Z lotu ptaka: Jakuszyce - zdjęcie #15269

Szklarska Poręba, Szklarska Poręba, powiat karkonoski, województwo dolnośląskie, Jakuszyce

Czas wykonania zdjęcia: wiosna, czerwiec 2021

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

Jakuszyce

obiekt administracyjny, asfalt, droga główna, przysiółek
Graniczna Placówka Kontrolna Jakuszec/Jakuszyce – nieistniejący obecnie pododdział Wojsk Ochrony Pogranicza wykonujący kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu bezpośrednio w przejściach granicznych na granicy z Czechosłowacją. Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Jakuszycach – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna Straży Granicznej wykonująca kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu bezpośrednio w przejściach granicznych na granicy z Czechosłowacją/Republiką Czeską. W październiku 1945 roku Naczelny Dowódca Ludowego Wojska Polskiego nakazywał sformować na granicy państwowej 51 przejściowych punktów kontrolnych (PPK).
Źródło opisu: Wikipedia

Szklarska Poręba

obiekt administracyjny

Karkonosze

Müller

Müller, stacja paliw
odległość: 96 m

Kantor

biuro wymiany
odległość: 115 m

Izera

restauracja
odległość: 138 m

Hotel Jakuszyce Sport & Spa

hotel, PHU Paweł Muller
odległość: 174 m

Obiekty na dalszym planie

Przełęcz Szklarska

siodło, punkt informacyjny
odległość: 798 m
Przełęcz Szklarska (886 m n.p.m., krótko po II wojnie światowej Przełęcz Nowoświęcka, niem. Neuweltpass, czes. Novosvětský průsmyk) – przełęcz oddzielająca Karkonosze od Gór Izerskich.
Źródło opisu: Wikipedia

Kocierz

szczyt
odległość: 822 m

Krkonošský národní park

obszar chroniony
odległość: 1,98 km

Kamenné návrší

miejscowość
odległość: 2,88 km

Mrtvý vrch

szczyt
odległość: 3,28 km
Martwiec (czes. Mrtvy vrch) – szczyt graniczny 668 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Stołowych, w paśmie Zaworów. Wzniesienie położone jest północno-zachodniej części Zaworów na granicy polsko-czeskiej, około 1,6 km na północny wschód od centrum miejscowości Uniemyśl. Wzniesienie o niewyraźnym, słabo wyniesionym wierzchołku ponad płaską wąsko rozciągniętą południkowo wierzchowinę szczytową.
Źródło opisu: Wikipedia

Na čihadlech

miejscowość
odległość: 3,82 km

Izerski Park Ciemnego Nieba

obszar chroniony, Nadleśnictwo Świeradów;CHKO Jizerské hory;Lesy České republiky s. p. KŘ Liberec
odległość: 4,03 km
Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN, cz. Jizerská oblast tmavé oblohy JOTO) – polsko-czeski transgraniczny park ciemnego nieba, znajdujący się w Górach Izerskich w Sudetach, w województwie dolnośląskim, zaś po stronie czeskiej w kraju libereckim. Utworzony został 4 listopada 2009 roku, zajmuje powierzchnię około 7500 ha. Park powstał w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.
Źródło opisu: Wikipedia

Bílý vrch

szczyt
odległość: 4,11 km

Spáleniště

miejscowość
odległość: 4,25 km

U kohouta

miejscowość
odległość: 4,94 km

Kamenice - most pod Jakšínem

cz:KČT, punkt dostępu awaryjnego, punkt informacyjny
odległość: 5,20 km

Dział Izerski

szczyt
odległość: 5,58 km

Jakšín

ruiny, szczyt
odległość: 5,59 km

U starého jezu

miejscowość
odległość: 5,88 km

jubilejní modřínový háj

las
odległość: 6,11 km

Kozi Grzbiet

szczyt
odległość: 7,36 km
Kozi Grzbiet (niem. Ziegenkamm) – szczyt 945 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim. Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w południowo-wschodniej części Gór Izerskich na południowy zachód od Przełęczy Szklarskiej, około 4,2 km na południowy zachód od Jakuszyc. Wysunięte na południe wzniesienie w bocznym ramieniu Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, w kształcie wydłużonego kopulastego masywu z wyraźnie zaznaczoną powierzchnią szczytową.
Źródło opisu: Wikipedia

Jizera

rzeka
odległość: 7,36 km
Izera – rzeka w Czechach i na granicy w Polsce; prawy dopływ Łaby; długość 164 km. Źródlisko w Górach Izerskich tworzone z wielu drobnych strumyków wypływających z południowego zbocza Smreku na wysokości 980 m n.p.m. W górnym biegu na Hali Izerskiej płynie na południowy wschód meandrującym korytem przez długi ciąg torfowisk wysokich objętych ścisłym rezerwatem przyrody Torfowiska Doliny Izery w Polsce oraz Rašeliniště Izery Czechach. W górnym biegu, na odcinku od źródła do osady Mytiný, wyznacza granicę polsko-czeską na długości 15 km.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO