Z lotu ptaka: Szczawienko - zdjęcie #12033

Szczawienko, Wałbrzych, Wałbrzych, Wałbrzych, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: zima, marzec 2022

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

Wałbrzych

obiekt administracyjny, miasto
Wałbrzych (, śl-niem. Walmbrig, Walmbrich, ) – miasto na prawach powiatu na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim nad Pełcznicą. Miasto leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i Sudetach Środkowych w pasmie Gór Wałbrzyskich. Historycznie na Dolnym Śląsku. Siedziba powiatu wałbrzyskiego i główne miasto aglomeracji wałbrzyskiej.Aglomeracja liczy 230 tyś os.
Źródło opisu: Wikipedia

Szczawienko

obiekt administracyjny

Pogórze Wałbrzyskie

Cersanit III S.A. Wałbrzych Produkcja płytek ceramicznych

budynek przemysłowy
odległość: 398 m

Toyota Nowakowski

samochód
odległość: 429 m

Lubiechów

obiekt administracyjny
odległość: 937 m
Lubiechowa (niem. Liebental, Hohenliebenthal, Hohenliebental) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Świerzawa, na pograniczu Pogórza Kaczawskiego i Gór Kaczawskich w Sudetach. W latach 1954–1958 wieś należała i była siedzibą władz gromady Lubiechowa, po jej zniesieniu w gromadzie Świerzawa. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Cersanit III S.A.

budynek przemysłowy
odległość: 971 m

Quin Polska Sp. z o.o.

, ogrodzenie
odległość: 1,26 km

Uczniowska

droga wojewódzka/powiatowa, jednokierunkowa, asfalt
odległość: 1,31 km

Książański Park Krajobrazowy

obszar chroniony, rezerwat przyrody
odległość: 1,40 km
Książański Park Krajobrazowy leży na granicy Przedgórza Sudeckiego i Sudetów Środkowych, natomiast według podziału fizycznogeograficznego Jerzego Kondrackiego – wchodzi w skład Pogórza Zachodniosudeckiego. Książański Park Krajobrazowy od strony północno-zachodniej leży na terenie m. Wałbrzycha oraz graniczy od strony północnej z m. Świebodzice. Ze względu na rzeźbę terenu oraz budowę geologiczną obszar Parku podzielono umownie na 3 podstawowe Zespoły:
Źródło opisu: Wikipedia

Stacyjna

droga niesklasyfikowana
odległość: 1,44 km

Obiekty na dalszym planie

Pełcznica

rzeka, przepust
odległość: 1,11 km
Pełcznica (Czarnula) – rzeka górska w południowo-zachodniej Polsce w woj. dolnośląskim w Sudetach Środkowych, w Górach Wałbrzyskich, Kotlinie Wałbrzyskiej i Pogórzu Wałbrzyskim. Rzeka o długości 39,95 km, prawy dopływ Strzegomki, jest ciekiem IV rzędu należącym do dorzecza Odry, zlewiska Morza Bałtyckiego. Rzeka płynie w województwie dolnośląskim.
Źródło opisu: Wikipedia

Pogorzała

wieś
odległość: 7,06 km
Pogorzała (niem. Seifersdorf ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. Miejsce urodzenia i śmierci Adama Thebesa (1596–1652) – duchownego i poety, autora pieśni religijnych. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Figura św. Jana Nepomucena

pomnik
odległość: 7,53 km
'''Pomnik św. Jana Nepomucena''' – XVIII wieczna rzeźba (nepomuk) autorstwa Jana Jerzego Urbańskiego przedstawiająca Jana Nepomucena, znajduje się na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Pomnik został wykonany w latach 1730–1732 na zlecenie wrocławskiej kapituły katedralnej.
Źródło opisu: Wikipedia

Góra Parkowa

szczyt
odległość: 8,68 km
Góra Parkowa, Wzgórze Gedymina (niem.Spittel-Berg, Spittelberg, Wilhelmshöh, Wilhelmshöhe) szczyt we Wzniesienia Ptasiej Kopy–Stróżka, będących częścią Górach Wałbrzyskich o wysokości 532 m n.p.m. między Wałbrzychem a Szczawnem-Zdrojem. Szczyt znajduje się na terytorium Szczawna i Parku Zdrojowego w Szczawnie. Dawniej była nazywana: Wzgórzem Tkaczy oraz Wzgórzem Szpitalnym, ponieważ należała do szpitala kawalerów maltańskich w Świebodzicach.
Źródło opisu: Wikipedia

Aleja Wyzwolenia

trzeciorzędna, asfalt
odległość: 9,57 km
Aleja Wyzwolenia – jedna z głównych ulic w centrum Wałbrzycha, ważna arteria komunikacyjna śródmieścia. Dawniej ulica była nazywana Auenstr, Adolf-Hitler-Aue, Marszałka Stalina. Ulica datowana jest około XVIII wiek, tworzy "dolną część starego miasta".
Źródło opisu: Wikipedia

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

zabudowanie, muzeum
odległość: 10,44 km
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu – muzeum założone w 1908 roku z inicjatywy Altertumsverein für das Waldenburger Gebirgsland (Towarzystwo Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej) powołane z inicjatywy Juliusa Joppicha i otrzymało nazwę Altertumsmuseum für das Waldenburger Gebirgsland (Muzeum Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej). W 1926 roku opiekę nad muzeum, które zmieniło nazwę na Heimatmuseum in Waldenburg (Muzeum Regionalne w Wałbrzychu), przejął ówczesny Zarząd Miejski w Wałbrzychu. Kolekcje przeniesiono do reprezentacyjnego Pałacu Albertich (Albertihaus) w Wałbrzychu przy ulicy 1 Maja, wówczas Gottesbergerstrasse 23.
Źródło opisu: Wikipedia

Dziećmorowice

wieś
odległość: 10,49 km
Dziećmorowice (niem. Dittmannsdorf ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim. Częścią miejscowości jest Stary Julianów. W roku 1613 śląski regionalista i historyk Mikołaj Henel z Prudnika wymienił miejscowość w swoim dziele o geografii Śląska pt. Silesiographia podając jej łacińską nazwę: Ditmansdorffium.
Źródło opisu: Wikipedia

Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów

miejsce kultu, kościół, rzymskokatolickie, kościół, chrześcijańska
odległość: 10,50 km
'''Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu''' – siedziba dekanatu i centralna świątynia Wałbrzycha. 3 maja 2010 została podniesiona do godności kolegiaty.
Źródło opisu: Wikipedia

Modliszów

wieś
odległość: 10,87 km
Modliszów (niem. Hohgiersdorf ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Świdnica. Część wsi nosiła nazwę Gołębnik (niem. Taubenberg).
Źródło opisu: Wikipedia

Dawny kościół ewangelicki

miejsce kultu, kościół, chrześcijańska
odległość: 13,94 km
Kościół ewangelicki w Lwówku Śląskim (pot. Czarna Wieża) – kościół, który znajdował się w Lwówku Śląskim, w województwie dolnośląskim. Kościół został zburzony w 1972 roku.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO