Z lotu ptaka: Cieplice Śląskie-Zdrój - zdjęcie #16680

Cieplice Śląskie-Zdrój, Jelenia Góra, Jelenia Góra, Jelenia Góra, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: jesień, listopad 2022

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

Jelenia Góra

obiekt administracyjny
Jelenia Góra – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto jest również siedzibą powiatu karkonoskiego, Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz polską stolicą Euroregionu Nysa. Historyczne miasto leży na Dolnym Śląsku.
Źródło opisu: Wikipedia

Cieplice Śląskie-Zdrój

obiekt administracyjny

Kotlina Jeleniogórska

Dwudziestolecia

asfalt, droga dojazdowa, usługa, jednokierunkowa, podjazd
odległość: 143 m

Kamienna Zabka

skalny
odległość: 624 m

Nad Stawami

droga dojazdowa, nieutwardzona
odległość: 718 m

Walerego Wróblewskiego

droga dojazdowa
odległość: 910 m

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
odległość: 1,00 km
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

gmina Podgórzyn

obiekt administracyjny
odległość: 1,00 km
Podgórzyn – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Podgórzyn.
Źródło opisu: Wikipedia

Podgórzyn

obiekt administracyjny
odległość: 1,00 km
Podgórzyn – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Podgórzyn.
Źródło opisu: Wikipedia

Stawy Podgórzyńskie

zbiornik wodny, staw, atrakcja
odległość: 1,51 km

Zaciszna

droga dojazdowa
odległość: 1,60 km

Marka Edelmana

usługa
odległość: 2,19 km

Obiekty na dalszym planie

Marczyce

wieś
odległość: 4,71 km
Marczyce (do 1945 niem. Marzedorf, w 1946 także Marcinkowice) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest obiekt :
Źródło opisu: Wikipedia

Grodna

szczyt
odległość: 5,86 km
Grodna (506 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w południowej części Wzgórz Łomnickich, w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej. Wzniesienie położone w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej, w południowej części Wzgórz Łomnickich, około 1,1 km na wschód od centrum miejscowości Marczyce. Grodna jest najwyższym wzniesieniem Wzgórz Łomnickich, górującym od wschodniej strony nad miejscowością Marczyce, a od południa nad Sosnówką na Wzgórzach Łomnickich.
Źródło opisu: Wikipedia

Głębock

wieś
odległość: 9,45 km
Głębock (niem. Glausnitz) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Wieś położona na wysokości około 390 m n.p.m.
Źródło opisu: Wikipedia

Czerwoniak

szczyt
odległość: 9,53 km
Czerwoniak (dawniej Rubro monte, niem. Roten Berg, Roter Berg lub Rotheberg, po 1945 r. również Czerwona Góra) – położona na granicy Kotliny Kłodzkiej i Rowu Górnej Nysy, w pobliżu wsi Stary Wielisław, Gorzanów i Krosnowice, góra ze szczytem na wysokości 399 m n.p.m., stanowiąca wyraźnie oddzielony, samodzielny masyw o charakterystycznym kształcie. Czerwoniak stanowi kulminację w grzbiecie ciągnącym się od Kamiennej Góry w Górach Bystrzyckich ku zbiegowi rzeki Wielisławki i Bystrzycy Dusznickiej oraz ujścia tej ostatniej do Nysy Kłodzkiej. Północne zbocze łagodnie opada do doliny Wielisławki, południowe (bardzo strome) wznosi się nad zakolem Nysy Kłodzkiej.
Źródło opisu: Wikipedia

Miłków

wieś
odległość: 11,99 km
Miłków (do 1945, do marca 1946 Hlondów) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn. Jej część stanowi Brzezie Karkonoskie. Zwarta i łańcuchowa zabudowa tej miejscowości ciągnie się w górę potoku Miłkówka przez ponad 4 km. Od XVII do XIX wieku Miłków był wraz z Karpaczem ośrodkiem zielarstwa, którym parali się tzw.
Źródło opisu: Wikipedia

Mysłakowice

odległość: 14,24 km

Kostrzyca

wieś
odległość: 14,89 km
Kostrzyca (niem. Quirl ) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Mysłakowice, nad potokiem Jedlica, dopływem rzeki Łomnica. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Góra Parkowa

szczyt
odległość: 18,81 km
Góra Parkowa, Wzgórze Gedymina (niem.Spittel-Berg, Spittelberg, Wilhelmshöh, Wilhelmshöhe) szczyt we Wzniesienia Ptasiej Kopy–Stróżka, będących częścią Górach Wałbrzyskich o wysokości 532 m n.p.m. między Wałbrzychem a Szczawnem-Zdrojem. Szczyt znajduje się na terytorium Szczawna i Parku Zdrojowego w Szczawnie. Dawniej była nazywana: Wzgórzem Tkaczy oraz Wzgórzem Szpitalnym, ponieważ należała do szpitala kawalerów maltańskich w Świebodzicach.
Źródło opisu: Wikipedia

Kowary

miasto
odległość: 20,12 km
Kowary – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich. Historycznie leżące na Dolnym Śląsku. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Czarnów

wieś
odległość: 27,16 km
Czarnów (przed 1945 niem. Rothenzechau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra, w Rudawach Janowickich w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Jest najmniejszą miejscowością gminy Kamienna Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

Ogorzelec

wieś
odległość: 27,61 km
Ogorzelec (przed 1945 niem. Dittersbach) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra, na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich i Wzgórz Bramy Lubawskiej w Sudetach Środkowych nad Świdnikiem. Przyjmuje się, że pierwsza wzmianka z 1292 r. wymienia wśród innych wsi w okolicy także Ogorzelec. Prawdopodobnie chodziło tu jednak o Jarkowice koło Lubawki, które przez długi czas nosiły taką samą nazwę w języku niemieckim.
Źródło opisu: Wikipedia

Leszczyniec

wieś
odległość: 28,76 km
Leszczyniec (przed 1945 niem. Haselbach ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra, na pograniczu Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich i Wzgórz Bramy Lubawskiej w Sudetach Środkowych nad Świdnikiem. Wieś położona w głębokiej dolinie Świdnika, wzdłuż drogi z Kamiennej Góry do Jeleniej Góry przez Przełęcz Kowarską. Leszczyniec może stanowić dobrą bazę wypadową do zwiedzania stosunkowo licznych atrakcji.
Źródło opisu: Wikipedia

Szarocin

wieś
odległość: 31,22 km
Szarocin (przed 1945 niem. Pfaffendorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra nad Świdnikiem. Najstarsza wzmianka o wsi pojawiła się w dokumencie księcia Bolka I z 1292 r., w którym funduje on cysterski klasztor Gratia Sanctae Mariae w Krzeszowie i przeznacza na jego utrzymanie dochody z wielu dóbr, między innymi roczny czynsz 5 marek srebra ze wsi Szarocin wraz lasem i Czadrów. Zapisaną wtedy nazwę Sorotindorf można odczytać jako wieś należąca pierwotnie do kogoś o imieniu Żarota lub Szarota czyli Żarocin (czes.
Źródło opisu: Wikipedia

Nowa Białka

wieś
odległość: 33,22 km
Nowa Białka (przed 1945 niem. Neu Weissbach) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra, nad potokiem Białka w masywie Wzgórz Bramy Lubawskiej. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego. Najmniejsza osada w gminie.
Źródło opisu: Wikipedia

Pisarzowice

wieś
odległość: 33,28 km
Pisarzowice (przed 1945 niem. Schreibendorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra, na pograniczu Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich i Kotliny Kamiennogórskiej w Sudetach Środkowych. Wieś została założona w 1305 r. W latach 1945-54 była to siedziba gminy Pisarzowice. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Paczyn

wieś
odległość: 33,40 km
Paczyn; niem. Paczoldisdorf (1325–1840); Petzelsdorf (1840–1945) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Jest najmniejszą miejscowością gminy Lubawka.
Źródło opisu: Wikipedia

Stara Białka

wieś
odległość: 36,76 km
Stara Białka (przed 1945 niem. Alt Weissbach) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest:
Źródło opisu: Wikipedia

Miszkowice

wieś
odległość: 36,78 km
Miszkowice (przed 1945 niem. Michelsdorf b. Liebau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka. Miszkowice to duża wieś łańcuchowa leżąca pomiędzy Grzbietem Lasockim a wzgórzami Bramy Lubawskiej, wzdłuż Złotnej, na wysokości około 530–560 m n.p.m. W latach 1945–1954 siedziba gminy Miszkowice.
Źródło opisu: Wikipedia

Paprotki

wieś
odległość: 37,60 km
Paprotki (przed 1945 niem. Städtisch Hartau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim. Niewielka wieś położona u zachodniego podnóża wzniesienia Zadzierna nad brzegiem Jeziora Bukówka w środkowej części wzgórz Bramy Lubawskiej, w obniżeniu pomiędzy Chełmczykiem a Zadzierną.
Źródło opisu: Wikipedia

Janiszów

wieś
odległość: 37,61 km
Janiszów (przed 1945 niem. Johnsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie wiejskiej Kamienna Góra, w Bramie Lubawskiej, u podnóża Gór Kruczych (Góry Kamienne) w Sudetach Środkowych. Przez Janiszów przepływa rzeka Bóbr. We wsi znajduje się kaplica Miłosierdzia Bożego, boisko sportowe z siłownią zewnętrzną, świetlica wiejska w budynku byłej karczmy sądowej oraz niemiecki cmentarz z ocalałymi budowlami sakralnymi: dzwonnicą, grobowcem z piaskowca z XIII wieku i nielicznymi czytelnymi nagrobkami.
Źródło opisu: Wikipedia

Bóbr

rzeka, przepust
odległość: 37,93 km
Bóbr (czes. Bobr; niem. Bober) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, największy z lewobrzeżnych dopływów Odry. Rzeka ma długość 272 km (w Polsce 270 km, w Czechach 2 km), a powierzchnia jego dorzecza 5876 km² (w Polsce 5830 km², w Czechach 46 km²). Po włączeniu rzeki do Polski w 1945 r. przez krótki okres używana była nazwa Bobrawa, później Bober, w końcu Bóbr.
Źródło opisu: Wikipedia

Błażkowa

wieś
odległość: 39,66 km
Błażkowa (niem. Blasdorf bei Liebau in Schlesien ) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka, w Bramie Lubawskiej, u podnóża Gór Kruczych (Góry Kamienne) w Sudetach Środkowych. W latach 1945–1954 miejscowość była siedzibą gminy Błażkowa. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Szczepanów

wieś
odległość: 40,57 km
Szczepanów (przed 1945 niem. Tschöpsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Bukówka

wieś
odległość: 40,83 km
Bukówka (przed 1945 niem. Buchwald) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka. Na zachodnim skraju miejscowości znajduje się Jezioro Bukowskie. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Przedwojów

wieś
odległość: 41,38 km
Przedwojów (przed 1945 niem. Reichhennersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Kamienna Góra przy drodze krajowej nr 5 W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. W Przedwojowie działa Klub Sportowy "Czarni" Przedwojów oraz klub szachowy UKS Debiut Przedwojów założony przez Władysława Kmiecika.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO