Z lotu ptaka: Przesieka - zdjęcie #19759

Przesieka, gmina Podgórzyn, powiat karkonoski, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: wiosna, marzec 2024

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

gmina Podgórzyn

obiekt administracyjny
Podgórzyn – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Podgórzyn.
Źródło opisu: Wikipedia

Przesieka

obiekt administracyjny, wieś
Przesieka (do 1945 niem. Hain, do 1946 Matejkowice) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn, w centrum Karkonoszy w Dolinie Czerwienia, Podgórnej i Myi, na wysokości 480–700 m n.p.m. na stoku Złotego Widoku. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Pierwsza pewna wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1618 (wzmianka z roku 1387 dotyczyła w istocie Podgórzyna Górnego).
Źródło opisu: Wikipedia

Czerwień

strumień
odległość: 90 m

Karkonoska

droga dojazdowa, asfalt, rower
odległość: 111 m

Droga Turystyczna

tor, usługa, droga dojazdowa, asfalt, grunt, jednokierunkowa
odległość: 147 m

Zorza

ośrodek wypoczynkowy
odległość: 472 m

Przesieka Sklep

przystanek autobusowy, platforma
odległość: 555 m

Harcerska Baza Karkonoska w Przesiece

hostel, zabudowanie
odległość: 628 m

Kamienna

asfalt, droga dojazdowa, rower
odległość: 671 m

Poznanianka

ośrodek wypoczynkowy
odległość: 699 m

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego

miejsce kultu, kościół, rzymskokatolickie, chrześcijańska
odległość: 712 m

Słoneczna

prywatny, usługa
odległość: 719 m

Górska Chata

restauracja, dom
odległość: 898 m

Ośrodek Wczasowy Bałtyk

pensjonat, zabudowanie
odległość: 1,02 km

Przesieka Pod Lipami

przystanek autobusowy, platforma
odległość: 1,05 km

Willa Idylla

hotel
odległość: 1,11 km

Waloński Kamień

atrakcja, kamień
odległość: 1,13 km

Kręta

droga dojazdowa, ścieżka
odległość: 1,15 km

OW Złoty Widok

apartamenty
odległość: 1,23 km

Ochotnicza Straż Pożarna w Przesiece

remiza strażacka
odległość: 1,23 km

Śliwkowa Chata / Sliwkowa Chata

hotel
odległość: 1,28 km

Droga Liczyrzepy

asfalt, podjazd, droga dojazdowa
odległość: 1,38 km

Karkonosze mapa turystyczna

rower, punkt informacyjny
odległość: 1,39 km

Nad Stawem

zabudowanie, pensjonat
odległość: 1,40 km

Pizzeria Liczyrzepa

fast food
odległość: 1,41 km

O W Kaliniec

hotel
odległość: 1,44 km

Na Wzgórzu

usługa
odległość: 1,46 km

Dom dla Dzieci NADZIEJA

zabudowanie
odległość: 1,48 km

Krasnal

zabudowanie
odległość: 1,57 km

Śnieżna

tor, most
odległość: 1,63 km

Chata Zapiecek

hotel
odległość: 1,78 km

Pensjonat Marzenie

pensjonat
odległość: 1,97 km

Obiekty na dalszym planie

Wodospad Podgórnej

wodospad, atrakcja
odległość: 1,47 km
Wodospad Podgórnej – trzeci pod względem wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy. Wody potoku Podgórna spadają z 10-metrowego progu skalnego dwiema kaskadami do kotła eworsyjnego. Po obu stronach wodospadu znajdują się granitowe urwiska o wysokości do 15 metrów.
Źródło opisu: Wikipedia

Wrzosówka

rzeka
odległość: 5,95 km
Wrzosówka (niem. ) – potok, prawy dopływ Kamiennej o długości 14,2 km. Potok płynie w Sudetach Zachodnich. Wypływa w Karkonoszach w rejonie Czarnego Kotła, na wysokości 1228 m n.p.m. Płynie na północny wschód.
Źródło opisu: Wikipedia

Karkonoski Park Narodowy

park narodowy
odległość: 9,01 km
Karkonoski Park Narodowy (cz. Krkonošský národní park, w skrócie KRNAP) – park narodowy położony w północnej części republiki czeskiej, w krajach hradeckim i libereckim, przy granicy z Polską. Utworzony został 17 maja 1963 r. i obejmuje obszar 36 327 ha (z otuliną ok. 55 000 ha).
Źródło opisu: Wikipedia

Tępy Szczyt

szczyt
odległość: 9,03 km
Tępy Szczyt (1388 m n.p.m., niem. Kleines Rad lub Mittelberg lub Stuurmhaubenköppel) – szczyt na głównej grani Karkonoszy. Położony we wschodniej części Śląskiego Grzbietu, pomiędzy Małym Szyszakiem a Smogornią. Znajduje się nad miejscowością Przesieka.
Źródło opisu: Wikipedia

Schronisko Odrodzenie

chata alpejska, PTTK, zabudowanie
odległość: 9,27 km
Schronisko PTTK „Odrodzenie” (niem. Jugendkammhaus „Rübezahl”) – górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego położone w Karokonoszach, w pobliżu Przełęczy Karkonoskiej poniżej Małego Szyszaka. Sąsiaduje z czeskim hotelem Špindlerova bouda. Projekt schroniska wyłoniono w wyniku konkursu architektonicznego.
Źródło opisu: Wikipedia

Czarny Kocioł Jagniątkowski

miejscowość
odległość: 11,03 km
Czarny Kocioł Jagniątkowski (niem. Schwarze Schneegrube) – kocioł polodowcowy w Sudetach Zachodnich, w Karkonoszach. Czarny Kocioł Jagniątkowski położony jest w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w zachodniej części pasma Karkonoszy, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na północ od Czarnej Przełęczy, na północno-wschodnim zboczu Śmielca i północno-zachodnim zboczu Czeskich Kamieni.
Źródło opisu: Wikipedia

Śmielec

szczyt
odległość: 11,83 km
Śmielec (czes. Velky Šišak, niem. Große Sturmhaube, 1424 m n.p.m.) – szczyt na głównej grani Karkonoszy – Śląskim Grzbiecie. Dawna nazwa tego szczytu to „Wielki Szyszak”, natomiast położony w sąsiedztwie obecny „Wielki Szyszak” nosił nazwę „Wielkie Koło”. Zmiana nazwy nastąpiła zaraz po wojnie podczas opisywania niemieckich map kartograficznych.
Źródło opisu: Wikipedia

Brádlerovy boudy

zabudowanie, chata alpejska
odległość: 12,43 km
Brádlerovy boudy (d. Bradlerbaude, Fučíkovy boudy) – schronisko turystyczne w czeskich Karkonoszach, położone na wys. 1156 m n.p.m., prowadzone przez Klub Czeskich Turystów.
Źródło opisu: Wikipedia

Martinova bouda

chata alpejska, zabudowanie
odległość: 12,82 km
Martinova Bouda schronisko w czeskich Karkonoszach na wysokości 1288 m n.p.m. Położone jest na zboczu Wielkiego Szyszaka. Obok schroniska jest węzeł szlaków turystycznych. Schronisko należy do najstarszych w Karkonoszach.
Źródło opisu: Wikipedia

Labe

rzeka
odległość: 13,97 km
Łaba – rzeka w Niemczech i Czechach o długości 1165 km (370 km w Czechach) i powierzchni dorzecza 144 055 km² (w Czechach 51 394 km²). Ma źródła w Karkonoszach, na południe od Łabskiego Szczytu, na wysokości 1387 m n.p.m., w pobliżu polskiej granicy; uchodzi do Zatoki Helgolandzkiej Morza Północnego w okolicach Cuxhaven. Jest największą rzeką Czech oraz jedną z większych europejskich rzek i rzecznych szlaków komunikacyjno-transportowych.
Źródło opisu: Wikipedia

Labská bouda

mieszkanie, chata alpejska
odległość: 15,78 km
Labská bouda (niem. Elbfallbaude) – czeskie schronisko turystyczne w Karkonoszach, położone na wysokości 1340 metrów n.p.m., nad górnym obrzeżem doliny Labský důl. W odległości 1 kilometra znajdują się źródła rzeki Łaba (stąd nazwa obiektu).
Źródło opisu: Wikipedia

Labská louka

miejscowość
odległość: 16,66 km
Łabska Łąka (czes. Labská louka) – równina wierzchowinowa w Sudetach Zachodnich w czeskiej części pasma Karkonoszy na wysokości 1340–1460 m n.p.m. Równina położona jest w północno-zachodniej części Karkonoszy, na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego, na południowy wschód od Szrenicy, między Śląskim Grzbietem od północy a Czeskim Grzbietem od południa. Jest to rozległa wierzchowinowa równina położona na wysokości 1340–1460 m n.p.m., na południe od Łabskiego Szczytu, przy granicy państwowej z Polską.
Źródło opisu: Wikipedia

Twarożnik

kamień, miejscowość
odległość: 17,92 km
Twarożnik (niem. Quargsteine, Quarksteine, czes. Tvarožník) – skałka granitowa w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy. Twarożnik położony jest na granicy polsko-czeskiej, w Sudetach Zachodnich, w zachodniej części Karkonoszy, w zachodniej części Śląskiego Grzbietu, pomiędzy Szrenicą a Sokolnikiem, powyżej Mokrej Przełęczy, właściwie na zachodnim zboczu Sokolnika, na wysokości ok. 1320 m n.p.m.
Źródło opisu: Wikipedia

Szrenica

szczyt, atrakcja
odległość: 17,93 km
Szrenica (1362 m n.p.m., niem. Reifträger) – szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy państwowej z Czechami, na południe od Szklarskiej Poręby. Doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze czeskie. Sam szczyt Szrenicy wyniesiony jest ponad główny grzbiet Karkonoszy (Śląski Grzbiet) na wysokość 60 m. Wierzchołek leży całkowicie po polskiej stronie granicy.
Źródło opisu: Wikipedia

Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej

PTTK, chata alpejska, zabudowanie
odległość: 19,15 km
Schronisko Na Hali Szrenickiej (niem. Neue Schlesische Baude) − wysokogórskie schronisko turystyczne w Sudetach Zachodnich w paśmie Karkonoszy. Schronisko położone jest na wysokości 1195 m n.p.m. na środku Hali Szrenickiej w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, pomiędzy dwoma szczytami: Kamiennikiem i Szrenicą. Na miejscu obecnego schroniska w 1786 roku postawiono budę pasterską, którą nazwano „Nowa Buda Śląska” (sporadycznie również Kranichbaude).
Źródło opisu: Wikipedia

Schronisko Kamieńczyk

chata alpejska, zabudowanie
odległość: 19,49 km
Schronisko „Kamieńczyk” – prywatne schronisko turystyczne położone w Karkonoszach, obok słynnego wodospadu Kamieńczyka. Miejsce to od dawna było popularne wśród turystów. W latach 1848–1849 wybudowano tutaj drogę z Piechowic przełomem rzeki Kamiennej do huty „Józefina” i dalej na Halę Szrenicką.
Źródło opisu: Wikipedia

Wodospad Kamieńczyka

atrakcja, wodospad
odległość: 19,50 km
Wodospad Kamieńczyka (846 m n.p.m.) – najwyższy wodospad w polskich Sudetach, położony na trasie ze Szklarskiej Poręby na grzbiet główny Karkonoszy. Wodospad miał status pomnika przyrody, obecnie jest to obszar ochrony ścisłej, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego. Woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27 m i wpada do Wąwozu Kamieńczyka.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO