Z lotu ptaka: Jelenia Góra - zdjęcie #12286

Jelenia Góra, Jelenia Góra, Jelenia Góra, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: zima, luty 2022

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

Jelenia Góra

obiekt administracyjny
Jelenia Góra – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto jest również siedzibą powiatu karkonoskiego, Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz polską stolicą Euroregionu Nysa. Historyczne miasto leży na Dolnym Śląsku.
Źródło opisu: Wikipedia

W Stulecie Wiosny Ludów

obelisk
odległość: 286 m

Biedronka

obiekt handlowy, Biedronka, Jeronimo Martins Polska S.A., supermarket
odległość: 349 m

Skłodowskiej-Curie

platforma, automat sprzedający
odległość: 354 m

Kamienna

rzeka
odległość: 619 m
Kamienna – górska rzeka, lewy dopływ Bobru o długości 34,75 km i powierzchni zlewni 272,3 km². Rzeka płynie w Sudetach Zachodnich. Przepływa przez Jakuszyce, Szklarską Porębę, Piechowice, Jelenią Górę (Sobieszów, Cieplice).
Źródło opisu: Wikipedia

Pijawnik

strumień, przepust
odległość: 639 m

Szkoła Podstawowa nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej

szkoła
odległość: 658 m

Wolności - Poczta

platforma, pokrycie dachu, MZK Jelenia Góra
odległość: 1,20 km

Park im. J. Ziżki

park
odległość: 1,40 km

Galeria i pracownia KRAINA RZEMIOSŁA

zabudowanie, centrum sztuki
odległość: 1,43 km

Siłownia Plenerowa

stacja fitness
odległość: 1,46 km

Nadbrzeżna

ruchliwa ulica, jednokierunkowa:nie, asfalt, rower
odległość: 1,54 km

Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski i Świętego Franciszka z Asyżu

miejsce kultu, rzymskokatolickie, kościół, chrześcijańska
odległość: 1,64 km

Plebania

plebania, rzymskokatolickie, chrześcijańska
odległość: 1,68 km

Defender

klienci, obiekt wojskowy, strzelnica
odległość: 1,88 km

Panieńska

ruchliwa ulica
odległość: 1,90 km

Żeromskiego

platforma
odległość: 1,90 km

Tkacka

platforma
odległość: 2,57 km

Ciepłownia ECO Jelenia Góra

, obiekt przemysłowy, ogrodzenie
odległość: 2,80 km

Zajezdnia MZK

platforma
odległość: 3,48 km

Jarkowa Górka

szczyt
odległość: 3,60 km

Przesmyk

tor
odległość: 3,67 km

Cieplice Śląskie-Zdrój

obiekt administracyjny
odległość: 3,83 km

MPGK - budynek starej zajezdni tramwajowej

MPGK, MPGK, komercyjny, zabytkowy budynek
odległość: 3,92 km

Budynek starej zajezdni tramwajowej

zabudowanie, zabytkowy budynek
odległość: 4,00 km

Zorka Sp. z o.o.

budynek przemysłowy
odległość: 5,36 km

Obiekty na dalszym planie

Figura św. Jana Nepomucena

pomnik
odległość: 8,53 km
'''Pomnik św. Jana Nepomucena''' – XVIII wieczna rzeźba (nepomuk) autorstwa Jana Jerzego Urbańskiego przedstawiająca Jana Nepomucena, znajduje się na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Pomnik został wykonany w latach 1730–1732 na zlecenie wrocławskiej kapituły katedralnej.
Źródło opisu: Wikipedia

Podgórzyn

wieś
odległość: 13,39 km
Podgórzyn – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Podgórzyn.
Źródło opisu: Wikipedia

Zamek Chojnik

zamek, PTTK, oddział Sudety Zachodnie, atrakcja
odległość: 15,36 km
Zamek Chojnik (niem. Kynast) – zamek usytuowany nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny.
Źródło opisu: Wikipedia

Piechowice

miasto
odległość: 17,60 km
Piechowice – miasto w Polsce, na Śląsku, w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1945–1954 siedziba wiejskiej gminy Piechowice. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Przesieka

wieś
odległość: 17,93 km
Przesieka (do 1945 niem. Hain, do 1946 Matejkowice) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn, w centrum Karkonoszy w Dolinie Czerwienia, Podgórnej i Myi, na wysokości 480–700 m n.p.m. na stoku Złotego Widoku. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Pierwsza pewna wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1618 (wzmianka z roku 1387 dotyczyła w istocie Podgórzyna Górnego).
Źródło opisu: Wikipedia

Czarna Góra

szczyt
odległość: 21,38 km
Černá hora (niem. Schwarzenberg, Spiegelkoppe, 1299 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Zachodnich w czeskiej części Karkonoszy. Wzniesienie położone jest na południowy wschód od Pecu pod Sněžkou, w południowo-wschodniej części Karkonoszy, na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (czes. Krkonošský národní park – KRNAP).
Źródło opisu: Wikipedia

Karkonoski Park Narodowy

park narodowy
odległość: 22,40 km
Karkonoski Park Narodowy (cz. Krkonošský národní park, w skrócie KRNAP) – park narodowy położony w północnej części republiki czeskiej, w krajach hradeckim i libereckim, przy granicy z Polską. Utworzony został 17 maja 1963 r. i obejmuje obszar 36 327 ha (z otuliną ok. 55 000 ha).
Źródło opisu: Wikipedia

Złoty Potok

strumień, przepust
odległość: 25,30 km
Trująca (Złoty Potok) – potok w województwie dolnośląskim, prawy dopływ Nysy Kłodzkiej mający ujście w Zalewie Paczkowskim. W systemie gospodarki wodnej stanowi jednolitą część wód powierzchniowych Trująca o krajowym kodzie RW60004123529 i typie 4 (potok wyżynny krzemianowy z substratem gruboziarnistym – zachodni). Na Mapie Podziału Hydrograficznego Polski ma identyfikator 12352.
Źródło opisu: Wikipedia

Strzecha Akademicka

zabudowanie, PTTK, chata alpejska
odległość: 26,57 km
Strzecha Akademicka – schronisko PTTK znajdujące się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na jednym ze szlaków prowadzących z Karpacza na Śnieżkę. Położone 1258 m n.p.m., pomiędzy Kotłem Małego Stawu i Białym Jarem, około 10 minut drogi od innego schroniska, Samotni. Schronisko posiada 140 miejsc noclegowych.
Źródło opisu: Wikipedia

Schronisko Samotnia

chata alpejska, zabudowanie, PTTK
odległość: 26,96 km
Samotnia – Schronisko PTTK im. Waldemara Siemaszki nad Małym Stawem, w Kotle Małego Stawu, w Karkonoszach. Do schroniska można dojść niebieskim szlakiem od Świątyni Wang (około 1 godz.) lub zejść od strony Strzechy Akademickiej (około 10 min).
Źródło opisu: Wikipedia

Śmielec

szczyt
odległość: 27,37 km
Śmielec (czes. Velky Šišak, niem. Große Sturmhaube, 1424 m n.p.m.) – szczyt na głównej grani Karkonoszy – Śląskim Grzbiecie. Dawna nazwa tego szczytu to „Wielki Szyszak”, natomiast położony w sąsiedztwie obecny „Wielki Szyszak” nosił nazwę „Wielkie Koło”. Zmiana nazwy nastąpiła zaraz po wojnie podczas opisywania niemieckich map kartograficznych.
Źródło opisu: Wikipedia

Luční bouda

hotel, chata alpejska
odległość: 29,57 km
Luční bouda (niem. Wiesenbaude, w wolnym tłumaczeniu Łąkowe Schronisko) – dawne górskie schronisko turystyczne, obecnie hotel w Czechach, w Sudetach Zachodnich, w Karkonoszach. Obecnie reklamuje się jako luksusowy hotel i najwyżej położony w Europie Środkowej browar (Paroháč, 1410 m n.p.m.). Piwo warzy się tutaj od 2012 roku, wykorzystując w tym celu wodę z Białej Łaby.
Źródło opisu: Wikipedia

Labe

rzeka
odległość: 30,76 km
Łaba – rzeka w Niemczech i Czechach o długości 1165 km (370 km w Czechach) i powierzchni dorzecza 144 055 km² (w Czechach 51 394 km²). Ma źródła w Karkonoszach, na południe od Łabskiego Szczytu, na wysokości 1387 m n.p.m., w pobliżu polskiej granicy; uchodzi do Zatoki Helgolandzkiej Morza Północnego w okolicach Cuxhaven. Jest największą rzeką Czech oraz jedną z większych europejskich rzek i rzecznych szlaków komunikacyjno-transportowych.
Źródło opisu: Wikipedia

Szrenica

szczyt, atrakcja
odległość: 31,09 km
Szrenica (1362 m n.p.m., niem. Reifträger) – szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy, w pobliżu granicy państwowej z Czechami, na południe od Szklarskiej Poręby. Doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską oraz Góry Izerskie, a także Karkonosze czeskie. Sam szczyt Szrenicy wyniesiony jest ponad główny grzbiet Karkonoszy (Śląski Grzbiet) na wysokość 60 m. Wierzchołek leży całkowicie po polskiej stronie granicy.
Źródło opisu: Wikipedia

Jizera

rzeka
odległość: 42,94 km
Izera – rzeka w Czechach i na granicy w Polsce; prawy dopływ Łaby; długość 164 km. Źródlisko w Górach Izerskich tworzone z wielu drobnych strumyków wypływających z południowego zbocza Smreku na wysokości 980 m n.p.m. W górnym biegu na Hali Izerskiej płynie na południowy wschód meandrującym korytem przez długi ciąg torfowisk wysokich objętych ścisłym rezerwatem przyrody Torfowiska Doliny Izery w Polsce oraz Rašeliniště Izery Czechach. W górnym biegu, na odcinku od źródła do osady Mytiný, wyznacza granicę polsko-czeską na długości 15 km.
Źródło opisu: Wikipedia

Zeleneč

miejscowość
odległość: 44,87 km
Zelenecká Lhota – gmina w Czechach, w powiecie Jiczyn, w kraju hradeckim. Według danych z dnia 1 stycznia 2014 liczyła 151 mieszkańców.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO