Z lotu ptaka: Sosnówka - zdjęcie #11475

Sosnówka, gmina Podgórzyn, powiat karkonoski, województwo dolnośląskie

Czas wykonania zdjęcia: wiosna, marzec 2022

Powrót do mapy

Obiekty na zdjęciu

powiat karkonoski

obiekt administracyjny
Powiat karkonoski (w latach 1999–2020 pod nazwą powiat jeleniogórski ) – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Jelenia Góra.
Źródło opisu: Wikipedia

gmina Podgórzyn

obiekt administracyjny
Podgórzyn – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Podgórzyn.
Źródło opisu: Wikipedia

Sosnówka

obiekt administracyjny
Sosnówka (do 1945 niem. Seidorf, do marca 1946 Drewnica) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn. Sosnówka to duża i mocno rozczłonkowana wieś łańcuchowa leżąca na pograniczu Pogórza Karkonoskiego i Kotliny Jeleniogórskiej, pomiędzy szczytami Kazalnica, Skiba i Grabowiec, na wysokości około 370–720 m n.p.m. W dolnej części Sosnówki znajduje się zbiornik wody pitnej (Sosnówka (zbiornik)). W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Kotlina Jeleniogórska

Karkonoska

droga dojazdowa, trzeciorzędna
odległość: 69 m

Świętego Marcina

usługa, droga dojazdowa
odległość: 74 m

Pogodna

nieutwardzona, droga dojazdowa
odległość: 144 m

Liczyrzepy

trzeciorzędna
odległość: 150 m

Sośniak

tunel, strumień
odległość: 157 m

Szkolna

droga dojazdowa
odległość: 160 m

Sosnówka Kościół

przystanek autobusowy
odległość: 165 m

Kościół pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej

miejsce kultu, kościół, rzymskokatolickie, chrześcijańska
odległość: 190 m

Kościół pw. św. Marcina

rzymskokatolickie, chrześcijańska, kaplica, miejsce kultu
odległość: 236 m

Strażacka

droga dojazdowa
odległość: 297 m

Ochotnicza Straż Pożarna w Sosnówce

zabudowanie, remiza strażacka
odległość: 402 m

Jesienna

droga dojazdowa
odległość: 421 m

Ptasia

droga dojazdowa, usługa
odległość: 432 m

Wiosenna

droga dojazdowa
odległość: 550 m

Zbiornik Sosnówka

zbiornik wodny
odległość: 829 m

Obiekty na dalszym planie

Zamek Księcia Henryka

atrakcja, zabudowanie, zamek
odległość: 2,37 km

Grodna

szczyt
odległość: 2,42 km
Grodna (506 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w południowej części Wzgórz Łomnickich, w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej. Wzniesienie położone w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej, w południowej części Wzgórz Łomnickich, około 1,1 km na wschód od centrum miejscowości Marczyce. Grodna jest najwyższym wzniesieniem Wzgórz Łomnickich, górującym od wschodniej strony nad miejscowością Marczyce, a od południa nad Sosnówką na Wzgórzach Łomnickich.
Źródło opisu: Wikipedia

Marczyce

wieś
odległość: 3,07 km
Marczyce (do 1945 niem. Marzedorf, w 1946 także Marcinkowice) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa jeleniogórskiego. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest obiekt :
Źródło opisu: Wikipedia

Lisiura

szczyt
odległość: 3,29 km
Lisiura (niem. Fuchshübel, 485 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Położony jest w północno-wschodniej części Pogórza Karkonoskiego, między Podgórzynem, Przesieką a Sosnówką. Leży w grzbiecie biegnącym od Młynarza, poprzez Wierzchnicę, Warzelnię, Bukowną, Lisiura i kończącym się Podgórzynką.
Źródło opisu: Wikipedia

Podgórzynka

szczyt
odległość: 3,61 km
Podgórzynka (niem. Hohe Hübel, 497 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Położony w północnej części Pogórza Karkonoskiego, nad Podgórzynem. Leży na zakończeniu grzbietu biegnącego od Młynarza poprzez Wierzchnicę, Warzelnię, Bukowną, Lisiurę i Podgórzynkę.
Źródło opisu: Wikipedia

Podgórna

rzeka, przepust
odległość: 4,01 km
Podgórna (do 1945 niem. ) – potok, prawy dopływ Wrzosówki o długości 11,99 km. Potok płynie w Sudetach Zachodnich. Jego źródło znajduje się w Karkonoszach, w środkowej części Śląskiego Grzbietu, między Małym Szyszakiem a Tępym Szczytem, na wysokości 1244 m n.p.m. Płynie na północ krętą doliną z licznymi zakolami.
Źródło opisu: Wikipedia

Skopiec

szczyt
odległość: 4,30 km
Skopiec (720,7 m n.p.m. ) – szczyt w Górach Kaczawskich, w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w gminie Janowice Wielkie. Góra znajduje się w południowo-środkowej części Gór Kaczawskich, w środkowej części Grzbietu Południowego, około 400 m na północ od szczytu Baraniec, około 2,8 km na południowy zachód od centrum Wojcieszowa i około 7 km na północny wschód od centrum Janowic Wielkich. Szczyt należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich.
Źródło opisu: Wikipedia

Podgórzyn

wieś
odległość: 4,68 km
Podgórzyn – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie jeleniogórskim. Siedziba władz gminy to Podgórzyn.
Źródło opisu: Wikipedia

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej

miejsce kultu, kościół, rzymskokatolickie, chrześcijańska
odległość: 5,04 km

Wrona

szczyt
odległość: 5,17 km
Wrona (niem. Krähenberg , 692,9 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w środkowej części Gór Sowich. Wzniesienie położone jest w północno-środkowej części Gór Sowich, około 3,5 km na południowy zachód od centrum miejscowości Bielawa. Kopulaste wzniesienie o bardzo zróżnicowanej rzeźbie i ukształtowaniu oraz dość stromych wschodnich i zachodnich zboczach, z płaską wyrazistą powierzchnią będące niższą kulminacją Kawki (705 m n.p.m.).
Źródło opisu: Wikipedia

Studnik

szczyt
odległość: 5,81 km
Studnik (niem. Brunnenberg, Brunnberg, 505 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Wzniesienie położone jest w centralnej części Pogórza Karkonoskiego, na wschód od Zachełmia i na zachód od Podgórzyna. Na południowym zachodzie łączy się z Kucznikiem.
Źródło opisu: Wikipedia

Kucznik

szczyt
odległość: 6,30 km
Kucznik (niem. Bertermannsberg, 577 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Wzniesienie położone jest w centralnej części Pogórza Karkonoskiego, na wschód od Zachełmia. Na północnym wschodzie łączy się ze Studnikiem.
Źródło opisu: Wikipedia

Zachełmie

wieś
odległość: 6,86 km
Zachełmie (do 1945 niem. Saalberg, do marca 1946 Szczęsnowo) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, w gminie Podgórzyn. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa jeleniogórskiego. Początkowo była to osada pasterska powstała po wojnie trzydziestoletniej.
Źródło opisu: Wikipedia

Matki Bożej Miłosierdzia

miejsce kultu, kościół
odległość: 7,26 km

Przesiecka Góra

szczyt
odległość: 7,36 km
Przesiecka Góra (niem. Der Göllner, 610 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego. Przesiecka Góra położona jest w środkowej części Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego, pomiędzy Przesieką a Zachełmiem. Zbudowana z granitu karkonoskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Rudzianki

szczyt
odległość: 7,97 km
Rudzianki (niem. Eisenberge, Saalberg-Eisen Berge, 576 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Pogórza Karkonoskiego. Położony w środkowej części Pogórza Karkonoskiego, pomiędzy Zachełmiem na południu i wschodzie a Doliną Choińca na północnym zachodzie. Rudzianki zbudowane są z granitu karkonoskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Karkonoski Park Narodowy

park narodowy
odległość: 8,43 km
Karkonoski Park Narodowy (cz. Krkonošský národní park, w skrócie KRNAP) – park narodowy położony w północnej części republiki czeskiej, w krajach hradeckim i libereckim, przy granicy z Polską. Utworzony został 17 maja 1963 r. i obejmuje obszar 36 327 ha (z otuliną ok. 55 000 ha).
Źródło opisu: Wikipedia

Kopista

szczyt
odległość: 9,64 km
Kopista (niem. Menzelberg, 681 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego. Położony jest w środkowej części Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego, pomiędzy Jagniątkowem na zachodzie, Zachełmiem na północnym wschodzie a Przesieką na południowym wschodzie. Na południowym zachodzie łączy się z Szerzawą.
Źródło opisu: Wikipedia

Niedźwiednik

szczyt
odległość: 9,77 km
Niedźwiednik (626 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego. Leży między Olszynką a Czerwieniem, na zachód od Przesieki. Zbudowany z granitu karkonoskiego.
Źródło opisu: Wikipedia

Szerzawa

szczyt
odległość: 10,11 km
Szerzawa (niem. Weissflossberg, 975 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Wysokim Grzbiecie. Wzniesienie położone jest w środkowej części Gór Izerskich, w połowie Wysokiego Grzbietu, około 3,0 km na południowy wschód od Świeradowa-Zdrój, pomiędzy Podmokłą na zachodzie a Rudym Grzbietem i Mokrą Przełęczą na wschodzie. Wzniesienie zbudowane jest z granitognejsów, należących do metamorfiku izerskiego (blok karkonosko-izerski).
Źródło opisu: Wikipedia
Dane geograficzne © OpenStreetMap
Wykonanie serwisu: ABENGO