Z lotu ptaka: Radomierz - zdjęcie #13189

Radomierz, gmina Janowice Wielkie, powiat karkonoski, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: lato, lipiec 2021

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

gmina Janowice Wielkie

obiekt administracyjny
Janowice Wielkie – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedzibą władz gminy są Janowice Wielkie.
Źródło opisu: Wikipedia

Radomierz

obiekt administracyjny
Radomierz (niem. Seiffersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Janowice Wielkie, w Górach Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim. Duża wieś łańcuchowa ciągnąca się na przestrzeni 3,6 km wzdłuż górnego biegu Radomierki od Kotliny Jeleniogórskiej po Przełęcz Radomierską w Górach Kaczawskich.
Źródło opisu: Wikipedia

Kotlina Jeleniogórska

Janowice Wielkie

obiekt administracyjny, wieś
odległość: 351 m
Janowice Wielkie (niem. Jannowitz) – wieś (powierzchnia: 19,96 km²) w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Janowice Wielkie, nad Bobrem, na pograniczu Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. Miejscowość posiada charakter osiedla letniskowego. Janowice Wielkie wraz z Trzcińskiem, dzięki położeniu na linii Wrocław – Jelenia Góra, są najpopularniejszymi punktami wyjściowymi w Rudawy Janowickie (Rudawski Park Krajobrazowy), w tym na należący do Korony Gór Polski – Skalnik (945 m n.p.m.) oraz w Góry Sokole.
Źródło opisu: Wikipedia

Góry Kaczawskie

odległość: 468 m

Rudawski Park Krajobrazowy

obszar chroniony, rezerwat przyrody
odległość: 1,24 km
Rudawski Park Krajobrazowy – położony w południowej części województwa dolnośląskiego na terenie gmin Bolków, Janowice Wielkie, Kamienna Góra, Marciszów, Mysłakowice oraz miast Jelenia Góra, Kamienna Góra i Kowary. Swym obszarem obejmuje Rudawy Janowickie wraz z Górami Sokolimi i Wzgórzami Karpnickimi oraz Góry Ołowiane w Górach Kaczawskich i Góry Lisie w Kotlinie Kamiennogórskiej. Chroni naturalne górskie i rzeczne geokompleksy przyrodnicze.
Źródło opisu: Wikipedia

Widok

podjazd, usługa
odległość: 1,46 km

Słoneczna

grunt, podjazd, usługa
odległość: 1,49 km

Na Krupówce

dorzecze, zbiornik wodny
odległość: 1,57 km

Sudecka

droga dojazdowa, usługa, asfalt
odległość: 1,71 km

Obiekty na dalszym planie

Bóbr

rzeka
odległość: 2,42 km
Bóbr (czes. Bobr; niem. Bober) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, największy z lewobrzeżnych dopływów Odry. Rzeka ma długość 272 km (w Polsce 270 km, w Czechach 2 km), a powierzchnia jego dorzecza 5876 km² (w Polsce 5830 km², w Czechach 46 km²). Po włączeniu rzeki do Polski w 1945 r. przez krótki okres używana była nazwa Bobrawa, później Bober, w końcu Bóbr.
Źródło opisu: Wikipedia

Miedzianka

wieś
odległość: 4,77 km
Miedzianka (niem. Kupferberg ) – dawne miasto, obecnie wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Janowice Wielkie, w Rudawach Janowickich, w Sudetach Zachodnich. Dawny ośrodek górnictwa rud miedzi, srebra, cynku i uranu. W latach 1519–1945 miała prawa miejskie.
Źródło opisu: Wikipedia

Zamek Bolczów

zamek, atrakcja
odległość: 6,19 km
Zamek Bolczów (niem.: Bolzenschloss, później Bolkoschloß, Bolzenstein) – zamek z fragmentami naturalnych skalnych ścian, znajdujący się około 15 km od Jeleniej Góry, w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym, granitowym występie, ok. 561 m n.p.m. Powstanie zamku w roku 1375 przypisuje się dworzaninowi księcia Bolka II z rodu Bolczów.
Źródło opisu: Wikipedia

Mniszków

wieś
odległość: 7,21 km
Mniszków (niem. Waltersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Janowice Wielkie, w Rudawach Janowickich w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Jest najmniejszą miejscowością gminy Janowice Wielkie.
Źródło opisu: Wikipedia

Jańska Góra

szczyt
odległość: 7,39 km
Jańska Góra (565 m n.p.m., niem. Henningsberg) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w paśmie Rudaw Janowickch. Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w południowo-wschodniej części Rudaw Janowickch, pomiędzy Przełęczą Karpnicką a Masywem Fajki.
Źródło opisu: Wikipedia

Ciechanowice

wieś
odległość: 9,32 km
Ciechanowice (do 1945 r. niem. Rudelstadt ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Marciszów, w przełomie Bobru, na pograniczu Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. W latach 1954-1961 wieś należała i była siedzibą władz gromady Ciechanowice, po jej zniesieniu w gromadzie Marciszów. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Świdnik

wieś
odległość: 9,55 km
Świdnik – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Marciszów, w Górach Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są obiekty :
Źródło opisu: Wikipedia

Strużnica

wieś
odległość: 10,63 km
Strużnica (niem. Neu Fischbach – Nowy Rybi Potok) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, powiecie karkonoskim, gminie Mysłakowice, w Rudawach Janowickich, w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 wieś położona była w województwie jeleniogórskim. Strużnica była kolonią Karpnik.
Źródło opisu: Wikipedia

Świnia Góra

szczyt
odległość: 10,75 km
Świnia Góra (niem. Saukamm, 751 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich, w Górach Strużnickich. Wzniesienie położone w środkowej części Rudaw Janowickich, na północny zachód od Przełęczy Strużnickiej, około 1,5 km na zachód od Strużnicy. W masywie Dziczej Góry, wysunięta na zachód, w stronę Strużnicy i dobrze z niej widoczna.
Źródło opisu: Wikipedia

Kościół cmentarny

miejsce kultu, kościół, rzymskokatolickie, chrześcijańska
odległość: 12,06 km
'''Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej''' (niem.
Źródło opisu: Wikipedia

Wieściszowice

wieś
odległość: 12,25 km
Wieściszowice (do 1945 niem. Rohnau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Marciszów, w Rudawach Janowickich w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. W pobliżu wsi znajdują się Kolorowe jeziorka, powstałe w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni pirytu.
Źródło opisu: Wikipedia

Bielec

szczyt
odległość: 12,76 km
Bielec (871 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich. Wzniesienie położone w środkowej części Rudaw Janowickich, na zachód od Przełęczy Rędzińskiej, około 6,5 km na północny wschód od centrum Kowar. Bielec jest czwartym pod względem wysokości szczytem Rudaw Janowickich.
Źródło opisu: Wikipedia

Marciszów

wieś
odległość: 13,22 km
Marciszów – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Marciszów.
Źródło opisu: Wikipedia

Pastewnik

wieś
odległość: 13,32 km
Pastewnik (niem. Kunzendorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Marciszów, w Górach Kaczawskich. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Pastewnik położony jest w obrębie Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich, w jego południowej części, w dolinie bezimiennego potoku płynącego na południe i wpadającego w Ciechanowicach do Bobru.
Źródło opisu: Wikipedia

Gruszków

wieś
odległość: 13,46 km
Gruszków (niem. Bärndorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Mysłakowice. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Do roku 1946 wieś nazywała się Bärndorf.
Źródło opisu: Wikipedia

Skalnik

szczyt
odległość: 15,52 km
Skalnik (945 m n.p.m., na niektórych mapach 944 m lub 940 m ) – góra w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich. Wzniesienie położone jest w południowo-środkowej części Rudaw Janowickich, na północ od Przełęczy pod Bobrzakiem, około 4,5 km na północny wschód od centrum Kowar. Położone jest w Rudawskim Parku Krajobrazowym.
Źródło opisu: Wikipedia

Wilczysko

szczyt
odległość: 15,76 km
Wilczysko (niem. Wolfsberg, 790 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich. Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w południowo-zachodniej części Rudaw Janowickch, w masywie Skalnika, na zachód od jego południowego wierzchołka. Znajduje się w bocznym ramieniu, odchodzącym od szczytu Skalnika w kierunku zachodnim.
Źródło opisu: Wikipedia

Ostra Mała

szczyt
odległość: 15,78 km
Ostra Mała (niem. Freie Koppe, 945 m n.p.m. ) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich. Wzniesienie położone jest w południowo-środkowej części Rudaw Janowickich, na północ od Przełęczy pod Bobrzakiem, około 4,0 km na północny wschód od centrum Kowar. Góra stanowi południowo-zachodnią kulminację Skalnika, którego północno-wschodnia kulminacja tworzy rozległą kopułę z niewyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem.
Źródło opisu: Wikipedia

Nysa Szalona

rzeka, przepust
odległość: 17,54 km
Nysa Szalona (dawniej Nissa Szalona lub Szalona Nissa ; niem. Wüthende Neisse lub Wütende Neisse ) – rzeka, prawy dopływ Kaczawy o długości 53,54 km. Rzeka płynie w województwie dolnośląskim. Wypływa z pn.-zach.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO