Z lotu ptaka: Radomierz - zdjęcie #13181

Radomierz, gmina Janowice Wielkie, powiat karkonoski, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: lato, lipiec 2021

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

gmina Janowice Wielkie

obiekt administracyjny
Janowice Wielkie – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedzibą władz gminy są Janowice Wielkie.
Źródło opisu: Wikipedia

Radomierz

obiekt administracyjny, wieś
Radomierz (niem. Seiffersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Janowice Wielkie, w Górach Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim. Duża wieś łańcuchowa ciągnąca się na przestrzeni 3,6 km wzdłuż górnego biegu Radomierki od Kotliny Jeleniogórskiej po Przełęcz Radomierską w Górach Kaczawskich.
Źródło opisu: Wikipedia

Kotlina Jeleniogórska

Góry Kaczawskie

odległość: 523 m

Kościół pw. MB Różańcowej

chrześcijańska, miejsce kultu, kościół, rzymskokatolickie
odległość: 1,06 km

Rudawski Park Krajobrazowy

rezerwat przyrody, obszar chroniony
odległość: 1,24 km
Rudawski Park Krajobrazowy – położony w południowej części województwa dolnośląskiego na terenie gmin Bolków, Janowice Wielkie, Kamienna Góra, Marciszów, Mysłakowice oraz miast Jelenia Góra, Kamienna Góra i Kowary. Swym obszarem obejmuje Rudawy Janowickie wraz z Górami Sokolimi i Wzgórzami Karpnickimi oraz Góry Ołowiane w Górach Kaczawskich i Góry Lisie w Kotlinie Kamiennogórskiej. Chroni naturalne górskie i rzeczne geokompleksy przyrodnicze.
Źródło opisu: Wikipedia

Radomierz II (72)

GDDKiA o/Wrocław, przystanek autobusowy
odległość: 1,53 km

Obiekty na dalszym planie

Dudziarz

szczyt
odległość: 3,53 km
Dudziarz (niem. Galgenberg, 652 m n.p.m.) – szczyt w Południowym Grzbiecie Gór Kaczawskich, między Straconką a Przełęczą Radomierską. Zbudowany z zieleńców, diabazów i łupków zieleńcowych z żyłami porfirów. W większości porośnięty jest lasem świerkowym, miejscami bukowym.
Źródło opisu: Wikipedia

Straconka

szczyt
odległość: 4,49 km
Straconka (niem. Galgenberg, 611 m n.p.m.) – szczyt w Południowym Grzbiecie Gór Kaczawskich, między Leszczyniec a Dudziarzem. Zbudowany jest z zieleńców, diabazów i łupków zieleńcowych należących do metamorfiku kaczawskiego. W większości porośnięty lasem świerkowym.
Źródło opisu: Wikipedia

Kaczawa

rzeka, przepust
odległość: 5,59 km
Kaczawa (niem. Katzbach, dawniej Kacbacha ) – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku, lewy dopływ Odry. Przepływa przez województwo dolnośląskie. Swoje źródła ma w Górach Kaczawskich (Góry Ołowiane – pn.
Źródło opisu: Wikipedia

Leszczyniec

szczyt
odległość: 5,93 km
Leszczyniec (niem. Galgenberg, 604 m n.p.m.) – mało wybitny szczyt w Południowym Grzbiecie Gór Kaczawskich, między Ziemskim Kopczykiem a Straconką. Zbudowany jest ze skał metamorficznych – zieleńców, diabazów i łupków zieleńcowych należących do metamorfiku kaczawskiego. W większości porośnięty lasem świerkowym.
Źródło opisu: Wikipedia

Kozi Grzbiet

szczyt
odległość: 6,30 km
Kozi Grzbiet (niem. Ziegenkamm) – szczyt 945 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim. Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w południowo-wschodniej części Gór Izerskich na południowy zachód od Przełęczy Szklarskiej, około 4,2 km na południowy zachód od Jakuszyc. Wysunięte na południe wzniesienie w bocznym ramieniu Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, w kształcie wydłużonego kopulastego masywu z wyraźnie zaznaczoną powierzchnią szczytową.
Źródło opisu: Wikipedia

Połom

szczyt
odległość: 7,41 km
Góra Połom (niem. Kitzelberg, 667 m n.p.m.) – szczyt w Wojcieszowie w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w Górach Kaczawskich, w Sudetach Zachodnich. Leży na lewym brzegu Kaczawy, nad Wojcieszowem Górnym, na zakończeniu krótkiego grzbiety bocznego, odchodzącego od Barańca w Południowym Grzbiecie ku północnemu wschodowi. Cały masyw zbudowany jest z wapieni krystalicznych (marmurów) z wkładkami fyllitów, łupków węglanowych, łupków serycytowo-chlorytowych, łupków węglanowo-kwarcowo-serycytowych, zieleńców i łupków zieleńcowych, które występują też wokoło.
Źródło opisu: Wikipedia

Wroniec

szczyt
odległość: 7,71 km
Wroniec (niem. Krähen Berg) 716 m n.p.m. – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich. Wzniesienie położone jest w północno-zachodniej części Gór Sowich na obszarze Parku Krajobrazowego Gór Sowich, około 1, 3 km na północ od Wielkiej Sowy. Słabo zaznaczone wzniesienie o stromych zboczach: zachodnim, wschodnim i północnym.
Źródło opisu: Wikipedia

Baraniec

szczyt
odległość: 8,19 km
Baraniec (720,1 m n.p.m., według starszych pomiarów 720,3 m ) – szczyt w Górach Kaczawskich, w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w gminie Janowice Wielkie. Góra położona jest w południowo-środkowej części Gór Kaczawskich, w środkowej części Grzbietu Południowego, około 400 m na południe od szczytu Skopiec, około 2,8 km na południowy zachód od centrum Wojcieszowa. Jest czwartym pod względem wysokości szczytem szczytem Gór Kaczawskich, po Okolu, Folwarcznej i Skopcu.
Źródło opisu: Wikipedia

Skopiec

szczyt
odległość: 8,72 km
Skopiec (720,7 m n.p.m. ) – szczyt w Górach Kaczawskich, w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w gminie Janowice Wielkie. Góra znajduje się w południowo-środkowej części Gór Kaczawskich, w środkowej części Grzbietu Południowego, około 400 m na północ od szczytu Baraniec, około 2,8 km na południowy zachód od centrum Wojcieszowa i około 7 km na północny wschód od centrum Janowic Wielkich. Szczyt należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich.
Źródło opisu: Wikipedia

Folwarczna

szczyt
odległość: 9,23 km
Maślak (właściwie Góra Folwarczna, niem. Vorwerks Berg) – szczyt w Południowym Grzbiecie Gór Kaczawskich, oddzielony od masywu Skopca i Barańca Przełęczą Komarnicką. Wznosi się na wysokość 722,9 lub 724,7 m n.p.m.
Źródło opisu: Wikipedia

Wojcieszów

miasto
odległość: 9,66 km
Wojcieszów – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, położone nad rzeką Kaczawą, w Górach Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. Według danych GUS z 31 grudnia 2019 r. miasto miało 3650 mieszkańców. Lokalny ośrodek usługowo-turystyczny.
Źródło opisu: Wikipedia

Mysłów

wieś
odległość: 10,05 km
Mysłów (niem. Seitendorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Bolków, we wschodniej części Gór Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. Mysłów leży na obszarze Wschodniego Grzbietu Gór Kaczawskich. Wieś jest położona nad potokiem Mokrzynka, równolegle do drogi Wrocław-Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

Radzimowice

wieś
odległość: 10,27 km
Radzimowice, zwane też Starą Górą (niem. Altenberg) – osada w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Bolków, w Górach Kaczawskich (Sudety Zachodnie). Radzimowice położone są we Wschodnim Grzbiecie Gór Kaczawskich, na płd.-zach. zboczach Żeleźniaka (niem. Eisenkoppe), na spłaszczeniu łączącym go z Owczarkiem i Osełką.
Źródło opisu: Wikipedia

Bielec

szczyt
odległość: 10,40 km
Bielec (871 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Rudawach Janowickich. Wzniesienie położone w środkowej części Rudaw Janowickich, na zachód od Przełęczy Rędzińskiej, około 6,5 km na północny wschód od centrum Kowar. Bielec jest czwartym pod względem wysokości szczytem Rudaw Janowickich.
Źródło opisu: Wikipedia

Żeleźniak

szczyt
odległość: 11,24 km
Żeleźniak (niem. Eisenberg, 591 m n.p.m.) – szczyt w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika, w Krowiarkach. Wzniesienie, położone w Sudetach Wschodnich, w północno-zachodnim ramieniu Masywu Śnieżnika, w północno-zachodniej części Krowiarek, w środkowej części masywu Żelaznych Gór, których jest najwyższą kulminacją. Odchodzą od niego 3 grzbiety.
Źródło opisu: Wikipedia

Bukowinka

szczyt
odległość: 12,83 km
Bukowinka (niem. Bauchen-Berg, 621, 618, 586 m n.p.m.) – rozległe wzniesienie o rozciągłości wschód-zachód z kilkoma kulminacjami, znajdujące się w północnej części Grzbietu Wschodniego Gór Kaczawskich, leżące na północny zachód od Przełęczy Mysłowskiej, na północny wschód od Żeleźniaka i na wschód od Marcińca. Na południe od Bukowinki położone są zabudowania górnej części Mysłowa. Zbudowana jest ze staropaleozoicznych skał metamorficznych pochodzenia wulkanicznego – zieleńców i łupków zieleńcowych oraz pochodzenia osadowego – fyllitów, łupków serycytowych, łupków albitowo-serycytowych, tzw.
Źródło opisu: Wikipedia

Szeroka

szczyt
odległość: 14,24 km
Szeroka (niem. Schmiedehau) – wzniesienie (827 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich. Góra położona w południowo-wschodniej części Gór Sowich, po północnej stronie Przełęcz pod Szeroką, około 3,5 km na wschód od miejscowości Przygórze. Góra o spłaszczonym szczycie, z wyraźnym zaznaczeniem części najwyższej, z której nie widać podnóża.
Źródło opisu: Wikipedia

Księża Góra

szczyt
odległość: 16,58 km
Księża Góra (niem. Pfaffenberg, 610 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego, na jego wschodnim krańcu, między Karpaczem a Ścięgnami. Księża Góra zbudowana jest z granitu karkonoskiego. Zamknięty dla zwiedzających szczyt Księżej Góry zajmuje Zameczek, wybudowana w 1897 rezydencja baronów Kurta i Agnes Pergler von Perglas.
Źródło opisu: Wikipedia

Dobków

wieś
odległość: 16,59 km
Dobków (niem. Klein Helmsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Świerzawa, na pograniczu Pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich w Sudetach. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Dobków to długa wieś łańcuchowa ciągnąca się około 3,5 km wzdłuż rzeki Bukownicy, prawobrzeżnego dopływu Kaczawy, położona około 20 km na południe od Złotoryi.
Źródło opisu: Wikipedia

Grudno

wieś
odległość: 17,79 km
Grudno (niem. Petersgrund) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Bolków, na pograniczu Pogórza Kaczawskiego i Pogórza Wałbrzyskiego w Sudetach. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Grudno zalicza się do miejscowości agroturystycznych.
Źródło opisu: Wikipedia

Park Krajobrazowy Chełmy

obszar chroniony, rezerwat przyrody
odległość: 18,62 km
Park Krajobrazowy Chełmy – obszar chroniony od 1992 r. Znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego, w powiatach: jaworskim i złotoryjskim (fragment jego otuliny leży także w powiecie legnickim). Zajmuje powierzchnię 15 990,76 ha, natomiast jego otulina liczy 12 470,83 ha. Park jest położony we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego (Pogórze Złotoryjskie), w Sudetach Zachodnich.
Źródło opisu: Wikipedia

Lipa

wieś
odległość: 18,63 km
Lipa (niem. Leipe ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jaworskim, w gminie Bolków, na Pogórzu Kaczawskim (Pogórzu Złotoryjskim), u podnóża Gór Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego. Obecnie we wsi znajdują się dwa sklepy, bar, szkoła podstawowa, straż pożarna, zakład kamieniarski, suszarnia zbóż, sala wiejska i klub (służące mieszkańcom), biblioteka, ośrodek zdrowia, a także 125 domów jednorodzinnych i 8 budynków wielorodzinnych.
Źródło opisu: Wikipedia

Lubiechowa

wieś
odległość: 18,67 km
Lubiechowa (niem. Liebental, Hohenliebenthal, Hohenliebental) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Świerzawa, na pograniczu Pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich w Sudetach. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 563 mieszkańców.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO