra, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: wiosna, marzec 2024

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

Jelenia Góra

obiekt administracyjny
Jelenia Góra – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto jest również siedzibą powiatu karkonoskiego, Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz polską stolicą Euroregionu Nysa. Historyczne miasto leży na Dolnym Śląsku.
Źródło opisu: Wikipedia

Galeria Baszta

galeria
odległość: 226 m

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu - Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki

uniwersytet, zabudowanie
odległość: 566 m

Szubienica

pomnik
odległość: 1,71 km

dawny Cmentarz Żydowski w Jeleniej Górze

pomnik
odległość: 2,11 km

Paulinów

obiekt administracyjny
odległość: 2,35 km

kaplica cmentarna

miejsce kultu, kaplica, rzymskokatolickie, bezwyznaniowe, chrześcijańska
odległość: 2,37 km

Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego

Oddział Muzeum Karkonoskiego, muzeum
odległość: 2,55 km

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
odległość: 3,02 km
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

Czarne

obiekt administracyjny
odległość: 3,38 km

Kaplica cmentarna

miejsce kultu, kaplica, bezwyznaniowe, wielowyznaniowa
odległość: 4,29 km

Dwór Czarne

zabudowanie, atrakcja
odległość: 4,35 km

gmina Mysłakowice

obiekt administracyjny
odległość: 4,62 km
Mysłakowice (daw. gmina Karpniki + gmina Łomnica) – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim.
Źródło opisu: Wikipedia

Łomnica

obiekt administracyjny
odległość: 4,62 km
Łomnica (niem. Lomnitz) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Mysłakowice, wzdłuż rzeki Łomnica, w Kotlinie Jeleniogórskiej u podnóża Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. W latach 1945–1954 siedziba gminy Łomnica. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Kościół pw. św. Judy Tadeusza

chrześcijańska, miejsce kultu, kościół, rzymskokatolickie
odległość: 4,80 km

gmina Podgórzyn

obiekt administracyjny
odległość: 5,57 km
Podgórzyn – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Podgórzyn.
Źródło opisu: Wikipedia

Staniszów

obiekt administracyjny
odległość: 5,57 km
Staniszów (niem. Stonsdorf (do 1945), Stansdorf; od 1945 do 1948 Łącznikowo) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn licząca 817 mieszkańców (31 III 2011 r.). Położona jest 9 km od miasta Jelenia Góra, na terenie Wzgórz Łomnickich, w obrębie Kotliny Jeleniogórskiej, w pobliżu uzdrowiska Cieplice. W latach 1975–1998 miejscowość należała terytorialnie do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Balaton

zbiornik wodny
odległość: 5,66 km

Czarny Strumień

rów
odległość: 6,79 km
Miłoszowski Potok (Czarny Strumień, czes. Jindřichovický potok) – potok w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim, w powiecie lubańskim, lewy dopływ Kwisy, długość 10,5 km, źródła na wysokości ok. 375 m n.p.m., ujście – ok. 260 m n.p.m..
Źródło opisu: Wikipedia

Krzyż pokutny

krzyż przydrożny, chrześcijańska, atrakcja
odległość: 7,80 km

Miśkowy widok na Śnieżkę

punkt widokowy
odległość: 8,11 km

Żeleźniak

szczyt
odległość: 8,13 km
Żeleźniak (niem. Eisenberg, 591 m n.p.m.) – szczyt w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika, w Krowiarkach. Wzniesienie, położone w Sudetach Wschodnich, w północno-zachodnim ramieniu Masywu Śnieżnika, w północno-zachodniej części Krowiarek, w środkowej części masywu Żelaznych Gór, których jest najwyższą kulminacją. Odchodzą od niego 3 grzbiety.
Źródło opisu: Wikipedia

Mysłakowice

obiekt administracyjny, wieś
odległość: 8,14 km
Mysłakowice – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Mysłakowice, w Kotlinie Jeleniogórskiej, u podnóża Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Miejscowość jest siedzibą władz gminy Mysłakowice.
Źródło opisu: Wikipedia

Rudawski Park Krajobrazowy

obszar chroniony, rezerwat przyrody
odległość: 8,65 km
Rudawski Park Krajobrazowy – położony w południowej części województwa dolnośląskiego na terenie gmin Bolków, Janowice Wielkie, Kamienna Góra, Marciszów, Mysłakowice oraz miast Jelenia Góra, Kamienna Góra i Kowary. Swym obszarem obejmuje Rudawy Janowickie wraz z Górami Sokolimi i Wzgórzami Karpnickimi oraz Góry Ołowiane w Górach Kaczawskich i Góry Lisie w Kotlinie Kamiennogórskiej. Chroni naturalne górskie i rzeczne geokompleksy przyrodnicze.
Źródło opisu: Wikipedia

Wieża Bismarcka

ruiny, atrakcja
odległość: 9,19 km

Witosza

szczyt
odległość: 9,20 km
Witosza (484 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w południowej części Wzgórz Łomnickich, w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej. Wzniesienie położone w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej, w południowej części Wzgórz Łomnickich, na wschodnich obrzeżach miejscowości Staniszów. Niewielkie wyróżniające się skaliste wzgórze, jest drugim pod względem wysokości wzniesieniem Wzgórz Łomnickich, górującym około 100 m od wschodniej strony nad środkową częścią miejscowości- Staniszów.
Źródło opisu: Wikipedia

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

miejsce kultu, chrześcijańska, rzymskokatolickie, kościół
odległość: 9,44 km

Figura św. Nepomucena

pomnik
odległość: 9,51 km

Jedlica

rzeka, przepust
odległość: 10,38 km
Jedlica (niem. ) – potok, prawy dopływ Łomnicy o długości 16,63 km. Potok wypływa w Karkonoszach na wysokości ponad 1040 m n.p.m., w pobliżu przełęczy Okraj. Odwadnia północne zbocza Kowarskiego Grzbietu i Lasockiego Grzbietu oraz zachodnie zbocza Rudaw Janowickich.
Źródło opisu: Wikipedia

Pałac Staniszów

hotel, restauracja, zabudowanie, zamek
odległość: 10,58 km

Zaroślak

szczyt
odległość: 10,68 km
Zaroślak (niem. Heideberg, 485 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Najdalej na północny zachód wysunięty szczyt Pogórza Karkonoskiego. Stanowi zakończenie bocznego grzbietu, odchodzącego ku północy od Złotego Widoku.
Źródło opisu: Wikipedia

Pałac Cesarski w Mysłakowicach

zabudowanie, zamek
odległość: 11,21 km

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

miejsce kultu, chrześcijańska, rzymskokatolickie, kościół
odległość: 11,60 km

Czestków

obiekt administracyjny
odległość: 11,62 km

Park Miniatur Budowle Świata

atrakcja
odległość: 11,72 km

Park Miniatur Wielkich Budowli Świata

ogrodzenie, atrakcja
odległość: 11,83 km

Suchy Świerk

obiekt administracyjny
odległość: 11,90 km

Sosnówka

obiekt administracyjny
odległość: 11,95 km
Sosnówka (do 1945 niem. Seidorf, do marca 1946 Drewnica) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn. Sosnówka to duża i mocno rozczłonkowana wieś łańcuchowa leżąca na pograniczu Pogórza Karkonoskiego i Kotliny Jeleniogórskiej, pomiędzy szczytami Kazalnica, Skiba i Grabowiec, na wysokości około 370–720 m n.p.m. W dolnej części Sosnówki znajduje się zbiornik wody pitnej (Sosnówka (zbiornik)). W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Theodor Donat

pomnik
odległość: 12,25 km

Głębock

obiekt administracyjny
odległość: 12,39 km
Głębock (niem. Glausnitz) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Wieś położona na wysokości około 390 m n.p.m.
Źródło opisu: Wikipedia

Czerwoniak

szczyt
odległość: 12,52 km
Czerwoniak (dawniej Rubro monte, niem. Roten Berg, Roter Berg lub Rotheberg, po 1945 r. również Czerwona Góra) – położona na granicy Kotliny Kłodzkiej i Rowu Górnej Nysy, w pobliżu wsi Stary Wielisław, Gorzanów i Krosnowice, góra ze szczytem na wysokości 399 m n.p.m., stanowiąca wyraźnie oddzielony, samodzielny masyw o charakterystycznym kształcie. Czerwoniak stanowi kulminację w grzbiecie ciągnącym się od Kamiennej Góry w Górach Bystrzyckich ku zbiegowi rzeki Wielisławki i Bystrzycy Dusznickiej oraz ujścia tej ostatniej do Nysy Kłodzkiej. Północne zbocze łagodnie opada do doliny Wielisławki, południowe (bardzo strome) wznosi się nad zakolem Nysy Kłodzkiej.
Źródło opisu: Wikipedia

Mrowiec

szczyt
odległość: 13,34 km
Mrowiec (513 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickch, w paśmie Wzgórz Karpnickich. Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w południowo-zachodniej części Rudaw Janowickch, na zachodnim krańcu pasma Wzgórz Karpnickich. Wznosi się na wschód od centrum Mysłakowic.
Źródło opisu: Wikipedia

Obiekty na dalszym planie

Kowary

miasto
odległość: 21,93 km
Kowary – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich. Historycznie leżące na Dolnym Śląsku. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Świątynia Wang

miejsce kultu, kościół, luterański, historyczne, Parafia Ewangelicko-Augsburska Wang, chrześcijańska, atrakcja
odległość: 22,49 km
Kościół Górski Naszego Zbawiciela (powszechnie znany jako Kościół Wang lub Świątynia Wang) – ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii. Kościół został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii, na przełomie XII i XIII wieku. Powstał jako jeden z około tysiąca (przetrwało kilkadziesiąt) norweskich kościołów klepkowych (słupowych) – stavkirke.
Źródło opisu: Wikipedia

Karpacz

miasto
odległość: 22,88 km
Karpacz (do 1945 r. ) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. Położone w Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnicy. Prawa miejskie posiada od 1 stycznia 1960 r.
Źródło opisu: Wikipedia

Bóbr

rzeka, przepust
odległość: 37,15 km
Bóbr (czes. Bobr; niem. Bober) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, największy z lewobrzeżnych dopływów Odry. Rzeka ma długość 272 km (w Polsce 270 km, w Czechach 2 km), a powierzchnia jego dorzecza 5876 km² (w Polsce 5830 km², w Czechach 46 km²). Po włączeniu rzeki do Polski w 1945 r. przez krótki okres używana była nazwa Bobrawa, później Bober, w końcu Bóbr.
Źródło opisu: Wikipedia

Chełmsko Śląskie

wieś
odległość: 55,09 km
Chełmsko Śląskie (przed 1945 niem. Schömberg ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka, nad rzeką Zadrną, w południowym krańcu Kotliny Krzeszowskiej, pomiędzy Górami Kruczymi a Zaworami. Dawniej miasto; uzyskało lokację miejską w 1289 roku, zdegradowane w 1945 roku. W latach 1945–1954 siedziba gminy Chełmsko Śląskie.
Źródło opisu: Wikipedia

Kudowa-Zdrój

miasto
odległość: 98,33 km
Kudowa-Zdrój (, lub Lázně Chudoba) – miasto uzdrowiskowe w Polsce położone w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Według danych z 31 grudnia 2019 r. miasto miało 9886 mieszkańców. Kudowa jest położona w dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego na wysokości od 370 do 420 m n.p.m. nad potokiem Bystra, który poprzez rzekę Metuję wpada do Łaby (zlewisko Morza Północnego).
Źródło opisu: Wikipedia

Szczeliniec Wielki

szczyt, punkt widokowy
odległość: 99,28 km
Szczeliniec Wielki (w XIX w. również Siennica, po 1945 Strzaskany i Spękany, Stołowiec, niem. Große Heuscheuer, czes. Velká Hejšovina) – najwyższy szczyt (922 m n.p.m.) w Górach Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów. Najwyższym punktem jest Fotel Pradziada.
Źródło opisu: Wikipedia

Lewin Kłodzki

wieś
odległość: 106,59 km
Lewin Kłodzki – gmina wiejska położona w województwie dolnośląskim, w zachodniej części powiatu kłodzkiego. Przed reformą administracyjną Polski z 1999 r. gmina wchodziła w skład województwa wałbrzyskiego. Siedziba władz gminy znajduje się w Lewinie Kłodzkim.
Źródło opisu: Wikipedia

Muzeum Papiernictwa

muzeum, pomnik, zabytkowy budynek, powszechne, zabudowanie
odległość: 113,82 km
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju – placówka muzealna Samorządu Województwa Dolnośląskiego w miejscowości Duszniki-Zdrój, utworzona w 1968 r. w XVI/XVII-wiecznym młynie papierniczym o unikatowej architekturze nad Bystrzycą Dusznicką. Oprócz działalności muzealniczej produkuje w niewielkich ilościach papier czerpany według dawnej technologii na oryginalnych zabytkowych maszynach. Młyn papierniczy w Dusznikach to zabytek techniki.
Źródło opisu: Wikipedia

Kamienna Góra

miejscowość
odległość: 125,49 km
Kamienna Góra – miasto w Polsce, województwie dolnośląskim, siedziba powiatu kamiennogórskiego i gminy wiejskiej Kamienna Góra, wchodzi w skład aglomeracji wałbrzyskiej, w Kotlinie Kamiennogórskiej, u podnóża Gór Kruczych będących częścią Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych. Według Spisu Powszechnego w 2021 r. miasto miało 17 998 mieszkańców. Kamienna Góra jest położona w województwie dolnośląskim w powiecie kamiennogórskim.
Źródło opisu: Wikipedia

Nysa Kłodzka

rzeka
odległość: 146,78 km
Nysa Kłodzka – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego, lewobrzeżny dopływ Odry. Źródła w Masywie Śnieżnika, na zboczach Trójmorskiego Wierchu. W górnym swym biegu rzeka wykorzystuje naturalny kanał odpływowy, jakim jest Rów Górnej Nysy.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO