Z lotu ptaka: Zagórze Śląskie - zdjęcie #12989

Zagórze Śląskie, gmina Walim, powiat wałbrzyski, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: lato, lipiec 2021

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

powiat wałbrzyski

obiekt administracyjny
Powiat wałbrzyski – powiat w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wałbrzych. W skład powiatu wchodzą:
Źródło opisu: Wikipedia

Zamek Grodno

zamek
Zamek Grodno – zamek położony w Górach Czarnych (część Gór Wałbrzyskich), na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy. Dolina tej rzeki, zwana kiedyś Śląską Doliną, stanowi naturalną granicę między Górami Sowimi i położonymi na zachód od nich Górami Wałbrzyskimi. Malowniczą lokalizację zamku potęguje położone u podnóża góry zaporowe Jezioro Bystrzyckie.
Źródło opisu: Wikipedia

Zagórze Śląskie

obiekt administracyjny
Zagórze Śląskie – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim. Wieś jest usytuowana w dolinie Bystrzycy, pomiędzy Górami Sowimi i Górami Czarnymi. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

gmina Walim

obiekt administracyjny
Walim – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie wałbrzyskim. Siedziba gminy to Walim.
Źródło opisu: Wikipedia

Ostoja Nietoperzy Gór Sowich

obszar chroniony

Rezerwat Góra Choina

rezerwat przyrody

Góry Sowie

Zamek Górny

zabudowanie
odległość: 79 m

Bystrzyca

rzeka
odległość: 255 m
Bystrzyca (niem. Weistritz, Schweidnitzer Weistritz) – rzeka, lewy dopływ Odry o długości 101,49 km. Rzeka płynie w województwie dolnośląskim, odwadnia znaczny obszar Sudetów Środkowych.
Źródło opisu: Wikipedia

Wodna

droga niesklasyfikowana
odległość: 328 m

ROŚLINY CHRONIONE REZERWAT PRZYRODY GÓRA CHOINA

punkt informacyjny
odległość: 403 m

Jezioro Bystrzyckie

zbiornik wodny, zbiornik wodny
odległość: 469 m

Maria Antonina

hotel, restauracja, hotel
odległość: 1,09 km

Most na Jeziorze Bystrzyckim

punkt informacyjny
odległość: 1,09 km

Akwarium - Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego

akwarium, zabudowanie
odległość: 1,10 km

Młynówka

strumień
odległość: 1,15 km
Młynówka – potok górski w Sudetach Zachodnich, w Górach Sowich, w woj. dolnośląskim. Górski potok, prawy dopływ Bystrzycy o długości ok. 9,9 km, należący do dorzecza Odry i zlewiska Morza Bałtyckiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Wypożyczalnia sprzętu wodnego

wypożyczalnia łodzi
odległość: 1,16 km

Spacerowa

droga dojazdowa, kostka brukowa
odległość: 1,16 km

Obiekty na dalszym planie

Lubachów

wieś
odległość: 4,33 km
Lubachów (niem. Breitenhain ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego. Graniczy z Bystrzycą Górną oraz Zagórzem Śląskim.
Źródło opisu: Wikipedia

Gołogóra

szczyt
odległość: 5,63 km
Gołogóra – wzniesienie o wysokości 972 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce w Górach Bialskich w Sudetach Wschodnich. Wzniesienie położone, w północnej części Gór Bialskich w Sudetach Wschodnich, około 2,8 km, na południowy wschód od centrum Starego Gierałtowa i 2,2 km na północny wschód od miejscowości Młynowiec. Wzniesienie o zróżnicowanych zboczach i kopulastym szczycie.
Źródło opisu: Wikipedia

Bystrzyca Górna

wieś
odległość: 7,78 km
Bystrzyca Górna – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. Bystrzyca Górna to jedna z największych wsi w regionie leżąca pomiędzy Pogórzem Wałbrzyskim na północnym zachodzie a Górami Sowimi na południowym wschodzie, na wysokości około 280-310 m n.p.m. W latach 1954-1968 wieś należała i była siedzibą władz gromady Bystrzyca Górna, po jej zniesieniu w gromadzie Lutomia.
Źródło opisu: Wikipedia

Burkatów

wieś
odległość: 10,20 km
Burkatów – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica nad Bystrzycą. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego. Wieś położona na północnym krańcu Gór Sowich.
Źródło opisu: Wikipedia

Bojanice

wieś
odległość: 10,88 km
Bojanice (niem. Ludwigsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. Bojanice to wieś łańcuchowa o długości około 2 km leżąca na granicy Gór Sowich, Równiny Świdnickiej i Kotliny Dzierżoniowskiej, na wysokości około 260-300 m n.p.m. W latach 1945–1954 siedziba gminy Bojanice.
Źródło opisu: Wikipedia

Lutomia Górna

wieś
odległość: 11,14 km
Lutomia Górna (niem. Leutmmannsdorf ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. W latach 1973–1976 miejscowość była siedzibą gminy Lutomia. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Bystrzyca Dolna

wieś
odległość: 12,80 km
Bystrzyca Dolna (pol. hist. Bystrzyca, niem. Nieder Weistritz, do 1898 Polnisch Weistricz ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica.
Źródło opisu: Wikipedia

Opoczka

wieś
odległość: 13,45 km
Opoczka (niem. Esdorf ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. Po północno-wschodniej stronie wsi przebiega linia kolejowa nr 137. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Wieruszów

wieś
odległość: 13,91 km
Wieruszów (niem. Wierischau ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wałbrzyskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Lutomia Dolna

wieś
odległość: 14,47 km
Lutomia Dolna – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego. Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisane są :
Źródło opisu: Wikipedia

Piława

rzeka
odległość: 14,53 km
Piława (niem. Peile) – rzeka, prawy dopływ Bystrzycy o długości 45,36 km. Rzeka płynie w województwie dolnośląskim. Jej źródło znajduje się na wzgórzu koło wioski Kluczowa w powiecie ząbkowickim.
Źródło opisu: Wikipedia

Makowice

wieś
odległość: 14,93 km
Makowice – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego. Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w dokumencie lokacyjnym z 1283 r. pod nazwą Swenkinfeld.
Źródło opisu: Wikipedia

Jakubów

wieś
odległość: 15,83 km
Jakubów (niem. Jakobsdorf ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wałbrzyskiego. Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisany jest :
Źródło opisu: Wikipedia

Krzyżowa

wieś
odległość: 16,39 km
Krzyżowa (niem. Kreisau ) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica, na południowym skraju Równiny Świdnickiej, nad rzeką Piławą. W latach 1975–1998 wieś należała administracyjnie do województwa wałbrzyskiego. Wzmiankowana w 1335 roku jako wieś w Księstwie świdnicko-jaworskim, od 1392 r. pod zwierzchnictwem Czech, od 1526 r. Habsburgów, od 1742 r. w państwie Prus, od 1867 r. własność rodziny von Moltke, kiedy to Helmuth Karl Bernhard von Moltke – dowódca z okresu „niemieckich wojen zjednoczeniowych” – nabywa majątek Krzyżowa.
Źródło opisu: Wikipedia

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej

uniwersytet, rzymskokatolickie, chrześcijańska
odległość: 17,83 km
Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej – polskie seminarium duchowne Kościoła katolickiego w Świdnicy. Kształci księży dla diecezji świdnickiej. Patronem uczelni jest św. Wojciech.
Źródło opisu: Wikipedia

Krzyż pokutny

krzyż
odległość: 18,17 km
Granitowy krzyż w Kijowicach – krzyż kamienny, który znajduje się w lesie na skrzyżowaniu dróg, ok. 300 m na północ od wsi Kijowice, położonej niedaleko miasta Bierutów. Krzyż pochodzi prawdopodobnie z XIV w., mierzy od powierzchni ziemi ponad 240 cm, rozpiętość ramion wynosi 109 cm, a grubość 12 cm. Został wykuty z jednolitego głazu granitowego, którego powierzchnię ozdabia ryt przedstawiający ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa i postać modlącą się u jego stóp.
Źródło opisu: Wikipedia

III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie

szkoła
odległość: 19,14 km
'''III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie''' – liceum ogólnokształcące w Świdnicy, znajdujące się przy ulicy Kościelnej 32. Za datę powstania szkoły przyjmuje się 3 września 1946 roku, kiedy to decyzją Kuratorium Szkolnego we Wrocławiu rozpoczęło działalność Państwowe Liceum Pedagogiczne w Świdnicy.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO