Z lotu ptaka: Jelenia Góra - zdjęcie #12356

Jelenia Góra, Jelenia Góra, Jelenia Góra, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: zima, styczeń 2022

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

Jelenia Góra

obiekt administracyjny
Jelenia Góra – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto jest również siedzibą powiatu karkonoskiego, Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz polską stolicą Euroregionu Nysa. Historyczne miasto leży na Dolnym Śląsku.
Źródło opisu: Wikipedia

Kotlina Jeleniogórska

Legnicka

droga wojewódzka/powiatowa, platforma, przystanek autobusowy, asfalt
odległość: 50 m

Leroy Merlin

obiekt handlowy, zrób to sam, Leroy Merlin
odległość: 209 m

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
odległość: 1,06 km
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

gmina Jeżów Sudecki

obiekt administracyjny
odległość: 1,06 km
Jeżów Sudecki – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Jeżów Sudecki.
Źródło opisu: Wikipedia

Dziwiszów

obiekt administracyjny, wieś
odległość: 1,06 km
Dziwiszów – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Jeżów Sudecki. Leży w środkowej części Południowego Grzbietu Gór Kaczawskich. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim.
Źródło opisu: Wikipedia

Jeżów Sudecki

obiekt administracyjny
odległość: 1,13 km
Jeżów Sudecki – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Jeżów Sudecki.
Źródło opisu: Wikipedia

Obiekty na dalszym planie

Park Krajobrazowy Doliny Bobru

obszar chroniony, rezerwat przyrody
odległość: 3,69 km
Park Krajobrazowy Doliny Bobru – park krajobrazowy w województwie dolnośląskim położony na terenie gmin Jelenia Góra, Jeżów Sudecki, Lubomierz, Lwówek Śląski, Stara Kamienica, Świerzawa i Wleń. Zajmuje powierzchnię 10 943 ha, w tym powierzchnia leśna liczy 4215 ha (32%). Otulina Parku zajmuje 12 552 ha.
Źródło opisu: Wikipedia

Szybowcowa Góra

szczyt
odległość: 3,86 km
Szybowcowa Góra (niem. Schieferberg, 561 m n.p.m.) – góra w Grzbiecie Małym Gór Kaczawskich. W części południowej jest zbudowana ze skał metamorficznych – łupków serycytowo-kwarcowych z grafitem, zieleńców i łupków zieleńcowych, należących do metamorfiku kaczawskiego oraz z górnopaleozoicznych skał wulkanicznych – porfirów. W części północnej zalegają na nich osady górnokredowe – margle ilaste, wapienie margliste oraz piaskowce.
Źródło opisu: Wikipedia

Kościół pw. św. Wawrzyńca

miejsce kultu, rzymskokatolickie, chrześcijańska, kościół
odległość: 4,25 km

Skiba

szczyt
odległość: 5,25 km
Skiba (niem. Scheibeberg, 562 m n.p.m.) – góra w Południowym Grzbiecie Gór Kaczawskich, leżąca w bocznym grzbieciku odchodzącym ku południowi od Leśnicy w masywie Łysej Góry. Na zakończeniu tego grzbietu leżu Polna. Zbudowana z zieleńców, diabazów i łupków zieleńcowych należących do metamorfiku kaczawskiego, w których występują żyły wulkanicznych porfirów.
Źródło opisu: Wikipedia

Płoszczyna

wieś
odległość: 7,19 km
Płoszczyna (niem. Flachenseiffen) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Jeżów Sudecki. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Częścią wsi jest Płoszczynka.
Źródło opisu: Wikipedia

Lastek

szczyt
odległość: 9,79 km
Lastek (niem. Hölleberge, 638, 631 m n.p.m.) – dwuwierzchołkowy szczyt, najwyższy w masywie Chrośnickich Kop, w Południowym Grzbiecie Gór Kaczawskich, w Sudetach Zachodnich, pomiędzy Ptasią a Kazalnicą. Zbudowany ze staropaleozoicznych skał metamorficznych – zieleńców i łupków zieleńcowych oraz fyllitów, kwarcytów i łupków albitowo-serycytowych z grafitem, należących do metamorfiku kaczawskiego. Na południowych zboczach na skałach metamorficznych zalegają górnokredowe margle ilaste i wapienie margliste, należące do niecki północnosudeckiej.
Źródło opisu: Wikipedia

Chrośnica

wieś
odległość: 10,40 km
Chrośnica (niem. Ludwigsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Jeżów Sudecki. Chrośnica liczy 181 mieszkańców (III 2011 r.). W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Krzyż pokutny

atrakcja
odległość: 10,50 km

Kościół pw. Świętego Józefa

miejsce kultu, kościół, chrześcijańska, rzymskokatolickie
odległość: 10,74 km

Podgórki

wieś
odległość: 10,88 km
Podgórki (niem. Tiefhartmannsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Świerzawa, w środkowej części Górach Kaczawskich w Sudetach Zachodnich. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie jeleniogórskim. Długa wieś łańcuchowa, której zabudowa znajduje się na wysokości 400 do 530 m n.p.m., ciągnąc się na długości około 3,7 km w dolinie Świerzawy.
Źródło opisu: Wikipedia

Pańska Wysoczka

szczyt
odległość: 11,37 km
Pańska Wysoczka (niem. Güntherhöhe, 658 m n.p.m.) – szczyt w centralnej części Północnego Grzbietu Gór Kaczawskich, w Sudetach Zachodnich, we wschodniej części masywu Okola, między Okolem a Świerkami. Zbudowany ze staropaleozoicznych skał metamorficznych – zieleńców i łupków zieleńcowych oraz fyllitów i łupków albitowo-serycytowych z grafitem oraz fyllitów, łupków albitowo-serycytowych z grafitem i kwarcytów oraz keratofirów (skał metamorficznych pochodzenia wulkanicznego), należących do metamorfiku kaczawskiego. Porośnięty lasem świerkowym, niżej pola i łąki.
Źródło opisu: Wikipedia

Czernicka Góra

szczyt
odległość: 11,71 km
Czernicka Góra (niem. Kratz Berg; 513 m n.p.m.) – wzniesienie w północno-zachodniej części Chrośnickich Kop, stanowiące ich zakończenie oraz zakończenie Południowego Grzbietu Gór Kaczawskich w Sudetach Zachodnich, nad Czernicą i Janówkiem. Zbudowana ze staropaleozoicznych skał metamorficznych – zieleńców i łupków zieleńcowych oraz fyllitów i łupków albitowo-serycytowych, należących do metamorfiku kaczawskiego, poprzecinanych żyłami wulkanicznych porfirów. Porośnięta lasem świerkowym z domieszką buka.
Źródło opisu: Wikipedia

Wywołaniec

szczyt
odległość: 11,75 km
Wywołaniec (niem. Zippel-Berg, 543 m n.p.m.) – rozległe wzniesienie w centralnej części Północnego Grzbietu Gór Kaczawskich, w Sudetach Zachodnich, stanowiące zachodnie zakończenie masywu Okola, między Leśniakiem a Rogatką, nad Chrośnicą i Rząśnikiem. Masyw zbudowany jest ze staropaleozoicznych skał metamorficznych – zieleńców i łupków zieleńcowych oraz fyllitów i kwarcytów, należących do metamorfiku kaczawskiego, poprzecinanych żyłami wulkanicznych porfirów. Porośnięty lasem świerkowym, niżej pola i łąki.
Źródło opisu: Wikipedia

Okole

szczyt
odległość: 11,77 km
Okole (niem. Hogolie, krótko po 1945 nosił nazwę Ogule ) – szczyt o wysokości 725 m n.p.m. znajdujący się w Grzbiecie Północnym Gór Kaczawskich, najwyższy szczyt tego pasma. Wraz z Leśniakiem tworzy rozległy masyw.
Źródło opisu: Wikipedia

Janówek

wieś
odległość: 13,06 km
Janówek (niem. Johnsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Jeżów Sudecki, w Górach Kaczawskich, w dolinie potoku Lipka (Chrośnicki Potok). W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest obiekt :
Źródło opisu: Wikipedia

Gackowa

szczyt
odległość: 13,20 km
Gackowa (niem. Scheibel-Berg, 549 m n.p.m.) – szczyt znajdujący się w Grzbiecie Północnym Gór Kaczawskich, na północny wschód od Okola. Zbudowany ze skał metamorficznych – zieleńców i łupków zieleńcowych należących do metamorfiku kaczawskiego oraz młodopaleozoicznych porfirów. Całe wzniesienie porastają lasy świerkowe i bukowe, a u południowych podnóży ciągną się łąki i pola uprawne.
Źródło opisu: Wikipedia

Pałac w Podgórkach

zamek
odległość: 13,32 km

Radostka

szczyt
odległość: 14,67 km
Radostka (niem. Freuden-Berg, 532 m n.p.m.) - wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Kaczawskich, w Sudetach Zachodnich woj. dolnośląskie. Wzniesienie znajduje się w Grzbiecie Południowym Gór Kaczawskich, stanowiąc zakończenie bocznego grzbietu ciągnącego się od Łysej Góry ku wschodowi, przez Widok i Krzyżową. Wznosi się nad Podgórkami i Wojcieszowem Dolnym.
Źródło opisu: Wikipedia

Modrzewie

wieś
odległość: 15,46 km
Modrzewie – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Wleń. Wieś położona jest na południu Polski położone pomiędzy wzniesieniami Gór Kaczawskich: Górą Tarczynką (422 m n.p.m.), Leśnik (486 m n.p.m.) a Kobylicą (321 m n.p.m.) nad potokiem Modrzewka. Leży w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.
Źródło opisu: Wikipedia

Młynica

szczyt
odległość: 16,97 km
Młynica (niem. Klein Mühlberg, 462 m n.p.m.) – góra w północno-wschodniej części Grzbietu Południowego Gór Kaczawskich, w Sudetach Zachodnich. Znajduje się na zakończeniu krótkiego grzbietu bocznego, odchodzącego od Skopca ku północnemu wschodowi, w pobliżu miejscowości Wojcieszów w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, górując od zachodu nad jego centrum. Leży na lewym brzegu Kaczawy.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO