Z lotu ptaka: Sobieszów - zdjęcie #12143

Jelenia Góra, Jelenia Góra, Jelenia Góra, województwo dolnośląskie, Sobieszów

Czas wykonania zdjęcia: zima, luty 2022

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

Jelenia Góra

obiekt administracyjny
Jelenia Góra – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto jest również siedzibą powiatu karkonoskiego, Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz polską stolicą Euroregionu Nysa. Historyczne miasto leży na Dolnym Śląsku.
Źródło opisu: Wikipedia

Sobieszów

obiekt administracyjny, przedmieście

Cieplicka

asfalt, droga wojewódzka/powiatowa
odległość: 119 m

Karkonoska

asfalt, droga wojewódzka/powiatowa, trzeciorzędna
odległość: 397 m

Wrzosówka

rzeka, przepust
odległość: 412 m
Wrzosówka (niem. ) – potok, prawy dopływ Kamiennej o długości 14,2 km. Potok płynie w Sudetach Zachodnich. Wypływa w Karkonoszach w rejonie Czarnego Kotła, na wysokości 1228 m n.p.m. Płynie na północny wschód.
Źródło opisu: Wikipedia

Kościół pw. św. Marcina

miejsce kultu, kościół, rzymskokatolickie, chrześcijańska
odległość: 441 m

Sądowa

usługa, droga dojazdowa
odległość: 442 m

Bronisława Czecha

platforma, przystanek autobusowy, droga wojewódzka/powiatowa, MZK Jelenia Góra, asfalt, most
odległość: 463 m

Kamiennogórska

ruchliwa ulica
odległość: 520 m

Kazimierza Przerwy-Tetmajera

droga dojazdowa
odległość: 599 m

Młyńska

ruchliwa ulica
odległość: 612 m

Tytusa Chałubińskiego

ruchliwa ulica, usługa, ścieżka dla pieszych, schody, asfalt, rower
odległość: 674 m

Paczkomat InPost

automat sprzedający, InPost
odległość: 687 m

InfoSerwis

it, biuro
odległość: 765 m

Zamkowa

asfalt, ruchliwa ulica
odległość: 909 m

Ogrodowa

ruchliwa ulica
odległość: 941 m

Tito Pizza

restauracja
odległość: 943 m

Heleny Marusarzówny

droga dojazdowa, ruchliwa ulica, asfalt
odległość: 969 m

Obiekty na dalszym planie

Piekielna Dolina

dolina
odległość: 2,18 km
Piekielna Dolina – przełomowy odcinek doliny Bystrzycy Dusznickiej między Szczytną a Polanicą, oddzielający Góry Stołowe od Gór Bystrzyckich. Dolina została wypreparowana w górnokredowych piaskowcach ciosowych. Zbocza doliny są strome, w dużej części pokryte blokami piaskowca.
Źródło opisu: Wikipedia

Zamek Chojnik

atrakcja, PTTK, oddział Sudety Zachodnie, zamek
odległość: 2,48 km
Zamek Chojnik (niem. Kynast) – zamek usytuowany nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny.
Źródło opisu: Wikipedia

Chojnik

szczyt
odległość: 2,54 km
Chojnik (niem. Kynast, 627 m n.p.m.) – góra położona w obrębie Pogórza Karkonoskiego, w granicach administracyjnych Jeleniej Góry, góruje nad Sobieszowem - dzielnicą Jeleniej Góry. Zbudowany z granitu karkonoskiego. Na szczycie i zboczach liczne skałki, jaskinie.
Źródło opisu: Wikipedia

Podgórna

rzeka
odległość: 3,66 km
Podgórna (do 1945 niem. ) – potok, prawy dopływ Wrzosówki o długości 11,99 km. Potok płynie w Sudetach Zachodnich. Jego źródło znajduje się w Karkonoszach, w środkowej części Śląskiego Grzbietu, między Małym Szyszakiem a Tępym Szczytem, na wysokości 1244 m n.p.m. Płynie na północ krętą doliną z licznymi zakolami.
Źródło opisu: Wikipedia

Trzmielak

szczyt
odległość: 4,16 km
Trzmielak (niem. Hummelberg, 647 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Położony jest w zachodniej części Pogórza Karkonoskiego, nad dolną częścią Jagniątkowa. Leży w grzbiecie odchodzącym od Grzybowca ku północnemu wschodowi.
Źródło opisu: Wikipedia

Rudzianki

szczyt
odległość: 4,32 km
Rudzianki (niem. Eisenberge, Saalberg-Eisen Berge, 576 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Położony w środkowej części Pogórza Karkonoskiego, pomiędzy Zachełmiem na południu i wschodzie a Doliną Choińca na północnym zachodzie. Rudzianki zbudowane są z granitu karkonoskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Zachełmie

wieś
odległość: 4,60 km
Zachełmie (do 1945 niem. Saalberg, do marca 1946 Szczęsnowo) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego. Początkowo była to osada pasterska powstała po wojnie trzydziestoletniej.
Źródło opisu: Wikipedia

Studnik

szczyt
odległość: 5,20 km
Studnik (niem. Brunnenberg, Brunnberg, 505 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Wzniesienie położone jest w centralnej części Pogórza Karkonoskiego, na wschód od Zachełmia i na zachód od Podgórzyna. Na południowym zachodzie łączy się z Kucznikiem.
Źródło opisu: Wikipedia

Kopista

szczyt
odległość: 5,36 km
Kopista (niem. Menzelberg, 681 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego. Położony jest w środkowej części Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego, pomiędzy Jagniątkowem na zachodzie, Zachełmiem na północnym wschodzie a Przesieką na południowym wschodzie. Na południowym zachodzie łączy się z Szerzawą.
Źródło opisu: Wikipedia

Kucznik

szczyt
odległość: 5,58 km
Kucznik (niem. Bertermannsberg, 577 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Wzniesienie położone jest w centralnej części Pogórza Karkonoskiego, na wschód od Zachełmia. Na północnym wschodzie łączy się ze Studnikiem.
Źródło opisu: Wikipedia

Podgórzyn

wieś
odległość: 5,67 km
Podgórzyn – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Podgórzyn.
Źródło opisu: Wikipedia

Szerzawa

szczyt
odległość: 5,91 km
Szerzawa (niem. Weissflossberg, 975 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Wysokim Grzbiecie. Wzniesienie położone jest w środkowej części Gór Izerskich, w połowie Wysokiego Grzbietu, około 3,0 km na południowy wschód od Świeradowa-Zdrój, pomiędzy Podmokłą na zachodzie a Rudym Grzbietem i Mokrą Przełęczą na wschodzie. Wzniesienie zbudowane jest z granitognejsów, należących do metamorfiku izerskiego (blok karkonosko-izerski).
Źródło opisu: Wikipedia

Tkacka Góra

szczyt
odległość: 6,12 km
Tkacka Góra (niem. Das Stendel, Das Steibenberg ) – szczyt 897 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim. Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w południowo-wschodniej części Gór Izerskich, na południowy zachód od Przełęczy Szklarskiej, około 4,7 km na południowy zachód od Jakuszyc. Najbardziej wysunięte na południe wzniesienie w bocznym ramieniu Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, wchodzące w skład masywu Koziego Grzbietu.
Źródło opisu: Wikipedia

Przesiecka Góra

szczyt
odległość: 6,24 km
Przesiecka Góra (niem. Der Göllner, 610 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego. Przesiecka Góra położona jest w środkowej części Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego, pomiędzy Przesieką a Zachełmiem. Zbudowana z granitu karkonoskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Przesieka

wieś
odległość: 7,48 km
Przesieka (do 1945 niem. Hain, do 1946 Matejkowice) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn, w centrum Karkonoszy w Dolinie Czerwienia, Podgórnej i Myi, na wysokości 480–700 m n.p.m. na stoku Złotego Widoku. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Pierwsza pewna wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1618 (wzmianka z roku 1387 dotyczyła w istocie Podgórzyna Górnego).
Źródło opisu: Wikipedia

Wodospad Podgórnej

atrakcja, wodospad
odległość: 8,37 km
Wodospad Podgórnej – trzeci pod względem wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy. Wody potoku Podgórna spadają z 10-metrowego progu skalnego dwiema kaskadami do kotła eworsyjnego. Po obu stronach wodospadu znajdują się granitowe urwiska o wysokości do 15 metrów.
Źródło opisu: Wikipedia

Leśniak

szczyt
odległość: 9,16 km
Leśniak (677 m n.p.m.) – wypiętrzenie zbudowane ze skał przeobrażonych należących do metamorfiku kaczawskiego – zieleńców, w Północnym Grzbiecie Gór Kaczawskich. Rzeźbę szczytu i zboczy urozmaicają liczne skałki o fantazyjnych kształtach np. Czarcia Ambona, Klęśniak, Mszak.
Źródło opisu: Wikipedia

Wierzchnica

szczyt
odległość: 9,89 km
Wierzchnica (niem. Langeberg, Küchenkammer, 649 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Położony jest we wschodniej części Pogórza Karkonoskiego, między Przesieką, Borowicami a Sosnówką. Leży w grzbiecie biegnącym od Młynarza poprzez Wierzchnicę, Warzelnię, Bukowną, Lisiurę i kończącym się Podgórzynką.
Źródło opisu: Wikipedia

Sosnówka

wieś
odległość: 11,03 km
Sosnówka (do 1945 niem. Seidorf, do marca 1946 Drewnica) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn. Sosnówka to duża i mocno rozczłonkowana wieś łańcuchowa leżąca na pograniczu Pogórza Karkonoskiego i Kotliny Jeleniogórskiej, pomiędzy szczytami Kazalnica, Skiba i Grabowiec, na wysokości około 370–720 m n.p.m. W dolnej części Sosnówki znajduje się zbiornik wody pitnej (Sosnówka (zbiornik)). W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Głaśnica

szczyt
odległość: 12,77 km
Głaśnica (niem. Matzkenberg, 608 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Jest najdalej na północny wschód wysuniętym wzniesieniem Karkonoszy. Leży na zakończeniu grzbietu odchodzącym na północny wschód od Czarnej Góry.
Źródło opisu: Wikipedia

Karkonoski Park Narodowy

park narodowy
odległość: 16,17 km
Karkonoski Park Narodowy (cz. Krkonošský národní park, w skrócie KRNAP) – park narodowy położony w północnej części republiki czeskiej, w krajach hradeckim i libereckim, przy granicy z Polską. Utworzony został 17 maja 1963 r. i obejmuje obszar 36 327 ha (z otuliną ok. 55 000 ha).
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO