Z lotu ptaka: Janowice Wielkie - zdjęcie #19537

Janowice Wielkie, gmina Janowice Wielkie, powiat karkonoski, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: zima, marzec 2024

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

Janowice Wielkie

obiekt administracyjny
Janowice Wielkie (niem. Jannowitz) – wieś (powierzchnia: 19,96 km²) w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Janowice Wielkie, nad Bobrem, na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. Miejscowość posiada charakter osiedla letniskowego. Janowice Wielkie wraz z Trzcińskiem, dzięki położeniu na linii Wrocław – Jelenia Góra, są najpopularniejszymi punktami wyjściowymi w Rudawy Janowickie (Rudawski Park Krajobrazowy), w tym na należący do Korony Gór Polski – Skalnik (945 m n.p.m.) oraz w Góry Sokole.
Źródło opisu: Wikipedia

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

gmina Janowice Wielkie

obiekt administracyjny
Janowice Wielkie – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedzibą władz gminy są Janowice Wielkie.
Źródło opisu: Wikipedia

Rudawski Park Krajobrazowy

rezerwat przyrody, obszar chroniony
Rudawski Park Krajobrazowy – położony w południowej części województwa dolnośląskiego na terenie gmin Bolków, Janowice Wielkie, Kamienna Góra, Marciszów, Mysłakowice oraz miast Jelenia Góra, Kamienna Góra i Kowary. Swym obszarem obejmuje Rudawy Janowickie wraz z Górami Sokolimi i Wzgórzami Karpnickimi oraz Góry Ołowiane w Górach Kaczawskich i Góry Lisie w Kotlinie Kamiennogórskiej. Chroni naturalne górskie i rzeczne geokompleksy przyrodnicze.
Źródło opisu: Wikipedia

Rudawy Janowickie

Miedzianka

obiekt administracyjny, wieś
odległość: 50 m
Miedzianka (niem. Kupferberg ) – dawne miasto, obecnie wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Janowice Wielkie, w Rudawach Janowickich, w Sudetach Zachodnich. Dawny ośrodek górnictwa rud miedzi, srebra, cynku i uranu. W latach 1519–1945 miała prawa miejskie.
Źródło opisu: Wikipedia

Bóbr

rzeka
odległość: 539 m
Bóbr (czes. Bobr; niem. Bober) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, największy z lewobrzeżnych dopływów Odry. Rzeka ma długość 272 km (w Polsce 270 km, w Czechach 2 km), a powierzchnia jego dorzecza 5876 km² (w Polsce 5830 km², w Czechach 46 km²). Po włączeniu rzeki do Polski w 1945 r. przez krótki okres używana była nazwa Bobrawa, później Bober, w końcu Bóbr.
Źródło opisu: Wikipedia

Krzyż pokutny

krzyż przydrożny
odległość: 783 m

Browar Miedzianka

zabudowanie, restauracja
odległość: 1,03 km

HAWK Centrum Szkoleń Specjalistycznych i Prac Wysokościowych

firma
odległość: 1,14 km

Rynek

punkt informacyjny
odległość: 1,39 km

Pomnik poległych w I Wojnie Światowej

pomnik
odległość: 1,41 km

Góry Kaczawskie

odległość: 1,47 km

kościół katolicki

punkt informacyjny
odległość: 1,48 km

Kościół Jana Chrzciciela

chrześcijańska, kościół, rzymskokatolickie, miejsce kultu
odległość: 1,48 km

Pałac

punkt informacyjny
odległość: 1,50 km

Zabudowania dawnego folwarku

odległość: 1,51 km

dawny park dworski

las
odległość: 1,51 km

Brama pałacowa

odległość: 1,51 km

Pozostałości zabudowań pałacu

odległość: 1,53 km

Janowice Stare

przysiółek
odległość: 1,53 km

Dom pod Czarnym Orłem

punkt informacyjny
odległość: 1,62 km

Miejsce po kościele ewangelickim

pomnik
odległość: 1,65 km

Leśna

utwardzona, droga dojazdowa
odległość: 1,89 km

Obiekty na dalszym planie

Kaczawa

rzeka, przepust
odległość: 6,02 km
Kaczawa (niem. Katzbach, dawniej Kacbacha ) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku, lewy dopływ Odry. Przepływa przez województwo dolnośląskie. Swoje źródła ma w Górach Kaczawskich (Góry Ołowiane – pn.
Źródło opisu: Wikipedia

Kaczorów

wieś
odległość: 6,18 km
Kaczorów (niem. Ketschdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Bolków, przy drodze krajowej nr 3. W odległości około 2 km od wsi, na północnych stokach góry Turzec ma swoje źródło Kaczawa. W latach 1945–1954 siedziba gminy Kaczorów.
Źródło opisu: Wikipedia

Zamek Niesytno

zamek, atrakcja
odległość: 9,23 km
Zamek Niesytno w Płoninie (niem. Nimmersath) – jeden z zamków znajdujących się na szlaku Zamków Piastowskich, położony na zachód od Bolkowa. Zamek Niesytno położony jest w Sudetach Zachodnich, we Wschodnim Grzbiecie Gór Kaczawskich, we wsi Płonina, na skalnym cyplu - 550 m n.p.m. Po raz pierwszy zamek ten został wymieniony w 1432 r., w liście biskupa wrocławskiego Konrada Oleśnickiego do Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Marciszów

wieś
odległość: 9,97 km
Marciszów – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Marciszów.
Źródło opisu: Wikipedia

Radzimowice

wieś
odległość: 11,89 km
Radzimowice, zwane też Starą Górą (niem. Altenberg) – osada w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Bolków, w Górach Kaczawskich (Sudety Zachodnie). Radzimowice położone są we Wschodnim Grzbiecie Gór Kaczawskich, na płd.-zach. zboczach Żeleźniaka (niem. Eisenkoppe), na spłaszczeniu łączącym go z Owczarkiem i Osełką.
Źródło opisu: Wikipedia

Stare Rochowice

wieś
odległość: 15,08 km
Stare Rochowice (niem. Alt Röhrsdorf ) – wieś w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Bolków, położona nad potokiem Rochowicką Wodą, w Górach Kaczawskich. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi ze średniowiecznego dokumentu z roku 1397, gdzie wymieniona jest po łacinie jako Pratum (pol.
Źródło opisu: Wikipedia

Park Krajobrazowy Chełmy

obszar chroniony, rezerwat przyrody
odległość: 18,61 km
Park Krajobrazowy Chełmy – obszar chroniony od 1992 r. Znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego, w powiatach: jaworskim i złotoryjskim (fragment jego otuliny leży także w powiecie legnickim). Zajmuje powierzchnię 15 990,76 ha, natomiast jego otulina liczy 12 470,83 ha. Park jest położony we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego (Pogórze Złotoryjskie), w Sudetach Zachodnich.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO