Z lotu ptaka: Marysin - zdjęcie #14976

Szklarska Poręba, Szklarska Poręba, powiat karkonoski, województwo dolnośląskie, Marysin

Czas wykonania zdjęcia: wiosna, czerwiec 2021

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

Szklarska Poręba

obiekt administracyjny

Marysin

obiekt administracyjny

Karkonosze

Stefana Okrzei

asfalt, droga dojazdowa, jednokierunkowa
odległość: 16 m

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN

muzeum, zabudowanie
odległość: 97 m

Zapiecek pod Szrenicą

restauracja, pensjonat, zabudowanie
odległość: 105 m

Urocza

droga dojazdowa, jednokierunkowa
odległość: 142 m

Jaś i Małgosia

zabudowanie
odległość: 149 m

Skałki Marianki

atrakcja
odległość: 175 m

Bednarz

strumień
odległość: 188 m

Willa Roma

zabudowanie, pensjonat
odległość: 208 m

Turystyczna

droga dojazdowa, jednokierunkowa
odległość: 213 m

Willa Górska Pasja

zabudowanie, pensjonat
odległość: 245 m

Amfiteatr

teren rekreacyjny, powszechne
odległość: 246 m

Hotel Gawra

zabudowanie, hotel
odległość: 257 m

Żywiecki Szałas

restauracja, obiekt handlowy
odległość: 277 m

Chata Tyrolska

FAST-FOOD Anna Adamczuk, fast food
odległość: 313 m

Puchatek

odległość: 335 m

Karkonosz

zabudowanie, kawiarnia
odległość: 343 m

Kasy kolejki i KPN

bilet
odległość: 355 m

Adamczuk

restauracja
odległość: 365 m

Lolobrygida

odległość: 372 m

Żabka

sklep wielobranżowy, Żabka
odległość: 391 m

Pensjonat Jural

pensjonat, zabudowanie
odległość: 410 m

Willa Alfa

zabudowanie, pensjonat
odległość: 443 m

Rafa

pensjonat
odległość: 465 m

Lola

zabudowanie, pensjonat
odległość: 492 m

Kamieńczyk

strumień
odległość: 625 m

Świetlik

strumień
odległość: 970 m

Obiekty na dalszym planie

Kamienna

rzeka, przepust
odległość: 1,29 km
Kamienna – górska rzeka, lewy dopływ Bobru o długości 34,75 km i powierzchni zlewni 272,3 km². Rzeka płynie w Sudetach Zachodnich. Przepływa przez Jakuszyce, Szklarską Porębę, Piechowice, Jelenią Górę (Sobieszów, Cieplice).
Źródło opisu: Wikipedia

Schronisko Kamieńczyk

zabudowanie, chata alpejska
odległość: 2,72 km
Schronisko „Kamieńczyk” – prywatne schronisko turystyczne położone w Karkonoszach, obok słynnego wodospadu Kamieńczyka. Miejsce to od dawna było popularne wśród turystów. W latach 1848–1849 wybudowano tutaj drogę z Piechowic przełomem rzeki Kamiennej do huty „Józefina” i dalej na Halę Szrenicką.
Źródło opisu: Wikipedia

Wodospad Kamieńczyka

atrakcja, wodospad
odległość: 2,77 km
Wodospad Kamieńczyka (846 m n.p.m.) – najwyższy wodospad w polskich Sudetach, położony na trasie ze Szklarskiej Poręby na grzbiet główny Karkonoszy. Wodospad miał status pomnika przyrody, obecnie jest to obszar ochrony ścisłej, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego. Woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27 m i wpada do Wąwozu Kamieńczyka.
Źródło opisu: Wikipedia

Przedział

szczyt
odległość: 4,20 km
Przedział (niem. Scheitberg, 1068 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Śląskiego Grzbietu. Wybitny, kopulasty szczyt w północno-zachodniej części Śląskiego Grzbietu, w bocznym grzbiecie odchodzącym od Mumlawskiego Wierchu ku północy. Grzbiet ten od Przedziału skręca na zachód i kończy się Babińcem.
Źródło opisu: Wikipedia

Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej

chata alpejska, zabudowanie, PTTK
odległość: 4,81 km
Schronisko Na Hali Szrenickiej (niem. Neue Schlesische Baude) − wysokogórskie schronisko turystyczne w Sudetach Zachodnich w paśmie Karkonoszy. Schronisko położone jest na wysokości 1195 m n.p.m. na środku Hali Szrenickiej w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, pomiędzy dwoma szczytami: Kamiennikiem i Szrenicą. Na miejscu obecnego schroniska w 1786 roku postawiono budę pasterską, którą nazwano „Nowa Buda Śląska” (sporadycznie również Kranichbaude).
Źródło opisu: Wikipedia

Szrenica

szczyt, atrakcja
odległość: 4,92 km
Szrenica (1362 m n.p.m., niem. Reifträger) – szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy państwowej z Czechami, na południe od Szklarskiej Poręby. Doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze czeskie. Sam szczyt Szrenicy wyniesiony jest ponad główny grzbiet Karkonoszy (Śląski Grzbiet) na wysokość 60 m. Wierzchołek leży całkowicie po polskiej stronie granicy.
Źródło opisu: Wikipedia

Stary Kamieniolom

nieużywane, kamieniołom, atrakcja
odległość: 5,98 km

Twarożnik

kamień, miejscowość
odległość: 6,14 km
Twarożnik (niem. Quargsteine, Quarksteine, czes. Tvarožník) – skałka granitowa w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy. Twarożnik położony jest na granicy polsko-czeskiej, w Sudetach Zachodnich, w zachodniej części Karkonoszy, w zachodniej części Śląskiego Grzbietu, pomiędzy Szrenicą a Sokolnikiem, powyżej Mokrej Przełęczy, właściwie na zachodnim zboczu Sokolnika, na wysokości ok. 1320 m n.p.m.
Źródło opisu: Wikipedia

Jakšín

ruiny, szczyt
odległość: 8,53 km

Przełęcz Szklarska

siodło
odległość: 9,65 km
Przełęcz Szklarska (886 m n.p.m., krótko po II wojnie światowej Przełęcz Nowoświęcka, niem. Neuweltpass, czes. Novosvětský průsmyk) – przełęcz oddzielająca Karkonosze od Gór Izerskich.
Źródło opisu: Wikipedia

Jakuszyce

przysiółek
odległość: 9,85 km
Graniczna Placówka Kontrolna Jakuszec/Jakuszyce – nieistniejący obecnie pododdział Wojsk Ochrony Pogranicza wykonujący kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu bezpośrednio w przejściach granicznych na granicy z Czechosłowacją. Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Jakuszycach – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna Straży Granicznej wykonująca kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu bezpośrednio w przejściach granicznych na granicy z Czechosłowacją/Republiką Czeską. W październiku 1945 roku Naczelny Dowódca Ludowego Wojska Polskiego nakazywał sformować na granicy państwowej 51 przejściowych punktów kontrolnych (PPK).
Źródło opisu: Wikipedia

Rozdroże pod Cichą Równią

miejscowość
odległość: 11,96 km
Rozdroże pod Cichą Równią - przełęcz górska, położona na wysokości 943 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Izerskich, w Sudetach Zachodnich. Przełęcz położona w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich w południowej części Wysokiego Grzbietu, około 2,5 km na północny zachód od miejscowości Jakuszyce, między Złotymi Jamami i Cichą Równią. Rozdroże pod Cichą Równią to szeroka rozległa, słabo zaznaczona w terenie przełęcz, o łagodnych podejściach i skrzydłach.
Źródło opisu: Wikipedia

Izerski Park Ciemnego Nieba

obszar chroniony, Nadleśnictwo Świeradów;CHKO Jizerské hory;Lesy České republiky s. p. KŘ Liberec
odległość: 12,35 km
Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN, cz. Jizerská oblast tmavé oblohy JOTO) – polsko-czeski transgraniczny park ciemnego nieba, znajdujący się w Górach Izerskich w Sudetach, w województwie dolnośląskim, zaś po stronie czeskiej w kraju libereckim. Utworzony został 4 listopada 2009 roku, zajmuje powierzchnię około 7500 ha. Park powstał w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.
Źródło opisu: Wikipedia

Złote Jamy

szczyt
odległość: 13,27 km
Złote Jamy niem. Goldengrubenhübel – wzniesienie 1088 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim. Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich, we wschodniej części Grzbietu Wysokiego Gór Izerskich, około 3,6 km na południowy zachód od Rozdroża Izerskiego. Kopulasty szczyt wyrasta w kształcie słabo zaznaczonej rozległej kopuły, w południowo-zachodniej części masywu Zielonej Kopy.
Źródło opisu: Wikipedia

Karkonoski Park Narodowy

park narodowy
odległość: 24,23 km
Karkonoski Park Narodowy (cz. Krkonošský národní park, w skrócie KRNAP) – park narodowy położony w północnej części republiki czeskiej, w krajach hradeckim i libereckim, przy granicy z Polską. Utworzony został 17 maja 1963 r. i obejmuje obszar 36 327 ha (z otuliną ok. 55 000 ha).
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO