Z lotu ptaka: Proszówka - zdjęcie #11649

Proszówka, gmina Gryfów Śląski, powiat lwówecki, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: zima, marzec 2022

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

powiat lwówecki

obiekt administracyjny
Powiat lwówecki – powiat w Polsce (w zachodniej części województwa dolnośląskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Lwówek Śląski. W skład powiatu wchodzą:
Źródło opisu: Wikipedia

gmina Gryfów Śląski

obiekt administracyjny
Gryfów Śląski – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba gminy to Gryfów Śląski.
Źródło opisu: Wikipedia

Proszówka

obiekt administracyjny, wieś
Proszówka (niem. Gräflich Neundorf) – wieś w południowo-zachodniej Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Gryfów Śląski. Wieś położona jest na Pogórzu Izerskim, na południowo-zachodnim skraju Wzniesień Radoniowskich, nad Kotliną Mirską, na podrzędnym dziale wodnym, oddzielającym Kwisę od Młyńskiej Strugi. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Pogórze Izerskie

Zamek Gryf

zabudowanie, atrakcja, zamek
odległość: 221 m
Zamek Gryf – ruiny średniowiecznego zamku we wsi Proszówka, na wzgórzu (447 m n.p.m.) panującym nad drogą Gryfów Śląski – Mirsk (obecnie droga wojewódzka nr 361), 6 km na południe od Gryfowa i 2 km na północny wschód od Mirska. Zamek wybudował w XIII wieku książę głogowski Konrad na miejscu dawnego grodu Bobrzan. Do końca XIV wieku znajdował się w rękach książąt świdnickich, później króla czeskiego Wacława IV.
Źródło opisu: Wikipedia

Góra Zamkowa

szczyt
odległość: 221 m

Zelazny krzyz

pomnik
odległość: 1,10 km

Obiekty na dalszym planie

Góra Świętej Anny

wulkan, szczyt
odległość: 2,35 km
Góra Świętej Anny (niem. Annen Berg, Annaberg) – szczyt 593 m n.p.m. w północno-zachodniej części pasma Krzeszowskich Wzgórz, w obrębie Kotliny Kamiennogórskiej, w Sudetach Środkowych. Na południowy wschód od szczytu znajduje się Góra Ziuty - najwyższy szczyt pasma. Zachodnie zbocza opadają do Krzeszowa.
Źródło opisu: Wikipedia

Kwisa

rzeka
odległość: 2,93 km
Kwisa – rzeka w południowo-zachodniej Polsce, płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, lewy (najdłuższy) dopływ Bobru, długość 126,8 km, powierzchnia zlewni 1026 km² (z czego na terenie kraju 994,9 km²), źródła na wysokości ok. 1020 m n.p.m., ujście – ok. 110 m n.p.m.
Źródło opisu: Wikipedia

Wieża

wieś
odległość: 4,00 km
Wieża (niem. Wiesa) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Gryfów Śląski. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. W kronice łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol.
Źródło opisu: Wikipedia

Krzewie Wielkie

wieś
odległość: 5,34 km
Krzewie Wielkie (niem. Groß-Stöckigt) – wieś w południowo-zachodniej Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Gryfów Śląski. Wieś położona jest na Pogórzu Izerskim, na Wzniesieniach Radoniowskich, nad niewielkim, bezimiennym potokiem, prawym dopływem Młyńskiej Strugi, na wysokości około 330-370 m n.p.m.. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Oldza

rzeka, tunel, okresowe:nie
odległość: 6,27 km
Oldza – potok w południowo-zachodniej Polsce w woj. dolnośląskim w Sudetach Zachodnich. Ciek IV rzędu o długości ok. 17 km, prawy dopływ Kwisy, należący do dorzecza Odry, zlewiska Morza Bałtyckiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Gryfów Śląski

miasto
odległość: 6,62 km
Gryfów Śląski – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba gminy to Gryfów Śląski.
Źródło opisu: Wikipedia

Plac Kościelny

kwadrat
odległość: 6,76 km
Plac Kościelny – plac położony w najstarszej części Wałbrzycha, obok Rynku. Dawniejsze nazwy placu: Kirchplatz, Juliana Marchlewskiego. Plac datowany jest na około 1191 rok i związany jest z Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej.
Źródło opisu: Wikipedia

Kościół Świętej Jadwigi

chrześcijańska, miejsce kultu, kościół, rzymskokatolickie
odległość: 6,78 km
'''Kościół św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim''' – świątynia pochodzi z 1512 roku, została wybudowana w stylu późnogotyckim. Jest obecnie główna świątynią parafii św. Jadwigi Śląskiej w Gryfowie Śląskim.
Źródło opisu: Wikipedia

Karłowice

wieś
odległość: 7,77 km
Karłowice – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim, w gminie Olszyna. Karłowice to niewielka wieś leżąca na Pogórzu Izerskim, w zachodniej części Wzniesień Radoniowskich, na północnym brzegu Jeziora Złotnickiego, na wysokości około 310-345 m n.p.m.. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Kałużna

wieś
odległość: 8,94 km
Kałużna – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim, w gminie Olszyna. Kałużna to niewielka osada leżąca na Pogórzu Izerskim, we Wzniesieniach Radoniowskich, na wysokości około 350-380 m n.p.m.. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Biedrzychowice

wieś
odległość: 9,98 km
Biedrzychowice (niem. Friedersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim, w gminie Olszyna, na Pogórzu Izerskim. Biedrzychowice to duża wieś położona nad górnym biegiem Biedrzychówki, na obszarze Wzgórz Radoniowskich, wchodzących w skład Pogórza Izerskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyły 966 mieszkańców.
Źródło opisu: Wikipedia

Nowa Świdnica

wieś
odległość: 10,27 km
Nowa Świdnica – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim, w gminie Olszyna. Nowa Świdnica to mała wieś leżąca na Pogórzu Izerskim, w zachodniej części Obniżenia Lubomierskiego, na wysokości około 310-320 m n.p.m.. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Ubocze

wieś
odległość: 10,50 km
Ubocze (niem. Schosdorf) – wieś łańcuchowa Przedgórza Sudeckiego w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Gryfów Śląski na trasie linii kolejowej Lubań – Gryfów Śląski. Ubocze to duża wieś o długości około 4 km, leżąca na Pogórzu Izerskim, na północno-zachodnim krańcu Obniżenia Lubomierskiego, na wysokości około 265-340 m n.p.m. W latach 1945–1954 istniała gmina Ubocze.
Źródło opisu: Wikipedia

Krzewie Małe

wieś
odległość: 12,89 km
Krzewie Małe – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim, w gminie Olszyna. Krzewie Małe to niewielka wieś leżąca na Pogórzu Izerskim, w zachodniej części Wzniesień Radoniowskich, na wysokości około 285-305 m n.p.m.. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Płóczka

strumień
odległość: 15,10 km
Płóczka – potok w południowo-zachodniej Polsce, lewy dopływ Bobru, w powiecie lwóweckim, płynący przez wschodnią część Pogórza Izerskiego u północnych podnóży Wzniesień Gradowskich. Źródła Płóczki znajdują się w Nagórzańskim Lesie, na wschód od Podskala i południowy wschód od Gradówka. Wiele drobnych cieków łączy się u podnóży Pirszyna, tworząc potok.
Źródło opisu: Wikipedia

Nagórze

wieś
odległość: 15,12 km
Nagórze (niem. Neundorf-Liebenthal ) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Lwówek Śląski na Wzgórzach Radomickich, wzmiankowana już w 1313 roku. Przez kilka wieków była własnością klasztoru benedyktynek w Lubomierzu. Najcenniejszym zabytkiem miejscowości jest Pałac Nagórze z XIX wieku usytuowany pod wzgórzem Kołodziej (442 m n.p.m.).
Źródło opisu: Wikipedia

Sokolec

wieś
odległość: 131,18 km
Sokolec (niem. Falkenberg, Glätzisch Falkenberg) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Nowa Ruda. Wieś turystyczna położona w paśmie Gór Sowich, w Obniżenie Jugowa, na wysokości około 530–950 m n.p.m. Na terenie miejscowości znajduje się kilka wyciągów narciarskich. Miejsce to posiada ofertę noclegową i jest bazą wypadową na licznie przebiegające tędy szlaki turystyczne: piesze, rowerowe i samochodowe.
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO