Z lotu ptaka: Świny - zdjęcie #18238

Świny, gmina Bolków, powiat jaworski, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: lato, lipiec 2023

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

powiat jaworski

obiekt administracyjny
Powiat jaworski – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Siedzibą jego władz jest miasto Jawor. W skład powiatu wchodzą:
Źródło opisu: Wikipedia

gmina Bolków

obiekt administracyjny
Bolków – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedzibą gminy jest miasto Bolków.
Źródło opisu: Wikipedia

Świny

obiekt administracyjny, wieś
Świny (niem. Schweinhaus) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Bolków, na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach, przy drodze krajowej nr 3. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim. W 1945 roku wieś nosiła nazwy Chlewiska, Świnka.
Źródło opisu: Wikipedia

Pogórze Wałbrzyskie

Zamek Świny

atrakcja, zamek
odległość: 166 m
Zamek Świny (niem. Schweinhausburg) – pierwotnie gród, następnie zamek obronny, a od początków XVII w. zamek mieszkalny na Śląsku we wsi Świny koło Bolkowa, na Pogórzu Kaczawskim w Sudetach. Zamek został zbudowany z brunatno-czerwonego zlepieńca na wzgórzu zamkowym zbudowanym z porfiru kwarcowego i tufu porfirowego, Wymieniono go raz pierwszy w kronice Kosmasa w 1108 r. pod nazwą Zvini in Polonia.
Źródło opisu: Wikipedia

Dopływ spod Gorzanowic

strumień, przepust
odległość: 322 m

Republikańska

droga wojewódzka/powiatowa, asfalt
odległość: 347 m

Bolków

obiekt administracyjny, miasto
odległość: 582 m
Bolków – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedzibą gminy jest miasto Bolków.
Źródło opisu: Wikipedia

Wiśniowa

droga dojazdowa, ruchliwa ulica
odległość: 668 m

Lipowa

droga dojazdowa
odległość: 839 m

Widokowa

ruchliwa ulica
odległość: 1,03 km

Villa Oranje

zabudowanie, pensjonat
odległość: 1,04 km

Wolbromska

trzeciorzędna
odległość: 1,19 km

Kolejowa

droga dojazdowa
odległość: 1,25 km

Tadeusza Kościuszki

droga dojazdowa
odległość: 1,38 km

Stefana Żeromskiego

droga dojazdowa
odległość: 1,40 km

Obiekty na dalszym planie

Nysa Szalona

rzeka, przepust
odległość: 1,75 km
Nysa Szalona (dawniej Nissa Szalona lub Szalona Nissa ; niem. Wüthende Neisse lub Wütende Neisse ) – rzeka, prawy dopływ Kaczawy o długości 53,54 km. Rzeka płynie w województwie dolnośląskim. Wypływa z pn.-zach.
Źródło opisu: Wikipedia

Wzgórze Ryszarda

szczyt
odległość: 2,65 km
Wzgórze Ryszarda (niem. Wilhelmshöhe) – najbardziej rozpoznawany przez mieszkańców Bolkowa szczyt w granicach miasta, jest najwyższym wzniesieniem na jego terenie. Wzgórze zbudowane jest z ilasto-piaszczystych łupków łyszczykowych, grzbiet tworzy łupek chlorytowy z soczewkami wapieni i fragmentami diabazów. 15 lipca 2004 r. na wzgórzu w ramach projektu Trasa rowerowa-spacerowa Szlakiem Zamków oddano do użytku ścieżki spacerowe, obecnie znajdują się także ławki i miejsca na ogniska.
Źródło opisu: Wikipedia

Rynek

kwadrat
odległość: 3,21 km
Rynek we Wrocławiu – średniowieczny plac targowy we Wrocławiu, obecnie centralna część strefy pieszej. Jeden z największych rynków staromiejskich Europy, z największymi ratuszami w Polsce. Rynek wrocławski, według Olgierda Czernera, obejmuje cały teren placu wraz z wszystkimi elementami architektonicznymi znajdującym się na jego obszarze oraz zabudowę otaczającą plac z czterech stron.
Źródło opisu: Wikipedia

Rochowicka Woda

strumień
odległość: 3,51 km
Rochowicka Woda (Potok Rochowicki) – górski potok, lewy dopływ Nysy Szalonej o długości 7,55 km. Przepływa przez tereny gminy Marciszów i gminy Bolków. Rochowicka Woda płynie częściowo przez Pogórze Bolkowskie oraz przecina wschodnią część Pogórza Wojcieszowskiego. Źródliska potoku rozsiane są pomiędzy górami Turzec (690 m n.p.m.) i Lubrza (669 m n.p.m.) na zachodzie, a górą Poręba (671 m n.p.m.) na wschodzie.
Źródło opisu: Wikipedia

Wierzchosławiczki

wieś
odległość: 6,96 km
Wierzchosławiczki (niem. Neuroürgsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Bolków, na pograniczu Pogórza Kaczawskiego i Pogórza Wałbrzyskiego w Sudetach. Wieś leży u podnóża Poręby. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Wierzchosławice

wieś
odległość: 8,15 km
Wierzchosławice (niem. Würgsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Bolków. W latach 1945–1954 siedziba gminy Wierzchosławice. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Sady Dolne

wieś
odległość: 9,40 km
Sady Dolne (niem. Nieder Baumgarten) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Bolków. Wieś jest położona na Pogórzu Bolkowskim, przepływa przez nią potok Sadówka (niem. Schnelle Eibe lub Baumgartner Wasser). W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Półwsie

wieś
odległość: 10,47 km
Półwsie (niem. Halbendorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Bolków. Miejscowość położona jest u podnóża Truskolasu i Młynarki. Przez wieś przepływa potok Ochodnik.
Źródło opisu: Wikipedia

Pastewnik

wieś
odległość: 13,09 km
Pastewnik (niem. Kunzendorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Marciszów, w Górach Kaczawskich. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Pastewnik położony jest w obrębie Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich, w jego południowej części, w dolinie bezimiennego potoku płynącego na południe i wpadającego w Ciechanowicach do Bobru.
Źródło opisu: Wikipedia

Pietrzyków

wieś
odległość: 13,15 km
Pietrzyków (niem. Hohenpetersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Dobromierz. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie wałbrzyskim. Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisane są :
Źródło opisu: Wikipedia

Książański Park Krajobrazowy

obszar chroniony, rezerwat przyrody
odległość: 14,52 km
Książański Park Krajobrazowy leży na granicy Przedgórza Sudeckiego i Sudetów Środkowych, natomiast według podziału fizycznogeograficznego Jerzego Kondrackiego – wchodzi w skład Pogórza Zachodniosudeckiego. Książański Park Krajobrazowy od strony północno-zachodniej leży na terenie m. Wałbrzycha oraz graniczy od strony północnej z m. Świebodzice. Ze względu na rzeźbę terenu oraz budowę geologiczną obszar Parku podzielono umownie na 3 podstawowe Zespoły:
Źródło opisu: Wikipedia

Strzegomka

rzeka
odległość: 15,30 km
Strzegomka (Czarna Woda) – rzeka, lewy dopływ Bystrzycy o długości 79,35 km i powierzchni dorzecza 555 km². Rzeka płynie w województwie dolnośląskim. Wypływa z południowego zbocza Łysicy w Górach Wałbrzyskich, na zachód od Starych Bogaczowic.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO