Z lotu ptaka: Karpniki - zdjęcie #14540

Karpniki, gmina Mysłakowice, powiat karkonoski, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: wiosna, czerwiec 2021

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

gmina Mysłakowice

obiekt administracyjny
Mysłakowice (daw. gmina Karpniki + gmina Łomnica) – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim.
Źródło opisu: Wikipedia

Karpniki

obiekt administracyjny, wieś
Karpniki (niem. Fischbach ) – wieś w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Mysłakowice. Wieś położona jest u podnóża Krzyżnej Góry w Rudawach Janowickich, w Sudetach Zachodnich. W latach 1945–1954 miejscowość była siedzibą gminy Karpniki.
Źródło opisu: Wikipedia

Rudawski Park Krajobrazowy

rezerwat przyrody, obszar chroniony
Rudawski Park Krajobrazowy – położony w południowej części województwa dolnośląskiego na terenie gmin Bolków, Janowice Wielkie, Kamienna Góra, Marciszów, Mysłakowice oraz miast Jelenia Góra, Kamienna Góra i Kowary. Swym obszarem obejmuje Rudawy Janowickie wraz z Górami Sokolimi i Wzgórzami Karpnickimi oraz Góry Ołowiane w Górach Kaczawskich i Góry Lisie w Kotlinie Kamiennogórskiej. Chroni naturalne górskie i rzeczne geokompleksy przyrodnicze.
Źródło opisu: Wikipedia

Kotlina Jeleniogórska

Łąkowa

droga dojazdowa
odległość: 231 m

Gruszkówka

strumień
odległość: 242 m
Gruszkówka – potok górski, lewy dopływ Karpnickiego Potoku o długości 5,55 km. Potok płynie w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich, na Wzgórzach Karpnickich w woj. dolnośląskim. Gruszkówkę tworzy kilka blisko położonych, krótkich strumieni, których źródła położone są na wysokości ok.
Źródło opisu: Wikipedia

Kowarska

trzeciorzędna, asfalt
odległość: 384 m

Zamek w Karpnikach

zabudowanie, zamek, hotel
odległość: 472 m

Rudawska

asfalt, trzeciorzędna, most
odległość: 657 m

Sportowa

droga niesklasyfikowana, droga dojazdowa, asfalt
odległość: 879 m

Karpnicki Potok

strumień
odległość: 1,09 km
Karpnicki Potok (niem. ) – potok górski, lewy dopływ Bobru o długości 12,17 km. Potok płynie w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich, w woj. dolnośląskim. Wypływa z Karpnickiego Źródła pod przełęczą dzielącą Bielec a Dziczą Górę.
Źródło opisu: Wikipedia

Stawowa

usługa
odległość: 1,13 km

Konwaliowa

usługa, tor
odległość: 1,13 km

Agencja Pocztowa Karpniki

poczta
odległość: 1,15 km

abc

sklep wielobranżowy
odległość: 1,16 km

Aleja Dębowa 70-lecia PTTK

droga niesklasyfikowana
odległość: 1,30 km

Muzyczna

usługa
odległość: 1,42 km

Pałac Dębowy

zamek
odległość: 1,60 km

Świerkowa

droga dojazdowa, asfalt
odległość: 1,64 km

Obiekty na dalszym planie

Mężykowa

szczyt
odległość: 3,29 km
Mężykowa (niem. Kittner Berg, 543 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich, w obrębie Wzgórz Karpnickich. Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w zachodniej części Rudaw Janowickch, we wschodniej części Wzgórz Karpnickich. Na południu, poprzez niezbyt wyraźny grzbiet łączy się z Wilczyskiem w masywie Skalnika.
Źródło opisu: Wikipedia

Krzyżna Góra

szczyt
odległość: 4,17 km
Krzyżna Góra (niem. Falker Bge. – Kreuzberg), 654 m n.p.m. – jeden z dwóch najbardziej znanych wierzchołków Gór Sokolich (drugi, bardziej znany to Sokolik (642 m n.p.m.), w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich). Krzyżna Góra położona jest na południowym wschodzie Gór Sokolich, nad Przełęczą Karpnicką, od której oddziela ją niewielkie wzniesienie Trzy Korony. Zbudowana z granitu karkonoskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Bóbr

rzeka
odległość: 4,80 km
Bóbr (czes. Bobr; niem. Bober) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, największy z lewobrzeżnych dopływów Odry. Rzeka ma długość 272 km (w Polsce 270 km, w Czechach 2 km), a powierzchnia jego dorzecza 5876 km² (w Polsce 5830 km², w Czechach 46 km²). Po włączeniu rzeki do Polski w 1945 r. przez krótki okres używana była nazwa Bobrawa, później Bober, w końcu Bóbr.
Źródło opisu: Wikipedia

Sokolik

szczyt
odległość: 5,09 km
Sokolik (niem. Forst Berg lub Forstberg, 622 i 642 m n.p.m.) – drugi co do wysokości szczyt w Sokolich Górach, w Rudawach Janowickich. Położony jest w północno-zachodniej części Rudaw Janowickich, w Górach Sokolich, na północ od bliźniaczej Krzyżnej Góry, od której oddziela go Przełączka. Na szczycie i zboczach duże nagromadzenie skałek oraz pojedynczych bloków skalnych.
Źródło opisu: Wikipedia

Wojanów

wieś
odległość: 5,16 km
Wojanów (do 1945 niem. Schildau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Mysłakowice, na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej i Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są obiekty :
Źródło opisu: Wikipedia

Jańska Góra

szczyt
odległość: 5,39 km
Jańska Góra (565 m n.p.m., niem. Henningsberg) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w paśmie Rudaw Janowickch. Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w południowo-wschodniej części Rudaw Janowickch, pomiędzy Przełęczą Karpnicką a Masywem Fajki.
Źródło opisu: Wikipedia

Trzcińsko

wieś
odległość: 6,11 km
Trzcińsko (niem. Rohrlach dawniej Różniewo) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Janowice Wielkie, na pograniczu Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Zamek Bolczów

zamek, atrakcja
odległość: 7,82 km
Zamek Bolczów (niem.: Bolzenschloss, później Bolkoschloß, Bolzenstein) – zamek z fragmentami naturalnych skalnych ścian, znajdujący się około 15 km od Jeleniej Góry, w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym, granitowym występie, ok. 561 m n.p.m. Powstanie zamku w roku 1375 przypisuje się dworzaninowi księcia Bolka II z rodu Bolczów.
Źródło opisu: Wikipedia

Janowice Wielkie

wieś
odległość: 10,19 km
Janowice Wielkie (niem. Jannowitz) – wieś (powierzchnia: 19,96 km²) w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Janowice Wielkie, nad Bobrem, na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. Miejscowość posiada charakter osiedla letniskowego. Janowice Wielkie wraz z Trzcińskiem, dzięki położeniu na linii Wrocław – Jelenia Góra, są najpopularniejszymi punktami wyjściowymi w Rudawy Janowickie (Rudawski Park Krajobrazowy), w tym na należący do Korony Gór Polski – Skalnik (945 m n.p.m.) oraz w Góry Sokole.
Źródło opisu: Wikipedia

Mały Wołek

szczyt
odległość: 10,69 km
Mały Wołek (niem. Kleine Ochsen Berg, 774 m n.p.m.) – niezbyt wybitna kulminacja w Rudawach Janowickich, położona na północnym zboczu Wołka. Mały Wołek znajduje się w północnej części głównego grzbietu Rudaw Janowickich, na północnym zboczu Wołka. W tym miejscu grzbiet rozgałęzia się.
Źródło opisu: Wikipedia

Mniszków

wieś
odległość: 11,27 km
Mniszków (niem. Waltersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Janowice Wielkie, w Rudawach Janowickich w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Jest najmniejszą miejscowością gminy Janowice Wielkie.
Źródło opisu: Wikipedia

Miedzianka

wieś
odległość: 12,34 km
Miedzianka (niem. Kupferberg ) – dawne miasto, obecnie wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Janowice Wielkie, w Rudawach Janowickich, w Sudetach Zachodnich. Dawny ośrodek górnictwa rud miedzi, srebra, cynku i uranu. W latach 1519–1945 miała prawa miejskie.
Źródło opisu: Wikipedia

Radomierz

wieś
odległość: 12,51 km
Radomierz (niem. Seiffersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Janowice Wielkie, w Górach Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim. Duża wieś łańcuchowa ciągnąca się na przestrzeni 3,6 km wzdłuż górnego biegu Radomierki od Kotliny Jeleniogórskiej po Przełęcz Radomierską w Górach Kaczawskich.
Źródło opisu: Wikipedia

Kościół cmentarny

rzymskokatolickie, miejsce kultu, kościół, chrześcijańska
odległość: 13,67 km
'''Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej''' (niem.
Źródło opisu: Wikipedia

Mienica

strumień, przepust
odległość: 14,56 km
Mienica – potok górski, lewy dopływ Bobru o długości 5,01 km. Potok płynie w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich, w woj. dolnośląskim. Jego źródła położone są na wysokości ok.
Źródło opisu: Wikipedia

Ciechanowice

wieś
odległość: 15,38 km
Ciechanowice (do 1945 r. niem. Rudelstadt ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Marciszów, w przełomie Bobru, na pograniczu Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. W latach 1954-1961 wieś należała i była siedzibą władz gromady Ciechanowice, po jej zniesieniu w gromadzie Marciszów. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Marciszów

wieś
odległość: 18,18 km
Marciszów – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Marciszów.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO