Z lotu ptaka: Gajniki - zdjęcie #17553

Gajniki, Sosnówka, gmina Podgórzyn, powiat karkonoski, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: lato, czerwiec 2023

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

gmina Podgórzyn

obiekt administracyjny
Podgórzyn – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Podgórzyn.
Źródło opisu: Wikipedia

Sosnówka

obiekt administracyjny, wieś
Sosnówka (do 1945 niem. Seidorf, do marca 1946 Drewnica) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn. Sosnówka to duża i mocno rozczłonkowana wieś łańcuchowa leżąca na pograniczu Pogórza Karkonoskiego i Kotliny Jeleniogórskiej, pomiędzy szczytami Kazalnica, Skiba i Grabowiec, na wysokości około 370–720 m n.p.m. W dolnej części Sosnówki znajduje się zbiornik wody pitnej (Sosnówka (zbiornik)). W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Gajniki

obiekt administracyjny, przysiółek

Karkonosze

Sosnowa

usługa
odległość: 117 m

Seidorf Mountain Resort *****

hotel, hotel
odległość: 216 m

Liczyrzepy

trzeciorzędna
odległość: 297 m

Muflonowa

trzeciorzędna, asfalt, rower
odległość: 297 m

Obiekty na dalszym planie

Dobre Źródło

wiosna
odległość: 3,14 km
Dobre Źródło, inne nazwy: '''Źródło św. Anny, Święte Źródło, Źródełko Miłości' (niem. Gute Born, Gutenbrunnen'') – źródło położone na Pogórzu Karkonoskim, na zachodnim zboczu góry Grabowiec, w pobliżu kaplicy św. Anny. Źródło znajduje się na wysokości 668 m n.p.m. Woda źródła zawiera niewielkie ilości radonu.
Źródło opisu: Wikipedia

Kościół pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej

miejsce kultu, chrześcijańska, rzymskokatolickie, kościół
odległość: 3,68 km

Głaśnica

szczyt
odległość: 4,04 km
Głaśnica (niem. Matzkenberg, 608 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Jest najdalej na północny wschód wysuniętym wzniesieniem Karkonoszy. Leży na zakończeniu grzbietu odchodzącym na północny wschód od Czarnej Góry.
Źródło opisu: Wikipedia

Strzelczyk

szczyt
odległość: 5,07 km
Strzelczyk (niem. Koppen Hübel, 745 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Znajduje się we wschodniej części Pogórza Karkonoskiego, pomiędzy Karpaczem (Bierutowicami) a Miłkowem. Leży w bocznym grzbiecie odchodzącym na wschód od Czoła i zakończonego Strzelcem.
Źródło opisu: Wikipedia

Głębock

wieś
odległość: 5,86 km
Głębock (niem. Glausnitz) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Wieś położona na wysokości około 390 m n.p.m.
Źródło opisu: Wikipedia

Kościół pw. św. Jadwigi

rzymskokatolickie, miejsce kultu, kościół, chrześcijańska
odległość: 6,51 km

Miłków

wieś
odległość: 6,86 km
Miłków (do 1945, do marca 1946 Hlondów) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn. Jej część stanowi Brzezie Karkonoskie. Zwarta i łańcuchowa zabudowa tej miejscowości ciągnie się w górę potoku Miłkówka przez ponad 4 km. Od XVII do XIX wieku Miłków był wraz z Karpaczem ośrodkiem zielarstwa, którym parali się tzw.
Źródło opisu: Wikipedia

Miejskie Muzeum Zabawek

zabudowanie, zabytkowy budynek, Gmina Karpacz, muzeum
odległość: 7,70 km
Muzeum Zabawek w Karpaczu – jedna z atrakcji turystycznych Karpacza, znajdująca się w budynku dawnego dworca kolejowego w Karpaczu. Do 2011 mieściło się w dzielnicy Karpacz Górny przy ulicy Karkonoskiej 5. Muzeum zostało powołane uchwałą Rady Miejskiej w Karpaczu 28 lutego 1995.
Źródło opisu: Wikipedia

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

miejsce kultu, chrześcijańska, rzymskokatolickie, kościół
odległość: 7,96 km

Kościół pom. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

chrześcijańska, miejsce kultu
odległość: 8,18 km

Muzeum Sportu i Turystyki

muzeum, zabudowanie
odległość: 8,24 km
Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu – gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody w terenie Karkonoszy. Placówka mieści się w zabytkowych domu przysłupowym, pochodzącym z XVIII wieku. Uroczyście otwarte 4 września 1974, do końca 2011 zwiedzone przez 1.358.169 osób.
Źródło opisu: Wikipedia

Czerwoniak

szczyt
odległość: 8,35 km
Czerwoniak (dawniej Rubro monte, niem. Roten Berg, Roter Berg lub Rotheberg, po 1945 r. również Czerwona Góra) – położona na granicy Kotliny Kłodzkiej i Rowu Górnej Nysy, w pobliżu wsi Stary Wielisław, Gorzanów i Krosnowice, góra ze szczytem na wysokości 399 m n.p.m., stanowiąca wyraźnie oddzielony, samodzielny masyw o charakterystycznym kształcie. Czerwoniak stanowi kulminację w grzbiecie ciągnącym się od Kamiennej Góry w Górach Bystrzyckich ku zbiegowi rzeki Wielisławki i Bystrzycy Dusznickiej oraz ujścia tej ostatniej do Nysy Kłodzkiej. Północne zbocze łagodnie opada do doliny Wielisławki, południowe (bardzo strome) wznosi się nad zakolem Nysy Kłodzkiej.
Źródło opisu: Wikipedia

Zaroślak

szczyt
odległość: 8,52 km
Zaroślak (niem. Heideberg, 485 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Najdalej na północny zachód wysunięty szczyt Pogórza Karkonoskiego. Stanowi zakończenie bocznego grzbietu, odchodzącego ku północy od Złotego Widoku.
Źródło opisu: Wikipedia

Księża Góra

szczyt
odległość: 8,58 km
Księża Góra (niem. Pfaffenberg, 610 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego, na jego wschodnim krańcu, między Karpaczem a Ścięgnami. Księża Góra zbudowana jest z granitu karkonoskiego. Zamknięty dla zwiedzających szczyt Księżej Góry zajmuje Zameczek, wybudowana w 1897 rezydencja baronów Kurta i Agnes Pergler von Perglas.
Źródło opisu: Wikipedia

Krucze skały

miejscowość
odległość: 9,70 km
Krucze Skały – grupa porfirowych skałek w środkowej części pasma Gór Kruczych, w Górach Kamiennych, w Sudetach Środkowych, w woj.dolnośląskim. Krucze Skały położone na terenie rezerwatu Kruczy Kamień, nad Kruczą Doliną na południowo-zachodnim zboczu góry Krucza Skała (681 m n.p.m.) około 2 km. na południowy wschód od centrum Lubawki. Zespół skalny Krucze Skały, to charakterystyczne postrzępione urwisko skalne na stromym stoku z niezwykłym ułożeniem w szeregu malowniczych grup skalnych, sterczących grzęd i skalnych ścian, zbudowanych z permskich skał wulkanicznych, ryolitów, wyciśniętych spod starych zmetamorfizowanych formacji skał osadowych.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO