Z lotu ptaka: Jelenia Góra - zdjęcie #18879

Jelenia Góra, Jelenia Góra, Jelenia Góra, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: jesień, październik 2023

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

Jelenia Góra

obiekt administracyjny
Jelenia Góra – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto jest również siedzibą powiatu karkonoskiego, Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz polską stolicą Euroregionu Nysa. Historyczne miasto leży na Dolnym Śląsku.
Źródło opisu: Wikipedia

Jana Kilińskiego

droga dojazdowa, asfalt
odległość: 128 m

Kanał Młynówka

kanał, tunel
odległość: 303 m

Jana Czeczota

wyznaczony, asfalt, ścieżka, wyznaczona
odległość: 318 m

Osiedle Robotnicze

asfalt, trzeciorzędna, platforma, przystanek autobusowy, droga dojazdowa, MZK Jelenia Góra
odległość: 399 m

Obrońców Westerplatte

droga dojazdowa
odległość: 429 m

Rodzinna

droga dojazdowa
odległość: 513 m

Bóbr

rzeka, przepust
odległość: 591 m
Bóbr (czes. Bobr; niem. Bober) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, największy z lewobrzeżnych dopływów Odry. Rzeka ma długość 272 km (w Polsce 270 km, w Czechach 2 km), a powierzchnia jego dorzecza 5876 km² (w Polsce 5830 km², w Czechach 46 km²). Po włączeniu rzeki do Polski w 1945 r. przez krótki okres używana była nazwa Bobrawa, później Bober, w końcu Bóbr.
Źródło opisu: Wikipedia

Circle K

Circle K, stacja paliw, sklep, zabudowanie
odległość: 840 m

American Burger

fast food
odległość: 853 m

Beach Bar nad Bobrem

bar
odległość: 877 m

Grunwaldzka

platforma, przystanek autobusowy
odległość: 930 m

Aleja Jana Pawła II

asfalt, jednokierunkowa, droga główna
odległość: 939 m

Zabobrze

obiekt administracyjny
odległość: 984 m

KRUS

biuro, rząd
odległość: 1,04 km

Pasaż Zabobrze

centrum handlowe, obiekt handlowy
odległość: 1,19 km

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Ciepłownia Zabobrze

obiekt przemysłowy
odległość: 1,20 km

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Władysława Broniewskiego

szkoła
odległość: 1,27 km

Dr. Max

apteka
odległość: 1,27 km

ROD Krokus

działki
odległość: 1,29 km

Komin Ciepłowni Zabobrze

komin
odległość: 1,29 km

Działkowicza

ścieżka
odległość: 1,30 km

III Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego

ogrodzenie, szkoła, przestrzeń edukacyjna
odległość: 1,43 km

Zespół Szkół Elektronicznych

szkoła
odległość: 1,48 km

Obiekty na dalszym planie

Park Krajobrazowy Doliny Bobru

obszar chroniony, rezerwat przyrody
odległość: 2,25 km
Park Krajobrazowy Doliny Bobru – park krajobrazowy w województwie dolnośląskim położony na terenie gmin Jelenia Góra, Jeżów Sudecki, Lubomierz, Lwówek Śląski, Stara Kamienica, Świerzawa i Wleń. Zajmuje powierzchnię 10 943 ha, w tym powierzchnia leśna liczy 4215 ha (32%). Otulina Parku zajmuje 12 552 ha.
Źródło opisu: Wikipedia

Złoty Widok

szczyt
odległość: 3,10 km
Złoty Widok (niem. Goldene Aussicht, 610 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Szczyt znajduje się na północno-zachodnim krańcu Pogórza Karkonoskiego, tworząc zakończenie krótkiego ramienia, łączącego się w rejonie Michałowic z masywem Grzybowca. Na południowy wschód od Złotego Widoku wznosi się Drewniak.
Źródło opisu: Wikipedia

Urząd Pocztowy

poczta, obiekt publiczny
odległość: 3,45 km
Urząd Pocztowy (język niemiecki Postscheckamt (pełna nazwa Urząd Czeków Pocztowych) – budynek biurowy we Wrocławiu, najstarszy wieżowiec we Wrocławiu. Gmach poczty zbudowany został w latach 1926–1929 na miejscu dawnego cmentarza wojskowego, według projektu Lothara Neumanna, w stylu północnoniemieckiego ekspresjonizmu ceglanego. Budynek ozdobiony został płaskorzeźbami pokazującymi sceny z życia mieszczan, studentów i robotników oraz kartuszami obrazującymi rozwój poczty od 1590 do 1928.
Źródło opisu: Wikipedia

Jeżów Sudecki

wieś
odległość: 5,30 km
Jeżów Sudecki – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Jeżów Sudecki.
Źródło opisu: Wikipedia

Szybowcowa Góra

szczyt
odległość: 7,52 km
Szybowcowa Góra (niem. Schieferberg, 561 m n.p.m.) – góra w Grzbiecie Małym Gór Kaczawskich. W części południowej jest zbudowana ze skał metamorficznych – łupków serycytowo-kwarcowych z grafitem, zieleńców i łupków zieleńcowych, należących do metamorfiku kaczawskiego oraz z górnopaleozoicznych skał wulkanicznych – porfirów. W części północnej zalegają na nich osady górnokredowe – margle ilaste, wapienie margliste oraz piaskowce.
Źródło opisu: Wikipedia

Siedlęcin

wieś
odległość: 8,30 km
Siedlęcin (niem. Boberröhrsdorf ) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Jeżów Sudecki, między Jeziorem Modrym na południowym wschodzie, a Jeziorem Wrzeszczyńskim na zachodzie. Miejscowość ma charakter łańcuchówki, rozciągającej się na długości ok. 5 km.
Źródło opisu: Wikipedia

Dziwiszów

wieś
odległość: 8,74 km
Dziwiszów – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Jeżów Sudecki. Leży w środkowej części Południowego Grzbietu Gór Kaczawskich. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim.
Źródło opisu: Wikipedia

Stromiec

szczyt
odległość: 8,96 km
Stromiec (niem. Grünauer Spitz-Berg, 551 m n.p.m.) – szczyt w Grzbiecie Małym Gór Kaczawskich, położony pomiędzy Wapienną a Szybowcową Górą. Zbudowany jest z górnokredowych margli ilastych, wapieni marglistych oraz piaskowców, które tworzą długą na 200 m ścianę skalną. Osady te są częścią jednostki geologicznej zwanej rowem Wlenia.
Źródło opisu: Wikipedia

Wapienna

szczyt
odległość: 9,48 km
Wapienna (niem. Kalk Berge, 507 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej części Grzbietu Małego Gór Kaczawskich, położone pomiędzy Siedlęcinem a Płoszczynką, gdzie łączy się z pozostałą częścią Grzbietu Małego. Ku północnemu zachodowi odchodzi od Wapiennej długie ramię ze Skowronem, kończące się w Nielestnie nad Bobrem. Zbudowana jest ze staropaleozoicznych skał metamorficznych – zieleńców i łupków zieleńcowych oraz fyllitów i łupków kwarcowo-serycytowo-chlorytowych z grafitem, z wkładką marmurów (wapieni krystalicznych), należących do metamorfiku kaczawskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Płoszczyna

wieś
odległość: 10,30 km
Płoszczyna (niem. Flachenseiffen) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Jeżów Sudecki. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Częścią wsi jest Płoszczynka.
Źródło opisu: Wikipedia

Skowron

szczyt
odległość: 11,43 km
Skowron (niem. Lerchenberg, 472 m n.p.m.) – wzniesienie w północnej części Grzbietu Małego Gór Kaczawskich, położone na północny zachód od Płoszczynki, gdzie łączy się z Wapienną. Ku zachodowi odchodzi od niego kilka bocznych ramion z Zadnią i Strzyżowcem. Zbudowany jest w południowo-zachodniej części ze staropaleozoicznych skał metamorficznych – zieleńców i łupków zieleńcowych oraz fyllitów i łupków kwarcowo-serycytowych, należących do metamorfiku kaczawskiego, poprzecinanych żyłami wulkanicznych porfirów.
Źródło opisu: Wikipedia

Jezioro Pilchowickie

zbiornik wodny, pokrycie dachu:nie, zbiornik wodny
odległość: 11,87 km
Jezioro Pilchowickie (Pilchowicki Zbiornik Wodny) (niem. Bobertalsperre) – zbiornik zaporowy (jezioro zaporowe) na Dolnym Śląsku o długości 7 km, powierzchni 240 ha i pojemności 50 mln m³. Powstało przez przegrodzenie w latach 1902–1912 rzeki Bóbr zaporą o wysokości 62 m i długości 290 m w koronie.
Źródło opisu: Wikipedia

Strzyżowiec

wieś
odległość: 13,91 km
Strzyżowiec (niem. Tschischdorf (in Riesengebirge)) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Wleń. Pod względem fizycznogeograficznym wieś położona jest w Sudetach Zachodnich, na Małym Grzbiecie Gór Kaczawskich. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim.
Źródło opisu: Wikipedia

Zapora Pilchowice

atrakcja, dam
odległość: 14,74 km
Zapora Pilchowice (niem.: Bobertalsperre Mauer, Talsperre Mauer, także Mauertalsperre) – najwyższa zapora kamienna i łukowa oraz druga co do wysokości (po Solinie) i druga co do czasu powstania (po zaporze w Leśnej) zapora wodna w Polsce, w pobliżu miejscowości Pilchowice na rzece Bóbr. Zbudowana przez firmę B. Liebold & Co. AG (Holzminden/Berlin) pod kierownictwem Alberto Cucchiero, według projektu profesora Otto Intze oraz dr. Curta Bachmanna. Ponadto jest to najwyższa w obecnej Polsce zapora kamienna oraz łukowa.
Źródło opisu: Wikipedia

Podgórki

wieś
odległość: 15,21 km
Podgórki (niem. Tiefhartmannsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Świerzawa, w środkowej części Górach Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim. Długa wieś łańcuchowa, której zabudowa znajduje się na wysokości 400 do 530 m n.p.m., ciągnąc się na długości około 3,7 km w dolinie Świerzawy.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO