Z lotu ptaka: Szklarska Poręba - zdjęcie #15794

Szklarska Poręba, Szklarska Poręba, powiat karkonoski, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: wiosna, czerwiec 2021

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

Szklarska Poręba

obiekt administracyjny, miasto

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada

park rozrywki, park, teren rekreacyjny
odległość: 50 m

Szklarska Poręba Górna

obiekt administracyjny, sąsiedztwo
odległość: 175 m

Trollandia - park linowy

atrakcja, przygoda wspinaczkowa
odległość: 186 m

Kamienna

rzeka, przepust
odległość: 199 m
Kamienna – górska rzeka, lewy dopływ Bobru o długości 34,75 km i powierzchni zlewni 272,3 km². Rzeka płynie w Sudetach Zachodnich. Przepływa przez Jakuszyce, Szklarską Porębę, Piechowice, Jelenią Górę (Sobieszów, Cieplice).
Źródło opisu: Wikipedia

Skwer Twórców Radiowej Trójki

tereny wiejskie
odległość: 265 m

PharMed

klinika
odległość: 295 m

Kamieńczyk

rzeka
odległość: 304 m

Kemping Pod Mostem

obóz
odległość: 365 m

Karczmarz

punkt widokowy, gołe skały
odległość: 385 m

Odrodzenia

ścieżka dla pieszych, rower, nieutwardzona
odległość: 392 m

Limba

pensjonat
odległość: 406 m

Pizzeria Tomato

fast food, apartamenty
odległość: 419 m

Skwer Obrońców Granic

trawa
odległość: 433 m

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

apartamenty, centrum społeczności, rząd, UM Szklarska Poręba
odległość: 507 m

Marzanna

zabudowanie, pensjonat
odległość: 515 m

Ewa

zabudowanie, pensjonat
odległość: 516 m

Caffe Fantazja

kawiarnia, apartamenty, FHU Fantazja Zbigniew Czekaj
odległość: 524 m

Etna

zabudowanie, pensjonat
odległość: 541 m

Bar Pod Skocznią

restauracja, zabudowanie
odległość: 548 m

Lena

pensjonat
odległość: 558 m

Kaprys

pensjonat, FHU Kaprys Beata Czekaj
odległość: 583 m

Eliza

pensjonat
odległość: 609 m

Bieleń

strumień
odległość: 650 m

Zającówka

pensjonat, zabudowanie
odległość: 707 m

Szafran

pensjonat
odległość: 725 m

Marysin

obiekt administracyjny
odległość: 728 m

Lidl

supermarket, supermarket, Lidl
odległość: 732 m

Willa Słoneczna Róża

pensjonat
odległość: 778 m

Na Stromej

zabudowanie, pensjonat
odległość: 803 m

Zygmunta Krasińskiego

ścieżka, ścieżka dla pieszych, rower, konno:nie, kostka brukowa, most
odległość: 814 m

Jagna

pensjonat
odległość: 862 m

OW Siła

apartamenty
odległość: 865 m

Willa Echo

pensjonat
odległość: 897 m

Boryna

zabudowanie, pensjonat
odległość: 898 m

Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego

rzymskokatolickie, kościół, miejsce kultu, chrześcijańska
odległość: 929 m
Kościół Świętego Maksymiliana Marii Kolbego – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Szklarska Poręba diecezji legnickiej. Jest to budowla wzniesiona w latach 1889 roku z granitu i piaskowca. Budowę rozpoczęto w 1888 roku.
Źródło opisu: Wikipedia

Luna

pensjonat
odległość: 981 m

Roxana

zabudowanie, pensjonat
odległość: 1,00 km

Bornit

hotel, hotel
odległość: 1,10 km

Górska Chata

zabudowanie, pensjonat
odległość: 1,18 km

Chata Biegacza

Chata Biegacza, zabudowanie, pensjonat
odległość: 1,21 km

Willa Marant

zabudowanie, pensjonat
odległość: 1,27 km

Krucze Skały

gołe skały, wspinaczka
odległość: 1,41 km

Obiekty na dalszym planie

Danek

szczyt
odległość: 1,68 km
Danek (niem. Dangelshübel, 755 m n.p.m.) – wzniesienie w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Położony jest w zachodniej części Pogórza Karkonoskiego, nad Szklarską Porębą Górną i Marysinem. Zbudowany z granitu karkonoskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Schronisko Kamieńczyk

chata alpejska, zabudowanie
odległość: 3,85 km
Schronisko „Kamieńczyk” – prywatne schronisko turystyczne położone w Karkonoszach, obok słynnego wodospadu Kamieńczyka. Miejsce to od dawna było popularne wśród turystów. W latach 1848–1849 wybudowano tutaj drogę z Piechowic przełomem rzeki Kamiennej do huty „Józefina” i dalej na Halę Szrenicką.
Źródło opisu: Wikipedia

Wodospad Kamieńczyka

atrakcja, wodospad
odległość: 3,94 km
Wodospad Kamieńczyka (846 m n.p.m.) – najwyższy wodospad w polskich Sudetach, położony na trasie ze Szklarskiej Poręby na grzbiet główny Karkonoszy. Wodospad miał status pomnika przyrody, obecnie jest to obszar ochrony ścisłej, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego. Woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27 m i wpada do Wąwozu Kamieńczyka.
Źródło opisu: Wikipedia

Przedział

szczyt
odległość: 5,26 km
Przedział (niem. Scheitberg, 1068 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Śląskiego Grzbietu. Wybitny, kopulasty szczyt w północno-zachodniej części Śląskiego Grzbietu, w bocznym grzbiecie odchodzącym od Mumlawskiego Wierchu ku północy. Grzbiet ten od Przedziału skręca na zachód i kończy się Babińcem.
Źródło opisu: Wikipedia

Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej

PTTK, chata alpejska, zabudowanie
odległość: 6,40 km
Schronisko Na Hali Szrenickiej (niem. Neue Schlesische Baude) − wysokogórskie schronisko turystyczne w Sudetach Zachodnich w paśmie Karkonoszy. Schronisko położone jest na wysokości 1195 m n.p.m. na środku Hali Szrenickiej w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, pomiędzy dwoma szczytami: Kamiennikiem i Szrenicą. Na miejscu obecnego schroniska w 1786 roku postawiono budę pasterską, którą nazwano „Nowa Buda Śląska” (sporadycznie również Kranichbaude).
Źródło opisu: Wikipedia

Zwalisko

punkt widokowy, szczyt
odległość: 8,80 km
Zwalisko lub Wieczorny Zamek (niem. Abendburg, 1047 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim. Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich, we wschodniej części Wysokiego Grzbietu, między wzniesieniem Izerskie Garby po zachodniej stronie a Wysokim Kamieniem po wschodniej stronie, około 1,7 km na południowy wschód od Rozdroża Izerskiego. Wzniesienie ma kształt wąskiej grzędy ciągnącej się równoleżnikowo na przestrzeni kilkuset metrów, usianej hornfelsowymi skałami, i położone jest opodal kopalni kwarcu "Stanisław", w rejonie szczególnie zasobnym w bogactwa naturalne.
Źródło opisu: Wikipedia

Przełęcz Szklarska

siodło
odległość: 10,24 km
Przełęcz Szklarska (886 m n.p.m., krótko po II wojnie światowej Przełęcz Nowoświęcka, niem. Neuweltpass, czes. Novosvětský průsmyk) – przełęcz oddzielająca Karkonosze od Gór Izerskich.
Źródło opisu: Wikipedia

Jakuszyce

przysiółek
odległość: 10,46 km
Graniczna Placówka Kontrolna Jakuszec/Jakuszyce – nieistniejący obecnie pododdział Wojsk Ochrony Pogranicza wykonujący kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu bezpośrednio w przejściach granicznych na granicy z Czechosłowacją. Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Jakuszycach – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna Straży Granicznej wykonująca kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu bezpośrednio w przejściach granicznych na granicy z Czechosłowacją/Republiką Czeską. W październiku 1945 roku Naczelny Dowódca Ludowego Wojska Polskiego nakazywał sformować na granicy państwowej 51 przejściowych punktów kontrolnych (PPK).
Źródło opisu: Wikipedia

Izerskie Garby

szczyt
odległość: 10,58 km
Izerskie Garby (niem. Weisser Steinrücken, Weiss Flins) – wzniesienie o wysokości 1084 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Wysokim Grzbiecie. Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich, w najwyższej centralnej części Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, między masywem Zielonej Kopy po zachodniej stronie a Zwaliskiem po wschodniej stronie, około 1,6 km na południe od Rozdroża Izerskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Mrtvý vrch

szczyt
odległość: 10,61 km
Martwiec (czes. Mrtvy vrch) – szczyt graniczny 668 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych, w paśmie Zaworów. Wzniesienie położone jest północno-zachodniej części Zaworów na granicy polsko-czeskiej, około 1,6 km na północny wschód od centrum miejscowości Uniemyśl. Wzniesienie o niewyraźnym, słabo wyniesionym wierzchołku ponad płaską wąsko rozciągniętą południkowo wierzchowinę szczytową.
Źródło opisu: Wikipedia

Rozdroże pod Cichą Równią

miejscowość
odległość: 12,10 km
Rozdroże pod Cichą Równią - przełęcz górska, położona na wysokości 943 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Izerskich, w Sudetach Zachodnich. Przełęcz położona w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich w południowej części Wysokiego Grzbietu, około 2,5 km na północny zachód od miejscowości Jakuszyce, między Złotymi Jamami i Cichą Równią. Rozdroże pod Cichą Równią to szeroka rozległa, słabo zaznaczona w terenie przełęcz, o łagodnych podejściach i skrzydłach.
Źródło opisu: Wikipedia

Wysoka Kopa

szczyt, ruiny
odległość: 12,16 km
Wysoka Kopa (niem. Hinterberg, 1127,6 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w masywie Wysokiego Grzbietu. Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich, w najwyższej centralnej części Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, między wzniesieniem Złote Jamy po południowo-zachodniej stronie a Izerskimi Garbami po wschodniej stronie, około 2,65 km na południowy zachód od Rozdroża Izerskiego. Najwyższy szczyt Gór Izerskich.
Źródło opisu: Wikipedia

Izerski Park Ciemnego Nieba

obszar chroniony, Nadleśnictwo Świeradów;CHKO Jizerské hory;Lesy České republiky s. p. KŘ Liberec
odległość: 12,17 km
Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN, cz. Jizerská oblast tmavé oblohy JOTO) – polsko-czeski transgraniczny park ciemnego nieba, znajdujący się w Górach Izerskich w Sudetach, w województwie dolnośląskim, zaś po stronie czeskiej w kraju libereckim. Utworzony został 4 listopada 2009 roku, zajmuje powierzchnię około 7500 ha. Park powstał w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.
Źródło opisu: Wikipedia

Złote Jamy

szczyt
odległość: 13,22 km
Złote Jamy niem. Goldengrubenhübel – wzniesienie 1088 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim. Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich, we wschodniej części Grzbietu Wysokiego Gór Izerskich, około 3,6 km na południowy zachód od Rozdroża Izerskiego. Kopulasty szczyt wyrasta w kształcie słabo zaznaczonej rozległej kopuły, w południowo-zachodniej części masywu Zielonej Kopy.
Źródło opisu: Wikipedia

Przednia Kopa

szczyt
odległość: 13,44 km
Przednia Kopa (niem. Cornelsberg) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim. Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich, w najwyższej centralnej części Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, w masywie Zielonej Kopy, około 2,3 km na południowy zachód od Rozdroża Izerskiego. Przednia Kopa jest trzecim co do wysokości wzniesieniem w Górach Izerskich.
Źródło opisu: Wikipedia

Sine Skałki

szczyt, punkt widokowy
odległość: 14,11 km
Sine Skałki (czes. Modré kameny, niem. Blaue Steine) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim. Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich, w najwyższej centralnej części Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, w masywie Zielonej Kopy, około 2,4 km na południowy zachód od Rozdroża Izerskiego. Sine Skałki są drugim co do wysokości wzniesieniem w Górach Izerskich.
Źródło opisu: Wikipedia

Karkonoski Park Narodowy

park narodowy
odległość: 24,39 km
Karkonoski Park Narodowy (cz. Krkonošský národní park, w skrócie KRNAP) – park narodowy położony w północnej części republiki czeskiej, w krajach hradeckim i libereckim, przy granicy z Polską. Utworzony został 17 maja 1963 r. i obejmuje obszar 36 327 ha (z otuliną ok. 55 000 ha).
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO